WIM WENDERS 75: VŠE O PŘEHLÍDCE FILMŮ NĚMECKÉHO REŽISÉRA V KINĚ PONREPO

Z Filmu Nebe Nad Berlínem, foto Wim Wenders Stiftung
Z Filmu Nebe Nad Berlínem, foto Wim Wenders Stiftung

Chtěl se stát knězem, chirurgem a dokonce malířem. Nakonec však zvítězila jeho láska k filmu a stal se režisérem: Wim Wenders. Ku příležitosti blížících se 75. narozenin tohoto světově uznávaného filmaře přiváží Goethe-Institut a kino Ponrepo do České republiky jeho unikátní retrospektivu.  

 

„Retrospektivou třinácti hraných, dokumentárních a krátkých filmů vzdáváme – ve spolupráci s kinem Ponrepo Národního filmového archivu – hold nestoru a neúnavnému zastánci evropské kinematografie, Wimu Wendersovi,“ komentuje Klára Arpa z programového oddělení Goethe-Institutu: „Wim Wenders se narodil před 75 lety v Düsseldorfu a patří mezi nejproduktivnější režiséry, jehož zásluhou se německý film těší mezinárodní pověsti,“ dodává Arpa.

Z Filmu Paříž, Texas. Foto Wim Wenders Stiftung


Retrospektiva v kině Ponrepo představí od 29. ledna do 27. února celkem třináctku Wendersových filmů, a to celovečerních snímků včetně dokumentu Tokyo-Ga (1985) a tří krátkých filmů (experimentální filmy z 60. let – Same Player Shoots Again (1968), Silver City Revisited (1969) a Reverse Angel z roku 1982). Wendersovo dílo se tak k českému divákovi dostává v celé jeho šíři, a to z větší části prostřednictvím digitálně restaurovaných kopií.

 

„Přehlídka je zároveň malou poctou loni zesnulému velkému švýcarskému herci Bruno Ganzovi a připomínkou dalšího Wendersova věrného souputníka, rakouského spisovatele Petera Handkeho, který před několika týdny převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu,“ dodává dramaturg kina Ponrepo Milan Klepikov. 

Wim Wenders. Foto Donata Wenders 2004


Mezi Wendersovy nejhranější filmy, které budou samozřejmě rovněž uvedeny, patří Strach brankáře při penaltě (1972), Alice ve městech (1974), V běhu času (1975), Falešný pohyb (1975), Americký přítel (1977), Stav věcí (1982), Paříž, Texas (1984) a Nebe nad Berlínem (1987). Přehlídku završí nejnovější snímek Krásné dny v Aranjuez (2016), působivý vhled do rozhovoru muže a ženy o jejich sexuálních zkušenostech, o dětství a vzpomínkách, o podstatě léta, o rozdílech mezi nimi. To vše podkresleno hudbou Nica Cavea.

 

 

Co? Wim Wenders 75

Kdy? 29|01-27|02|2020

Kde? Kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1

www.goethe.de/cesko/wimwenders 

www.nfa.cz 

 

Comments

comments

Vyhledat