Dokumentem o Monetovi začíná jarní cyklus Umění v kině

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Monetovy lekníny – magie vody a světla
Itálie, 2018 • 90 min • režie: Giovanni Troilo
Filmem provází: Elisa Lasowski

Fascinující putování po mistrovských dílech Clauda Moneta přináší snímek Monetovy lekníny – magie vody a světla. Co inspirovalo génia a bezpochyby největší jméno impresionismu k sérii obrazů leknínů? Cestu za dokonalým zachycením neopakovatelného okamžiku přibližuje Ross King, jeden z předních odborníků na Monetovo dílo a autor bestselleru Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies.

Čemu zasvětil své proslulé malířské oko Claude Monet? Fascinující putování po mistrovských dílech otce impresionismu přináší nový dokument Monetovy lekníny – magie vody a světla. Vizuálně přitažlivý a příběhem poutavý snímek vstupuje do kin už 1. dubna.

Monetovy lekníny jsou prvním snímkem z jarní série Umění v kině. Výpravný dokument pojednává o nejslavnějším a nejvíce ikonickém dílu geniálního malíře – sérii 250 obrazů leknínů. Claude Monet jim zasvětil mnoho let svého života ve snaze zachytit jedinečnost pomíjivého okamžiku.

Umění v kině na jaře 2019 přináší celkem tři obrazově i obsahově špičkové dokumentární filmy. Kromě Monetových leknínů to je také Klimt & Schiele – Erós a Psyché o dvou kontroverzních géniích Gustavu Klimtovi a Egonu Schielem, kteří na začátku 20. století způsobili ve výtvarném umění revoluci a tehdejší konzervativní Vídeň obrátili vzhůru nohama. Třetí dokument pak přináší příběh madridského muzea Prado. Pohnutou historií významné španělské kulturní instituce provází britský herec a držitel Oscara Jeremy Irons.

Umění v kině představuje unikátní filmy italské produkce, které okouzlily nejen italskou kritiku i veřejnost. „Jsme nadšení, že se nám daří skládat tak atraktivní program. Věříme, že špičkové dokumentární filmy přilákají do českých kin nejen příznivce výtvarného umění,” popisuje ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle.

Slavnostní zahájení cyklu Umění v kině + projekce filmu Monetovy lekníny – 1. 4. 2019, 19:30
Dům U Kamenného zvonu (Staroměstské nám. 605/13, 110 00 Praha 1)

Program:
19:00 – Otevření sálu, drobné občerstvení
19:30 – Představení cyklu Umění v kině
19:45 – Projekce filmu Monetovy lekníny
21:15 – Předpokládaný konec projekce

Comments

comments

Vyhledat