Design kolem nás: Úložný systém ve Vile Morassutti 

 

Pod gigantickými alpskými vrcholky ve vysokohorském středisku San Martino di Castrozza v italských Dolomitech se na svahu horské louky choulí nenápadné a přesto velkorysé dílo italského architekta Bruna Morassuttiho. Uvnitř najdete mimo jiné také unikátní vestavěný nábytek. 

 

Červený samet se leskne v potemnělém interiéru Morassuttiho chaty v italských Dolomitech. Je to jen jedno z mnoha sofistikovaných řešení interiéru, který je kompaktní součástí totální architektury Morassuttiho vlastního horského sídla ze druhé poloviny padesátých let minulého století. Loni v létě jsem měl možnost se svým kamarádem, fotografem Tomášem Souškem, navštívit tento zapomenutý skvost italského horského modernismu.

 

Tato horská chata je jedinečným a v intaktní podobě zachovalým příkladem italské organické architektury a designu. I přesto, že Morassutti pracoval především ve spolupráci s o něco slavnějším architektem Angelem Mangiarottim, jeho samostatné dílo má také řadu kvalit. Jeho vlastní vila nabízí velkorysý prostor s centrálním obývacím pokojem o dvou výškových úrovních a jednotlivými pokoji řazenými kolem něj. Rozlehlému hlavnímu prostoru dominuje uprostřed zavěšený krb. Nízké vestavěné sezení zase odkazuje na vlivy tradičního japonského interiéru. S jeho rafinovaností souzní i použití vestavěných úložných prostor nebo delikátně zpracované textilní povrchy zdí. Tento zářivě červený vestavěný nábytek zároveň definuje dispozici celého obytného prostoru.

 

A právě červený samet skříní v kombinaci s rustikálním dřevem vytváří neopakovatelnou atmosféru domu: delikátní, elegantní a tajemnou zároveň. Interiéry vily nemusí být skryty ani před vašimi zraky. Dcera slavného architekta Valentina Morassutti nabízí jeho prostory i ke krátkodobým pronájmům.       

 

 

 

    

 

   

 

Comments

comments

Vyhledat