Desítky světových záhad čekají na své objasnění

The Giza Pyramid Sphinx, Josh Gates, Expedition Unknown
foto: Discovery Channel
The Giza Pyramid Sphinx, Josh Gates, Expedition Unknown foto: Discovery Channel

Známý archeolog a dobrodruh Josh Gates se po svém přesunu z Travel Channel na Discovery Channel vypraví na další sérii honů za objasněním nevyřešených záhad na všech kontinentech. V minulosti se již vypravil hledat ztracené poklady nacistických pohlavárů Joachima von Ribbentropa a Erwina Rommela, pokusil se vnést světlo do smrti Francisca Pizzara či života Jesseho Jamese. Zaměřil se i na první případ pohřešovaných osob v dnešních Spojených státech – tajemná zmizení v kolonii Roanoke. Všichni, kdo mají zájem, jsou zváni na Výpravu do neznáma (Expedition Unknown) – cesta za dobrodružstvím začíná na Štědrý den, tedy 24. prosince 2018 ve 20:00 na Discovery Channel. V nich bude hledat úspěch tam, kde selhal i astronaut Neil Armstrong.

Všechny díly čtvrté řady Výpravy do neznáma spojuje ústřední téma – ikony. „Cílem mého týmu je představit zásadní objevy na těch nejzáhadnějších místech světa. Ať už jde o původ Stonehenge nebo to, co se skrývá pod dechberoucími mayskými pyramidami. Zabýváme se ale i ikonickými předměty jako je ztracený poklad nejznámějšího amerického piráta nebo ukradené karmínové střevíčky z Čaroděje ze země Oz,“ předestírá Gates, na co se mohou diváci těšit. „Občas se vydáme po stopách padouchů z naší historie. Hledali jsme ukrytou kořist legendy Divokého západu Butche Cassidyho, pátrali po uprchlých nacistických důstojnících v Jižní Americe nebo se potopili za Kleopatřinou hrobkou. Během natáčení jsme zažili možná naše největší dobrodružství a nemůžu se dočkat, až nás na ně doprovodí i televizní diváci,“ pochvaluje si.  

Na stopě pokladu vůdce kultu

Jednou z těchto osobností je i méně známý Edward Arthur Wilson, známější pod jménem Bratr XII. Tomu se ve 20. letech minulého století podařilo založit kult se sídlem nedaleko kanadského města Nanaimo a stát se jeho vůdčí osobností. Právě Bratrova vize, ve které jej navštívili andělé a předurčili jeho životní dráhu spirituálního vůdce, se stala zakládajícím mýtem Aquariánské nadace. Ve svých náboženských pamfletech vysvětlil cíl nadace, tedy vybudovat svébytnou komunitu pro následovníky. Na základě toho se mu podařilo získat potřebné finanční prostředky i nemovitosti ve vzdálenějších oblastech. Bratr XII. se stal spirituálním učitelem a přívrženců kultu přibývalo.

Kanadské úřady ale kolonii v roce 1929 rozpustili na popud Bratrových bývalých následovníků. Na vině byla především zpronevěra fondů kolonie, nemanželský románek a tvrzení, že je reinkarnací egyptského boha Osirise. Bratrovi zůstal pouze úzký okruh následovníků. Ovšem ne nadlouho.

Bratr XII. i jeho družka Madame Z se totiž postupem času začali projevovat jako opravdoví diktátoři a podrobovali členy skupiny nesmyslným testům, které je měli dostat v jejich víře o stupeň výš. Okolo kolonie nechali vystavět nepřekonatelné hradby a údajně nahromadili značné jmění ve zlatě. Jednomu muži, kterého uvěznili na půdě jedné z budov, se však podařilo uniknout a tak mohl nahlásit úřadům v Nanaimu, jaké hrůzy se v kolonii odehrávají. Bratr XII. pak ve vzteku zničil všechny budovy, nástroje i lodě, které skupina vlastnila, a společně se svou družkou uprchli do Evropy, kde údajně zemřel ve švýcarském Neuchatelu (objevila se i teorie, že svou smrt nafingoval). Podstatné je, že si s sebou odvezli i onen zlatý poklad. A ten právě padl do oka i Joshi Gatesovi, který se rozhodl sledovat stopy, které po sobě vůdce kultu zanechal v Evropě.

Záhada ekvádorského podzemí

V nových dílech se Josh Gates vydá i do ekvádorské jeskyně Cueva de los Tayos. V ní by se údajně měla nacházet tajemná knihovna plná kovových knih. Jeho cílem je rozkrýt záhadu, se kterou si lámalo hlavy mnoho jeho předchůdců. Tajemná jeskyně se dostala do povědomí archeologické veřejnosti díky Erichu von Dänikenovi, který se o ní zmiňuje ve své knize Den, kdy přišli bohové (Chariots of the Gods). Slavný záhadolog pracuje hlavně s tezí, že spoustu staveb na Zemi vytvořili mimozemšťané a jeho reputace je kvůli tomu často zpochybňována. V jeskyni se podle jeho slov nachází vstup do podzemního prostoru, který se rozléhá pod celým kontinentem. A přesně zde by se měla nacházet i knihovna plná kovových knih. Do komplexu tunelů se měl podívat s Janosem Móriczem, který ale později popřel, že by někdy von Dänikena vzal s sebou na výpravu. To značně pošramotilo von Dänikenovu pověst a zájem o rozluštění velké záhady Latinské Ameriky na nějaký čas opadl. Móricz však nikdy nepopřel existenci samotných podzemních prostor.

Móricz nakonec svá prohlášení na von Dänikenovu adresu zmírnil a brzy se objevili další zájemci, kteří toužili poodhalit roušku tajemství obestírající tajemnou Kovovou knihovnu. Jedním z nich byl překvapivě první člověk na Měsíci – Neil Armstrong. Vedoucím výpravy se stal britský archeolog Stan Hall a původně se na ní měl podílet i princ Charles, kterého nakonec nahradil právě Armstrong. Expedice v jeskyni objevila několik skrytých místností a nějaké staré artefakty, nic však nenaznačovalo, že by se zde nacházela i bájná knihovna.

Po dalších 20 letech se Hallovi podařilo vystopovat třetího člena původní Móriczovi skupiny – Petronia Jaramilla. Ten mu sdělil zásadní fakt – vchod do knihovny se nachází v úplně jiné jeskyni chráněné kmenem Shuarů. Jaramillova a Hallova výprava se ale nikdy neuskutečnila. Po důkladných přípravách a vyjednávání se státními orgány přišel šok v podobě útoku paramilitaristických jednotek na vojenskou základnu ekvádorské armády. Brzy poté v roce 1977 nastoupila k moci vojenská junta a pro Hallovu rodinu už v zemi nebylo bezpečno. Rozhodl se rodinu přesídlit zpět do rodného Skotska. Posledním hřebíčkem do rakve se stala smrt Petronia Jaramilla, který byl na ulicích Ekvádoru přepaden a stal se obětí ozbrojené loupeže. Hall se necítil natolik zkušeně, aby expedici ukočíroval sám. Nyní se na místo vypravil právě Josh Gates. Podaří se mu uspět tam, kde všichni tito pánové selhali?  

K nové Výpravě do neznáma (Expedition Unknown) se můžete připojit na Discovery Channel od pondělí 24. prosince 2018 ve 20:00.

Comments

comments

Vyhledat