Das Filmfest začne za měsíc

Drei Groschen Filmprojekt, Zeitsprung pictures, pictures taken by Stephan Pick
Drei Groschen Filmprojekt, Zeitsprung pictures, pictures taken by Stephan Pick

Ikonická Romy Schneider, jež už dávno není tou mladou a svěží císařovnou Sissi z našich vzpomínek, Bertolt Brecht snažící se zfilmovat svou slavnou Žebráckou operu, Franz Murer, přezdívaný kat Židů z Vilniusu, obhajující se před soudem či mistryně světa ve sjezdu na lyžích Erika Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger… Různé osobnosti i rozličné osudy, které spojuje to, že jejich životní příběhy ožívají na filmovém plátně. Nadcházející DAS FILMFEST takových osobností a snímků představí napříč programem celou řadu a zaměří se na ně dokonce i samostatná programová sekce s příznačným názvem OSOBNOST / DIE PERSÖNLICHKEIT. Hold dvěma legendám světové kinematografie vzdá oblíbená sekce DIE DOKU, která představí mimo jiné dokumenty věnované Miloši Formanovi a Ingmaru Bergmannovi.

 

Třináctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 17. do 23. října v Praze a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

 

Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přesný program bude na webu zveřejněn do konce září. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

 

Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce pět programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPEZIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU a krátkometrážních SHORTS, se mohou letos diváci těšit také na tematické sekce OSOBNOST / DIE PERSÖNLICHKEIT a SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN.

 

V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například zmiňovaný snímek MURER – ANATOMIE PROCESU / MURER – ANATOMIE EINES PROZESSES, dále drsný policejní thriller COPS, drama z posledních dnů války, založené na skutečných událostech, KAPITÁN / DER HAUPTMANN, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity BLUE MY MIND či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ TIMM THALER ANEB O CHLAPCI, CO PRODAL SVŮJ SMÍCH / TIMM THALER ODER DAS VERKAUFTE LACHEN.

 

Sekce SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii KIM MÁ PENIS / KIM HAT EINEN PENIS a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením ARTHUR & CLAIRE.

 

Velice silná je v letošním roce populární sekce DIE DOKU. Kromě snímků věnovaných filmovým velikánům (LIFE AS IT IS: MILOŠ FORMAN ON MILOŠ FORMAN, HLEDÁNÍ INGMARA BERGMANNA / AUF DER SUCHE NACH INGMAR BERGMANN) uvede například snímek ŠVÝCAR CHRIS / CHRIS THE SWISS, ve kterém se režisérka vydává po stopách svého bratrance – novináře, jenž za nejasných okolností zahynul ve válce v Jugoslávii. Do svědomí sáhne snímek ELDORADO, ve kterém režisér Markus Imhoof mapuje osudy lidí na útěku. První fázi života člověka nám přiblíží poutavý dokument CRY BABY, CRY / NICHT VON SCHLECHTEN ELTERN.

 

 

Comments

comments

Vyhledat