Do Čech se vrací nu-jazzový The Cinematic Orchestra

The Cinematic Orchestra a Heidi Vogel, Edinburgh International Festival, Leith Theatre/ Foto Jassy Earl
The Cinematic Orchestra a Heidi Vogel, Edinburgh International Festival, Leith Theatre/ Foto Jassy Earl

The Cinematic Orchestra (TCO) kolem sebe začal formovat DJ Jason Swinscoe ve druhé polovině devadesátých let, tedy v době, kdy jako international manager pracoval pro stylotvorný londýnský label Ninja Tune, jenž v roce 1990 založili Matt Black a Jonathan More, mimochodem též zakladatelé skupiny Coldcut.

Devadesátky byly dobou, kdy do taneční elektroniky postupně prostupovaly vlivy jazzu, world music, ambientu, filmových kompozic i současné vážné hudby. A Ninja Tune byli hned od začátku (vedle například XL Recordings, Warp nebo MoWax) v první lize nezávislého hudebního byznysu v Británii.

Kde jinde by tedy mělo vyjít debutové album The Cinematic Orchestra, než právě u Ninja Tune. Motion (1999) se okamžitě dostalo skvělého přijetí nejen mezi hudební kritikou, ale i fanoušky, kteří po rozjančené době první dekády tanečních parties, pokukovali po klidnějších hudebních formách. Posluchači tehdy zcela zásadního rozhlasového pořadu BBC 6 Music Worldwide DJ Gillese Petersona si Motion dokonce zvolili deskou roku.

Ještě nadšenější odezvy se dostalo druhému albu Every Day (Ninja Tune, 2002), jehož se nakonec prodalo více než 100 tisíc nosičů a na kterém vedle vycházející hvězdy londýnského rapu Roots Manuvy už hostovala i majitelka slavného r´n´b vokálu šedesátých let Američanka Fontella Bass.

Právě Fontellu Bass, Lou Rhodes a Particka Watsona přizval Jason Swinscoe ke spolupráci na třetí studiovce Ma Fleur (Ninja Tune, Domino, 2007), z níž pochází vůbec nejznámější track TCO To Build A Home – jen na platformě Spotify má více než půl miliardy přehrání.  Promo materiály Ninja Tune upozorňují, že samotná píseň se opakovaně objevuje v desítkách filmů, televizních pořadů i reklam pro značky jako jsou Apple, Nike nebo Burberry.

Zatím poslední deska To Believe (Ninja Tune/ Domino) vyšla v roce 2019 a vedle Roots Manuvy na ní hostují i Moses Sumney, Tawiah a Heidi Vogel.

Letos do Prahy The Cinematic Orchestra přijíždějí se speciálně připraveným programem, který vedle koncertních kompozic a zpěvu zmíněné Heidi Vogel, bude akcentovat video artové projekce. Jason Swanscoe slibuje, že v Ledárnách Braník zahrají nejen upravené nejslavnější tracky ze všech předchozích čtyř studiových alb, ale že se na pořad dostane i několik nových skladeb, které jsou ochutnávkou nové desky, jež by měla vyjít v průběhu následujícího roku.

The Cinematic Orchestra

Ledárny Braník, Praha

5. 9. 2023

Comments

comments

Vyhledat