Divadlo Komedie si k devadesátinám nadělilo knihu o jeho historii

Divadlo Komedie, jedno z významných pražských kulturních center, oslavuje 90. výročí svého otevření. Za jeho historií včetně slavné éry Divadla Vlasty Buriana se ohlíží nová kniha Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/, kterou vydala Městská divadla pražská 3. prosince 2020.

Přestože jsou divadla pro diváky uzavřená, v Městských divadlech pražských se i nadále zkouší nové inscenace a intenzivně se pracuje na dalších projektech, jako jsou příprava vzdělávacích podcastů, videí pro maturanty, internetové vysílání záznamů inscenací nebo také publikační činnost, v rámci které vychází časopis Moderní divadlo a nyní kniha Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/.

Publikace má šest kapitol, nechybí ani časová osa a soupis premiér a obsahuje více než sto fotografií. Editorkou je Lenka Dombrovská a grafickou úpravu provedl Roman Černohous. Studie napsali Jakub Potůček (architektonická stať), Vladimír Just, Kamila Černá, Jakub Škorpil, Martin J. Švejda a Lenka Dombrovská (teatrologické texty).  

„Kniha vznikla u příležitosti 90. výročí otevření divadla v pražském paláci Báňské a hutní společnosti. Ve funkcionalistické budově, kterou projektoval architekt Josef Karel Říha, mělo být původně kino. Osud však šťastně zasáhl a prvním provozovatelem sálu, jenž tehdy nabízel asi 850 diváckých míst (dnes jich je pouhá třetina), se stal v prosinci roku 1930 Vlasta Burian. Působil zde patnáct let a vybudoval jedno z nejvýznamnějších kulturních center v Praze. V knize se snažíme alespoň krátce postihnout všechna období. Důkladněji analyzujeme tři – kromě zmíněného Divadla Vlasty Buriana je to éra Michala Dočekala a Jana Nebeského, kteří prostoru v roce 1994 vrátili název Divadlo Komedie, a hned období následující, kdy zde v letech 2002-2012 tvořilo Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka a Davida Jařaba“, říká o knize její editorka Lenka Dombrovská.

Prosincové výročí však není jediným důležitým momentem divadla Komedie v této sezoně – na 9. dubna roku 2021 připadá 130. výročí narození Vlasty Buriana. A proto v Městských divadlech pražských chystají na jaro několik akcí, které se budou vázat k oběma jubileím – velkou výstavu Komedie Vlasty Buriana, site-specific projekt Stigma o (krvavé) historii divadla, komentované prohlídky, besedy, projekci Burianových filmů a samozřejmě křest knihy za účastí autorů

Knihu bude možné zakoupit přes e-shop Městských divadel pražských od 3. prosince 2020 a jistě udělá radost jako vánoční dárek všem kulturním nadšencům. Divadla dále nabízejí také dárkové poukazy na vstupenky se speciálně prodlouženou platností na dva roky nebo speciální edici voucherů s designovým katalogem fotografií souboru podepsaným herci, na kterém divadla spolupracovala s oceňovanou fotografkou Michaelou Karásek Čejkovou.

 

Comments

comments

Vyhledat