Festival DEN ARCHITEKTURY začal, zpřístupní unikátní stavby

Louny / pořadatel akce
Louny / pořadatel akce

Vojenský archiv v Olomouci, funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice v Praze, bronzovou medailí za architekturu oceněný český EXPO pavilon ve Vizovicích, klenot 1. republiky – nově rekonstruovaný výstavní Pavilon v Lounech, brněnská obdoba Flatiron Building alias Administrativní centrum Trinity, největší továrna na výrobu zdravotnické keramiky u nás sídlící v Bechyni nebo zlínský památník Tomáše Bati honosící se až katedrálními prostory… Tyto a desítky dalších objektů po celé České republice a na Slovensku se příští týden otevřou veřejnosti v rámci festivalu Den Architektury. Ten se od 1. do 7. října uskuteční ve více než stovce měst a zve na více než 350 akcí, které jsou veřejnosti přístupné zdarma. 

Návštěvníci se kromě prohlídek zajímavých staveb, jež jsou veřejnosti mnohdy nepřístupné, mohou těšit také na procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy a v neposlední řadě filmové projekce. V Praze a v regionech probíhá doprovodná přehlídka Film a architektura.  Návštěvníci se mohou těšit například na dokumenty o architektech Franku Lloydu Wrightovi a Bohuslavu Fuchsovi nebo nejslavnějším průmyslovém designérovi současnosti Dieteru Ramseovi. Dánský snímek The Human Shelter zase hledá odpovědi na jednoduchou otázku, čím je pro nás domov. Různé podoby i formy lidského obydlí poznáváme hned na čtyřech kontinentech. Za pozornost stojí také dokument The Proposal, který uzavírá rozsáhlý projekt The Barragán Archives, v němž americká umělkyně Jill Magid zkoumá napadené dědictví nejslavnějšího mexického architekta Luise Barragána. Fascinující pohled do historie legendární avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek, nabídne snímek Bauhaus Spirit.

Podrobný program mezinárodního festivalu Den Architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! najdete na www.denarchitektury.cz.

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi – tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka nebo  Hotel Josef na Starém městě – významné dílo architektky Evy Jiřičné. Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” – netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Návštěvníci se budou moci podívat i do zbrusu nového Kampusu ČSOB nebo jedné z prvních soukromých kolejí v Praze, do moderní budovy Studentského bydlení K Botiči.

Libčici nad Vltavou přiblíží architekti ateliéru Hoffman přestavbu Uhelného mlýna z počátku 20. století na kulturní centrum. Louny představí Galerii Benedikta Rejta historicky a architektonicky zásadní přestavbu bývalého pivovaru architekta Emila Přikryla z roku 1998 pohledem ředitelky galerie Alice Štefančíkové. V Lomnici nad Popelkou se otevřou veřejnosti jindy nepřístupné sakrální památky. Vratislavice nad Nisou si připomenou se spolkem Zauhlovačka proslulou továrnu na výrobu koberců a dek Ignaze Ginzkeye.

V Bechyni program mj. představí Vilu Elektra od architekta Antonína Belady a návštěvníci nahlédnou i do tajů výroby keramiky na komentované prohlídce závodu (ve spolupráci s Laufen s.r.o.). Slavnostní znovuotevření renesančních prostor Staré radnice s bohatým programem si připravilo Veselí nad Lužnicí. 

V Jihlavě UNArchitekti ukáží dvě inspirující historické stavby v ulici Matky Boží – dům Matky Boží 28 patří svým prostorovým řešením k tomu nejzajímavějšímu, co jihlavské měšťanské domy nabízejí. V Olomouci své dveře otevře ke komentované prohlídce například Šrotova vila, návštěvníci budou moci nahlédnout i za fasádou vojenského archivu a za bránu Žižkových kasáren. Bílovec pozve do historického průmyslového areálu a hal firmy Massag s architekty Davidem Seidlerem a Tomášem Baborem.

V Bystřici pod Hostýnem pozvou do hotelu Podhoran postaveném v brutalistním stylu a v Sazovicích se uskuteční prohlídka kostela sv. Václava, který byl nominován na cenu české architektury 2017 s autorem architektem Markem Janem Štěpánem. Vizovice u Zlína otevřou široké veřejnosti cenami ověnčenou stavbu, reprezentující ČR na expu v Miláně, doplněnou uměleckými díly Koma Modular. Brno v programu nabídne například lektorskou prohlídku historie a nepřístupných míst Místodržitelského paláce nebo prohlídku nového kostela bl. Restituty s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem. Dále se v Brně vydáme po stavbách architekta Josefa Arnolda a své dveře ke komentované prohlídce otevřou například administrativní centrum Trinity, „Bílý dům“ nebo kampus Filozofické fakulty MU. V Čejkovicích se vypravíme do běžně nepřístupných vinných sklepů s architektkou Valerií Zámečníkovou a kulturním antropologem Jakubem Konečným. Veřejnosti se otevřou i jindy nepřístupné interiéry a exteriéry Archeoparku v Pavlově

Comments

comments

Vyhledat