Design kolem nás: Bernardo Bernardi 

Foto Adam Štěch
Foto Adam Štěch

 

Jednoduchá dřevěná konstrukce a organicky tvarovaný čalouněný opěrák definují sedací nábytek, který chorvatský architekt Bernardo Bernardi navrhl exkluzivně pro interiéry dělnického vzdělávacího centra v Záhřebu. 

 

Na své nedávné cestě do Chorvatska jsem si nenechal ujít návštěvu desítek špičkových modernistických staveb v Záhřebu a Dubrovníku. Na závěr expedice mě historička architektury Ivana Haničar Buljan pozvala do své kanceláře v budově bývalého vzdělávacího centra pro dělníky, aby mi ukázala nábytek pro mne doposud neznámého chorvatského designéra a architekta Bernarda Bernardiho. 

V budově, kterou realizovali mezi lety 1956 až 1961 architekti Radovan Nikšić a Ninoslav Kučan jako vzdělávací centrum pro z venkova přicházející dělníky do Záhřebu, se dodnes několik kusů originálního nábytku zachovalo. A to především v posledním patře, kde v současnosti sídlí Institut za povijest umjetnosti. Tam také pracuje Ivana, která se zabývá teorií urbanismu i mapováním historické a moderní architektury. 

Bernardi navrhl pro prostory vzdělávacího centra, koncipovaného jako otevřená prosklená kostka s mnoha společnými prostory a speciálními třídami, několik typů sedacího nábytku, stolů a vestavěných skříní. Všechny modely se vyznačují vytříbeným a rafinovaným minimalismem. Konkrétně v těchto křeslech a stejně tvarovaných židlích Bernardi propojil jednoduché dřevěné rámy s černým koženkovým čalouněním sedáků a opěráku. Konkrétně opěrák ztvárnil jako ledvinovitě prohnutý tvar lehce vsazený do hranaté dřevěné konstrukce. Tím získává dojmu levitace v prostoru. 

Většina Bernardiho nábytku byla v této budově bohužel již zničena. Jeho tvorba reflektuje dobové poválečné modernistické trendy, především nábytkový design ze Skandinávie, kde také strávil v padesátých letech nějakou dobu na studijním pobytu. Během padesátých a šedesátých let Bernardi projektoval v bývalé Jugoslávii řadu turistických hotelů, interiérů i sériově vyráběného nábytku. Některé z Bernardiho nadčasových návrhů, včetně tohoto křesla, vyrábí dnes v re-edici nábytkářská značka ERA.         

 

   

 

Comments

comments

Vyhledat