Currywurst – ikonická specialita německé kuchyně

Image by RitaE from Pixabay
Image by RitaE from Pixabay

Dokážete jmenovat nějaké německé národní jídlo kromě vepřové pečeně s knedlíky, vepřového kolena s kysaným zelím a bramborového salátu? Co chybí? Samozřejmě currywurst. Tato pikantní klobása s kari omáčkou byla vynalezena už před 70 lety.

V kulinářské německé národní hymně se samozřejmě musí zpívat o klobáse: „Gehse inne Stadt / wat macht dich da satt – ’ne Currywurst. / Kommse vonne Schicht / wat schönret gibt et nich / als wie Currywurst.“ (V překladu to přibližně znamená: Když jdeš do města, tak co si tam dáš? – Currywurst! Když přijdeš ze šichty, tak není nic krásnějšího než – currywurst!) Muzikant Herbert Grönemeyer vztyčil touto písní v roce 1982 hudební pomník kari klobáse, kterou vnímá nejen jako přílohu k pivu, ale také jako útěchu pro duši. Dlužno ovšem podotknout, že text ani hudba od tohoto hudebníka nepocházejí. A nechal se dokonce slyšet, že on sám není velkým přítelem currywurstu. V tomto ohledu je však v Německu dost osamocený. Každoročně se tu totiž sní více než 800 milionů těchto klobás, což vychází v průměru na deset kusů na jednoho obyvatele. A chce-li nějaký politik v předvolebním boji demonstrovat blízkost k obyčejným lidem, sáhne odhodlaně po plastové vidličce a nechá se vyfotit, jak u stánku baští kari klobásu a hranolky s kečupem a majonézou. O bývalém spolkovém kancléři Gerhardu Schröderovi se dokonce říká, že byl v roce 2002 znovu zvolen jenom proto, že prohlásil currywurst za své oblíbené jídlo. Soudruh velkých bosů („Genosse der Bosse“), jak se Gerhardu Schröderovi přezdívá, tak přinejmenším z kulinářského hlediska zůstal i soudruhem obyčejných kumpánů („Genosse der Kumpel“).
 

Image by planet_fox from Pixabay

VÍC NEŽ JEN PEČENÁ KLOBÁSA S OMÁČKOU

Jak se ale mohlo stát, že se právě currywurst stal tak ikonickou specialitou německé kuchyně? Proč právě jídlo s jihoasijskou přísadou, která je na německou chuť přece jen velmi exotická?

I když Uwe Timm ve své novele Die Entdeckung der Currywurst (Objevení currywurstu) z roku 1993 hájí velice pěkně tezi, že currywurst byl vynalezen v Hamburku, je nutné říct, že jeho literární postava Lena Brücker v roce 1947 v tomto hanzovním městě currywurst nevynalezla. Poctu zasluhuje Berlíňanka Herta Heuwer, která currywurst vynalezla o dva roky později. Ale i její příběh by poskytl námět na knihu: Herta Heuwer provozovala od léta 1949 stánek s občerstvením na rohu ulic Kant-Straße a Kaiser-Friedrich-Straße v berlínské čtvrti Charlottenburg a currywurst zde vynalezla 4. září toho roku. Přesněji řečeno – vynalezla kari omáčku, kterou začala podávat k opékané klobáse. Koření na omáčku prý dostala od jednoho anglického vojáka. Omáčku si nechala v roce 1959 dokonce patentovat pod názvem „Chillup“, což je složenina ze slov „chilli“ a „ketchup“. Berlíňanka Herta však trvala na tom, že na omáčku používá pouze rajský protlak a koření.

Image by Andreas H. from Pixabay

 

Připadá vám ten příběh příliš hezký na to, aby byl pravdivý? Tak si ho nechte dovyprávět až do konce:

Do příběhu vstupuje Max Brückner, řezník z jatek v Johanngeorgenstadtu v Krušných horách. Brückner vyrobil v Berlíně klobásu bez střívka (označil ji jako „Spandauer ohne Pelle“ – špandavská bez střívka), protože pravá střívka byla tenkrát nedostatkovým luxusním zbožím. Klobásu bylo nutné nějak dostat mezi lidi, což bylo nakonec těžší, než se původně zdálo. Nikolai Wojtko popisuje v „gastrosofickém“ listu Epikur Brücknerovo geniální řešení takto: „Brücknera upozornili na vynalézavou Hertu Heuwer. Společník Maxe Brücknera vytvořil spolu s ní pikantní omáčku na bázi kečupu, se kterou mohli klobásu začít nabízet zájemcům. Marketingový koncept byl jednoduchý. Omáčka překryla klobásu, takže se nedalo poznat, že klobása nemá střívko. Teprve po úspěchu currywurstu bylo vyzrazeno, že klobása bez střívka je originál, který kdysi vznikl vlastně z nouze. Do klobásy se dalo všechno, co řezník nemohl zužitkovat jinak, a všechno se nasekalo na jemnou směs, tzv. „Brät“ – označení „Bratwurst“ je totiž odvozené právě od názvu této klobásové náplně, a ne od slova „braten“ (česky „péct“, „opékat“ příp. „smažit“), které se vztahuje ke způsobu přípravy.“ Herta Heuwer předtím sama vymyslela kari omáčku ke klobáse, ale úspěch se dostavil až po vyladění chutí na základě této spolupráce.

Image by congerdesign from Pixabay

SYMBOL KULINÁŘSKÉ INDIVIDUALITY

Currywurst se už dávno emancipoval. Dokonce ani v zemi nejrůznějších patentů a norem, vyhlášek pro zahrádkáře a zákona o čistotě piva nepodléhá currywurst žádným nařízením a stal se takřka symbolem kulinářské individuality. Není stanoven nebo jednoznačně definován ani způsob přípravy ani hmotnost ani stupeň opečení a v podstatě ani otázka, zda má být klobása se střívkem nebo bez střívka, s teplou nebo studenou omáčkou nebo radši s kořeněnou práškovou směsí a kečupem. Někdy je nabízena dokonce i s lanýži nebo plátkovým zlatem. Většinou se podává na hlubším papírovém tácku, někdy ale i na porcelánovém nádobí a v doprovodu šampaňského. Špičkoví kuchaři jako Tim Mälzer nebo Frank Rosin zveřejňují své vlastní, ultimativní recepty na currywurst. Currywurst mají dnes rádi v podstatě všichni bez rozdílu příjmových a vzdělanostních skupin. A pikantní klobása se objevuje i ve vtipech, například v tom o vystudovaném vědci: Co řekne fyzik bez práce fyzikovi, který má práci? „Jednou kari klobásu a hranolky, prosím!“ Německo, země párků a klobás.

 

Autor: Carsten Sebastian Henn

AUTOR

Carsten Sebastian Henn z Kolína nad Rýnem pracuje jako kritik restaurantů a novinář píšící o víně. Za své romány s kulinářskou tematikou byl několikrát oceněn.

Překlad: Yvona Vašíčková
Copyright: Text: Goethe-Institut, Carsten Sebastian Henn. Tento text je zveřejněný pod licencí Creative Commons Namensnennung – Weitergabe unter gleichen Bedingungen 3.0 Deutschland.
Creative Commons Lizenzvertrag
květen 2019

Německá verze zde.

Anglická verze zde.

Comments

comments

Vyhledat