Czech Design Week otevřel přihlášky na jubilejní 10. ročník. Galerii Mánes letos doplní nový výstavní prostor

Czech Design Week 2023 / Foto Anna Pleslová
Czech Design Week 2023 / Foto Anna Pleslová

Oslava designové tvorby zahrnující výběr těch nejvýraznějších talentů mladé generace designérů a umělců oslaví od 7. do 10. září 2023 v pražské Výstavní síni Mánes svůj jubilejní 10. ročník. Nezávislá přehlídka Czech Design Week se díky spolupráci s módní přehlídkou We’re Next pro letošní ročník rozšíří o druhý výstavní prostor v nové budově Technologického centra UMPRUM v pražské Mikulandské ulici. Přihlášky pro letošní rok jsou spuštěné, současně s nimi festival spouští nový projekt nazvaný New Generation.

Skrze projekt New Generation se představí v několika tematických instalací jak ve Výstavní síni Mánes, tak v Technologickém centru UMPRUM kurátorská selekce současných děl nadaných studentů a čerstvých absolventů uměleckých a designových oborů. Ti svou tvorbu mohou do projektu také sami přihlašovat do 30. dubna skrze webový formulář.

Projektem New Generation organizátoři navazují na úspěšnou spolupráci s přehlídkou We’re Next, která představuje ty nejinovativnější mladé módní návrháře a studenty vysokých škol a letos v září opět zavítá právě do Technologického centra UMPRUM. „Festival Czech Design Week se na oděvní design tolik nezaměřoval. Jsme rádi za spolupráci s přehlídkou, která se v tomto oboru věnuje mladým talentům a novým tvářím. S týmem We’re Next se navzájem doplňujeme a sdílíme společné hodnoty i nápady,“ uvedl ke spolupráci ředitel festivalu Czech Design Week Lukáš Pipek.

Technologické Centrum UMPRUM / Foto Peter Fabo

Festival Czech Design Week vstupuje do 10. ročníku důrazem na objevování nových tváří designu, na představení talentovaných nezávislých tvůrců, a také na spolupráce s úspěšnými značkami, které kladou důraz na nejnovější trendy. Chybět nebudou ani pozvaní zahraniční hosté. Tvorba vystavujících se již podruhé představí prostřednictvím panelových instalací v hlavním výstavním prostoru festivalu, kterým je Výstavní síni Mánes. Už loňský ročník totiž potvrdil, že současná tvorba designérů, která často pluje na hranici mezi designem a uměním, patří do galerijního prostoru této ikonické funkcionalistické budovy.

S desetiletým výročím jubilejní Czech Design Week X také spojí i svůj doprovodný program. Ten se zaměří na uplynulou dekádu v českém designu a na jeho budoucnost, trendy i výzvy. Stejně jako v předcházejících ročnících však přinese také celé spektrum nejrůznějších přednášek, debat či workshopů s cílem oslovit a pozvat na festival co nejširší publikum a ukázat, že design i umění je tu pro každého bez výjimky a bez předsudků.

10. ročník festivalu, Czech Design Week X, proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023. Letošním hlavním zahraničním partnerem festivalu je přehlídka London Design Fair. Ta se uskuteční o dva týdny později, a to od 21. do 24. září 2023 v londýnském Truman Brewery, kde bude mít své zastoupení i český design.

Přihlášky mohou vystavující zasílat do 15. června skrze webový formulář na webu czechdesignweek.com nebo na emailovou adresu: prihlasky@czechdesignweek.com. Tvorbu do projektu New Generation lze zasílat do 30. dubna, v rámci přihlášky stačí dopsat heslo „NEW GENERATION“.

Comments

comments

Vyhledat