Do kin vstoupila dojemná íránská roadmovie NA CESTĚ

Hit The Road
Hit The Road

Íránský film NA CESTĚ je výjimečný debut Panaha Panahího, syna slavného režiséra Jafara. Snímek s lehkostí, humorem i tichou tragikou postihuje rodinné vztahy od něžných momentů až po vyhrocené hádky, a je i metaforu země, ze které se neodchází tak úplně lehce. Hned po svém prvním uvedení na festivalu v Cannes loni v květnu film vzbudil nadšené reakce kritiků i diváků. V Česku byl film uveden na MFF Karlovy Vary a na festivalu Íránci.


Předfilm: MILÝ TATI

Vybrané projekce filmu NA CESTĚ doprovodí úspěšný krátký animovaný snímek NA CESTĚ režisérky Diany Cam Van Nguyen. Snímek byl oceněn Českým lvem za nejlepší animovaný film a získal i Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Mladá režisérka a čerstvá absolventka FAMU v něm reflektuje svůj vztah s otcem a kulturní rozdíly mezi generacemi vietnamské menšiny u nás. MILÝ TATI má už na kontě celou řadu cen včetně Ceny české filmové kritiky. Dále získal čestné uznání pro film od ženské autorky na festivalu v Torontu, cenu za nejlepší krátký film na festivalech BFI London a DOK Leipzig. Vítězstvím na festivalech Amerického filmového institutu AFI FEST v Los Angeles a Flickerfest v Sydney se navíc kvalifikoval na Oscary 2023. Režisérka na sebe upozornila už svým studentským filmem Malá (2018), který byl vybrán na několik zahraničních festivalů včetně Berlinale, kde se účastnil finále cen ECFA Award. Její následující krátký film Spolu sami (2018) bodoval u nás i v zahraniční (Nejlepší český experimentální dokumentární film MFDF Jihlava, nominace na Cenu Magnesia při cenách Český lev, nejlepší animovaný film festivalu FAMU, světová premiéra na festivalu v Rotterdamu a další…)

Více o filmu viz: Love, Dad (2021) (lovedad.film)

 

Společné projekce NA CESTĚ a MILÝ TATI

Kino Světozor / 10., 11., 12., 13. a 16. 3, https://bit.ly/NaCesteSvetozor

Kino Aero / 15.3.
Kino Scala / 11.3.

 

NA CESTĚ 


Rodinu a zemi, kde se narodíme, si nevybíráme

SYNOPSE: Na první pohled se to zdá jako obyčejný rodinný výlet. Mrzutý otec má nohu v sádře, starší syn neobratně řídí, mladší dělá neúnavně rozruch a matka se snaží rozdílné energie vybalancovat. Jenže zdání klame. Cesta plná rozmíšek, vtípků a úsměvů má zneklidňující směr, o kterém se dozvídáme jen z drobných náznaků. Panah Panahi ve svém debutu mistrovsky kombinuje klasickou roadmovie s tichým, ale naléhavým společenským poselstvím o zemi, kde svoboda často končí hned za okny auta. V intimním portrétu jedné rodiny se spojuje humor, naléhavost, nevtíravá tragika a neobyčejně silné i uvěřitelné charaktery.

 

Comments

comments

Vyhledat