Dbát na prevenci je důležité. Nefunkčnost ledvin vás totiž nemusí vůbec bolet

Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, i když často opomínaným. Věděli jste například, že ledviny filtrují až 130 litrů krve denně a vytvářejí moč? Spolu s močí díky nim vyloučíme i nadbytečnou vodu a toxiny, jsou tedy skutečně takovým „filtrem“. U krve zase zabrání jejímu nadměrnému okyselení. Jejich doménou ale nejsou „jen“ tekutiny, ledviny také udržují zdravé a silné kosti (díky tvorbě vitaminu D a vlivu na množství vápníku v krvi) a jsou esenciální pro kostní dřeň a míchu. Navíc ledviny můžou být častou odpovědí na otázku plodnosti – u mužů totiž zajišťují tvorbu semene a u žen menstruační cykly spojené s tvorbou vajíček.

Není tedy divu, že existuje Světový den ledvin, který tento rok připadá na čtvrtek 9. března, jehož cílem je zvýšit povědomí o nemocích, transplantacích, dárcovství, ale i prevenci. Podle odborných odhadů totiž trpí onemocněním ledvin přibližně každý desátý obyvatel ČR. Světový den ledvin vyhlašuje pravidelně Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology).

Všichni z nás (minimálně z dětství) vědí, že ledviny jsou citlivé na prochladnutí. Udržovat je v teple je důležité, co dál ale pro své ledviny můžeme udělat?

Alphou omegou je dostatek odpočinku, nepřepínání se, pravidelný pohyb (ideálně v přírodě), kvalitní spánek, ale i vydatná teplá strava, která ledviny zahřeje zevnitř. Což je kromě venkovního zahřátí důležité zejména v tomto ročním období, ke kterému se skvěle hodí různé polévky – díky ochraně ledvin se totiž můžeme vyhnout jarní únavě. Kromě toho je potřeba dbát na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, nepřehánět to s masem či solí a vyvarovat se tučným jídlům či těm s vysokým glykemickým indexem. Pro zdravý životní styl je také dobré omezit příjem alkoholu a nekouřit. Zajímavostí je, že ledviny mohou být oslabeny i emocemi, jako jsou smutek či úzkost. Skvělou prevencí je tedy i meditace či zahřívací koupele.

Římské lázně

Oslabení nebo špatná funkčnost ledvin nemusí vůbec bolet, ale můžeme zaznamenat všelijaké negativní projevy. Časté jsou různé otoky, poruchy močení, kožní vyrážky, vyčerpání, kovová pachuť v ústech, vypadávání vlasů či jen studené končetiny. Může se nám ale také zhoršit paměť, myšlení i celková inteligence kvůli snížení přísunu živin do mozku. Stejně tak jako mohou být příčinou neplodnosti, závratí, řídnutí a lámavosti kostí, v nejhorším i inkontinence či nedoslýchavosti.

Součástí léčby některých onemocnění ledvin a močových cest jsou odborně vedené lázeňské pobyty, na které se specializují například lázeňské hotely ze skupiny Ensana v Mariánských Lázních.

Léčba nemocí ledvin a močových cest má v Mariánských Lázních dlouholetou tradici vzhledem k blahodárným účinkům přírodních minerálních uhličitých pramenů. Přijíždějí sem pacienti z celého světa, kteří se zde léči s chronickými obtížemi nebo se zotavují po operacích.

Při léčení nefrologických pacientů se v Mariánských Lázních využívá především pitná léčba, zevní balneace a dietní stravování. Vlastnosti pramenů v Mariánských Lázních je přímo předurčují pro léčbu ledvin a močových cest. V lázeňských hotelech skupiny Ensana probíhá léčba pod dohledem specialisty MUDr. Míťi Rosenberga. „Prameny v Mariánských Lázních působí na ledviny a močové cesty blahodárně. Pitná léčba zvyšuje diurézu, mění reakci pH moči a zklidňuje záněty. Mezi našimi pacienty jsou lidé trpící chronickými zánětlivými onemocněními, ale také pacienti, kteří prodělali nefrologickou operaci,“ říká MUDr. Rosenberg.

Mariiin pramen

A proč jsou prameny v Mariánských Lázních vhodné pro léčbu ledvin a močových cest? Pro léčbu se totiž používá léčivá voda především ze tří z nich – Lesního, Rudolfova a Karolinina. Lesní pramen má vysoký obsah bikarbonátů a posunuje pH moči k neutrálnímu až alkalickému. Tento pramen se používá hlavně při léčbě urátové lithiázy. Rudolfův pramen obsahuje vysoké množství vápníku a je tak vhodný zejména k léčbě zánětu močových cest. Karolinin pramen má vyšší poměr hořčíku (poměr vápníku a hořčíku je 2:5) a je díky tomu používán při urologických nemocech a při léčení ledvinových kamenů, protože hořčík působí proti tvorbě těchto konkrementů. Díky vyššímu obsahu sodíku se ale tento pramen nehodí pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním.

Z balneo procedur mají nejlepší výsledky termoterapie a procedury s oxidem uhličitým. „Přítomnost oxidu uhličitého v minerálních koupelích a v suchých uhličitých koupelích výrazným způsobem zvyšuje diurézu,“ dodává MUDr. Rosenberg.  Při suché plynové lázni CO2 leží pacient oblečený ve velkém plastovém pytli, který je utěsněný těsně pod pažemi. Do pytle je vháněn plyn, který se přes oblečení a kůži vstřebává do těla. Zpomaluje tak srdeční aktivitu a snižuje krevní tlak. Procedura také zlepšuje krevní oběh, činnost ledvin a má protizánětlivé účinky. Koupel v přírodní minerální vodě s vysokým obsahem CO2, přírodních solí a huminových kyselin vede ke zpomalení srdeční aktivity a snížení krevního tlaku. Opakované procedury vedou ke zlepšení fungování krevního oběhu, činnosti srdce a ledvin, pomáhají také se zmírněním stresu a úzkostí. Po koupeli následuje suchý zábal, který zajistí maximální prospěch z procedury pro vaše tělo a mysl.

Popíjení pramenů

Pokud máte tedy nějaké zdravotní problémy nebo chcete dbát na prevenci, navštivte jeden z Ensana hotelů v Mariánských Lázních. Veškeré procedury vám sestaví lázeňský lékař na základě vstupního vyšetření a zdravotního stavu klienta. Doporučená doba léčby je minimálně dva týdny. Tento druh léčby se nedoporučuje pacientům po těžkém srdečním či ledvinovém selhání, epileptikům, těhotným, obézním či těm s vysokým krevním tlakem, trpících inkontinencí nebo akutními záněty, popřípadě lidem se závislostí na drogách či alkoholu. Nicméně vždy je dobré poradit se s lékařem o vašich konkrétních potížích či potenciálních problémech pro úspěšnou léčbu.

Více informací naleznete zde.

Comments

comments

Vyhledat