Design kolem nás: Toaletní kartáč Cucciolo  

Foto Adam Štěch 
Foto Adam Štěch 

Díky svému netypickému organickému tvaru si vysloužil své místo ve stálé sbírce Muzea moderního umění v New Yorku. Já jsem ikonický toaletní kartáč objevil v koupelně svého hotelového pokoje v Cortině d’Ampezzo. 

 

Minulý týden jsem strávil pár dní v horském lyžařském středisku Cortina d’Ampezzo v italských Dolomitech. Jel jsem tam za účelem zdokumentovat dílo předního italského architekta Edoardo Gellnera. Jeho horská architektura ale nemá s dnešním příběhem nic společného. Jen to, že jsem v hotelu De La Poste náhodou našel další ikonu italského designu. 

Již jen samotný hotel je zajímavý. Byl založen v roce 1804, prý tu bydlel Ernst Hemingway a dnes je součástí seznamu historických míst v Itálii. Jeho lesk je sice již z velké části pryč, ale zašlá sláva stále vyzařuje jistou dávku romantiky. Hotel jsem si oblíbil i díky tomu, co jsem našel v koupelně.    

Foto Adam Štěch

Toaletní kartáč Cucciolo je totiž legendou inovativního přístupu k designu sedmdesátých let. Navrhl ho japonský a v Itálii usazený designér Makio Hasuike. V roce 1968 založil své studio v Miláně a zanedlouho navázal spolupráci se značkou Gedy. V roce 1974 navrhl pro tohoto výrobce koupelnových doplňků organicky zaoblený kartáč zcela odlišný od běžných představ o této typologii. Produkt reflektoval dobové futuristické tendence designu, ovlivňované novými syntetickými materiály i inspirací kosmem a érou sci-fi. 

Hlavní vtip kartáče, vyrobeného z ABS polymerů, spočívá ve spojení s držákem, do kterého můžeme tohoto praktického pomocníka zasunout tak, že samotný kartáč zcela zmizí. Jeho ohyb také umožní uživateli vyčistit těžko přístupná místa toalety. Hasuike tak zcela zásadním způsobem inovoval funkci a podobu předmětu, který není zcela obvyklým úkolem pro designéry. Nadčasovost tohoto řešení uznaly i přední světové instituce a získal za něj i ocenění. Kromě newyorského muzea MOMA, která tento produkt zahrnula do své stále sbírky již v roce 1977, získal kartáč o dva roky prestižní italskou cenu za design Compasso d’Oro. Ve své sbírce ho má i muzeum Triennale di Milano.              

 

Comments

comments

Vyhledat