Do kin přichází výjimečné převyprávění příběhu Anne Frankové
První červnový den se nese ve znamení Dne dětí. Tento rok je to však také den, kdy distribuční společnost Film Europe do českých kin přináší výjimečný animovaný film Kde je Anne Franková. Snímek Ariho Folmana pojednává o Anniné imaginární kamarádce Kitty. Rodinný animovaný film pomůže dětem pochopit téma druhé světové války a holokaustu. Film bude dostupný jak v českém dabingu, tak v originále s titulky. K filmu vznikly také obsáhlé didaktické materiály pro školy, které mohou doplnit školní projekce.
Snímek sleduje Kitty, imaginární kamarádku Anne, které dívka věnovala svůj slavný deník. Kitty ožije v současném Amsterdamu a rozhodne se po Anne začít pátrat. Izraelský režisér Ari Folman po úspěšném filmu Valčík s Bašírem (Zlatý Glóbus za nejlepší cizojazyčný film a nominace na Oscara ve stejné kategorii) tak přichází s dalším animovaným filmem, který popisuje téma uprchlictví a lidských práv. Zároveň však přináší přístupnou cestu, jak dětem vysvětlit, co se dělo během druhé světové války a co to byl holokaust.
„Nadace Anne Frankové oslovila oceňovaného režiséra, aby natočil film o jedné z nejslavnějších knih v historii. Jak u jeho dřívějšího filmu Valčík s Bašírem, i u tohoto filmu Folman společně s Davidem Polonskym za podpory Nadace Anne Frankové vytvořil komiksovou knihu, která se stala námětem pro snímek, který uvádíme do kin. Právě animace patří mezi jednu z největších stránek filmu a doplňuje dojemný a silný příběh o rodině Frankových, který možná my dospělí známe nazpaměť, ale naše děti už tak ne. Kde je Anne Franková nabízí možnost, jak dětem tuto dobu popsat a po filmu společně rozebrat nejen minulost, ale i přítomnost,“ popisuje záměr uvedení filmu kreativní ředitel Dominik Hronec.
Film bude v kinech uveden jak v anglickém originále s českými titulky, tak s českým dabingem. Hlavní postavy Anne a Kitty namluvily Karolína Křišťálová a Mariana Franclová, ve vedlejších rolích se představí také známí herci Petr Čtvrtníček v roli Otto Franka a Arnošt Goldflam v roli ředitele Muzea Anne Frankové. Režie dabingu se ujal známý režisér Vladislav Kracík. Diváci budou moci potkat dabéry na pražské předpremiéře v sobotu 28. 5. Obě hlavní představitelky společně s režisérem dabingu film uvedou, po filmu na malé diváky čeká doprovodný program.
Díky spolupráci s organizacemi Nadace Anne Frankové a UNESCO si školy mohou objednat projekce, ke kterým dostanou přístup k velmi obsáhlým výukovým materiálům. Pracovní listy se týkají filmu, ale také obecně rozebírají témata druhé světové války, holokaustu, lidských práv nebo uprchlické krize. Učitelé v materiálech naleznou rozdělení témat do výukových hodin, jež se budou hodit do dějepisu i občanské výchovy, pro studenty jsou připravené pracovní listy k vyplňování a lepšímu pochopení probírané látky.
Film Kde je Anne Franková byl součástí oficiálního výběru v Cannes, v České republice na začátku května zvítězil na festivalu Anifilm v sekci Animovaný film pro dospělé, na konci května se utká v hlavní soutěži na Zlín Film Festivalu. Po festivalu snímek vstupuje do kinodistribuce po celé České republice. Snímek vstupuje do českých kin 1. 6. 2022 a na plátnech se zdrží i během významného výročí – narozenin Anne Frankové –, které vycházejí na 12. 6.
O Film Europe:
Film Europe je distribuční společnost, jež v Česku a na Slovensku distribuuje evropské a světové filmy obsahující jasné téma. Snímky jsou možné vidět v kinech po celém Česku i Slovensku,
v online videotéce Edisonline, ale také na televizních stanicích Film Europe a Film Europe+. Film Europe v roce 2019 otevřelo butikové kino Edison Filmhub v Praze, kde diváci mohou vidět
to nejlepší z mezinárodní tvorby. Filmhub spojuje kvalitní filmy s výběrovou kávou a lokálním občerstvením.