Čtyři města, kam stojí za to vyrazit na dovolenou

Barcelona <a href=WalkersskによるPixabayからの画像">
Barcelona WalkersskによるPixabayからの画像

Málokdo někdy strávil dovolenou v některém velkém městě. Na výlet? Jistě! Na víkend? Možná. Ale na klasickou dovolenou? Na následujících řádcích na vás čekají čtyři města, kde stojí za to strávit třeba i týdenní dovolenou.

Praha

Jedno z měst, kde se vyplatí strávit dovolenou, máme přímo u nás. Matičku Prahu na řadě míst světa považují za nejkrásnější město na planetě a krásná tu může být i dovolená. A to nemusíte ani shánět letenky. Jen se sem nevydávejte i letních prázdninách. Nekončící davy turistů mohou zážitek z naší metropole dost pokazit. Ale to nakonec platí o většině turisticky atraktivních velkoměst. Jaro nebo podzim jsou tu o poznání klidnější a všechna lákadla tady na vás nadále čekají.

A za čím že sem ti turisté z celého světa jezdí? Jistě – Hradčany, Karlův most, Petřín,… Vždyť celé historické centrum Prahy je zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Rozhodně ale neudělejte tu chybu, že byste jím pouze prošli, vyfotili se u nejslavnějších památek a hurá pryč. Víte, že do řady věží v centru Prahy můžete vystoupat a užít si nevšední vyhlídku na centrum města? Víte, že centrum Prahy ukrývá spoustu zahrad a parků, kde můžete vydechnout mimo ruch velkoměsta? Většina turistů to neví. Zevrubné poznávání města tak zabere několik dnů.

A k vidění je tu toho samozřejmě mnohem více. ZOO Praha platí za jednu z nejlepších zoologických zahrad na starém kontinentu a o zdejších botanických zahradách to lze říct jakbysmet. Nepatříte-li ovšem mezi fanoušky přírody, určitě vás zaujmou některá ze zdejších muzeí. Najdete jich tu několik desítek a věnují se snad všemu, co si dovedete představit.

Image by Lubos Houska from Pixabay

 

Řím

Ve věčném městě můžete strávit věčnost a přesto budete mít pocit, že jste jej neprozkoumali dostatečně. Jak také italskou metropoli do detailu poznat, když dějiny ji formují již od dob antiky. Na turisty tu tak čekají památky staré i více než dva tisíce let a samozřejmě také žhavá současnost. Nevěříte? Tak jen namátkou…

Kdo neviděl Koloseum, jako by v Římě nebyl. Říká se, že když padne Řím, padne i Koloseum a když padne Koloseum, padne i Řím. Oboje tu stojí už skoro dvacet století. Jen o málo mladší je Andělský hrad, který sloužil jako Hadriánovo mauzoleum, papežská pevnost i vězení. Navštívit musíte i Pantheon a snad nejpopulárnější místo v celém Římě – Španělské schody.

Když si navíc představíte, že nemusíte ani opustit Řím, abyste se dostali do jiného státu, je jasné, že tady je toho k vidění spousta. A nejmenší státeček světa byste si také neměli nechat ujít. Vatikán s bazilikou svatého Petra a dlouhou řadou muzeí není určitě jen trofejním cestovatelským cílem pro odškrtnutí dalšího navštíveného státu.

Řím

 

Barcelona

Zůstaňme ještě chvíli na jihu Evropy. Skvělou dovolenou zažijete i v katalánské metropoli Barceloně. Právě tady si můžete užít všech výhod velkoměsta a přítomnosti moře. Vždyť slavná pláž Barceloneta leží jen pár minut chůze od centra města, takže pokochat se výhledem na uklidňující modrou hladinu můžete vždy, když vás ruch unaví. A že je určitě z čeho se unavit. V tomhle městě například zanechal nesmazatelnou stopu slavný architekt Gaudhí. Stavby jako Sagrada Família, Casa Batlló nebo Casa Milá spolu s parkem Güell patří k tomu nejznámějšímu, co nese jeho rukopis.

Bylo by ale chybou zůstat jen u tohoto architekta. V barcelonské přístavní čtvrti si můžete dopřát zážitek z jednoho z nejkrásnějších akvárií na světě. Pokud máte ovšem ryby raději na talíři, musí vás uspokojit zdejší vyhlášená kuchyně. Ta ale určitě není jen o mořských plodech a drahých restauracích. Její nejautentičtější podobu uvidíte na tržišti Mercat de Sant Josep de la Boqueria. Jakmile koupíte letenky do Barcelony, můžete tam úspěšně začít každý den.

 

Tokio

 

Exotický tip na závěr. Když už je řeč o létání, proč ne na druhou stranu zeměkoule? I v Tokiu se můžete oddávat netradičním chutím zdejší kuchyně. Na jejich poznání, neřku-li na poznání japonské kultury, bude i deset dovolených málo. Tak začněme tím nejzajímavějším v místech, kde se žhavá současnost a dávná minulost prolíná snad nejvíce na celém světě.

Jako v Paříži se budete cítit, pokud se vydáte na 333 metrů vysokou Tokijskou věž. Ta je totiž napodobeninou Eiffelovy věže. Výhled z ní je ovšem japonský originál, stejně jako řada mrakodrapů v okolí. Uniknout by vám neměl ani Císařský palác nebo park Ueno. Ten si v itineráři podtrhněte dvakrát, pokud sem vyrazíte brzy na jaře, kdy celý zrůžoví květy sakur. Prakticky totéž platí i o chrámu Sensoji, který je nejstarší náboženskou budovou v Japonsku. Zahrad a chrámů různých východních náboženství tu najdete bezpočet, stejně jako muzeí. Pokud sem poletíte poprvé, nesmíte si ale nechat ujít Sumó muzeum, které sídlí v legendární Ryogoku Kokugikan Sumo Hall. Slovem legendární ale lze popsat spoustu míst v japonské metropoli, která znáte z televize či knih. Nevěříte? Tak se sem na pár dní vydejte!

 

Comments

comments

Vyhledat