Festival Dny Severu přivítá několik severských spisovatelů
V úterý 31. října zahájí Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, který potrvá do 22. listopadu a jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů. Do Prahy i Brna zavítají Clara Törnvall ze Švédska a partnerská dvojice Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson z Islandu.
Jako první vystoupí na festivalu švédská autorka Clara Törnvall (1976), působící jako kulturní redaktorka a producentka rozhlasových i televizních programů. Poté, co jí byl v dospělém věku diagnostikován vysokofunkční autismus, zjistila, že se její prožívání od běžných představ o této diagnóze velmi liší. To ji vedlo k napsání knihy Autistky. O ženách na spektru, kterou letos vydalo nakladatelství Host. Ve svém osobním vyprávění mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.
„Při výběru letošního tématu festivalu Dny Severu jsme se zaměřili na ostrovy. Nešlo nám ale jenom o ty faktické, nádherně divoké i malebné severské ostrovy, ale také o místa, která nějak vyčnívají ze společnosti, sociálního prostředí či po umělecké stránce. Jsme proto moc rádi, že pozvání přijala právě Clara Törnvall, která ve své knize Autistky jeden takový málo známý ostrov představuje,“ přibližuje dramaturgii festivalu Anežka Soukupová ze Skandinávského domu. „V besedě s návštěvníky tuto výjimečnou autorku doplní český host, který se tématu poruch autistického spektra a práci s těmito pacienty věnuje.“
Besedy s Clarou Törnvall proběhnou 31. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a 2. listopadu ve Skautském institutu na Staromáku v Praze.
Také islandská autorka Sigríður Hagalín Björnsdóttir (1974) pracovala v televizi, a sice jako reportérka, v současnosti působí jako moderátorka zpráv. Vystudovaná historička a novinářka vydala svůj první román Ostrov v roce 2016. Spojuje v něm milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade si otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje. V loňském roce vyšel v českém překladu v nakladatelství Argo její pozoruhodný román spojující vědu a literaturu Ohně. Láska a jiné katastrofy. Hlavní hrdinka, vulkanoložka Anna se v něm snaží zamezit pohromám v soukromém životě a zároveň čelí nebezpečným přírodním živlům.
„Životním partnerem Sigríður Hagalín Björnsdóttir je slavný a u českých čtenářů oblíbený islandský autor Jón Kalman Stefánsson (1963). Jeho nejslavnější kniha Letní světlo, a pak přijde noc byla nedávno zfilmována. V trilogii Ráj a peklo, která vyšla i česky, v podmanivých, syrových příbězích líčí drsný život v islandské rybářské vesnici na konci 19. století. Sám na Islandu pracoval jako dělník v továrně na zpracování ryb, jako policista na letišti, zedník, učitel, novinář nebo jako ředitel knihovny. Patří k nejúspěšnějším islandským spisovatelům, například byl už čtyřikrát nominovaný na Cenu Severské rady za literaturu. Do České republiky přijede představit především svůj nejnovější román Tvá nepřítomnost je tmou,“ uvádí k třetímu hostu festivalu Anežka Soukupová.
Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson se setkají se čtenáři opět v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, a sice 7. listopadu, a v Praze 9. listopadu v KKAFE na Střeleckém ostrově. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.
Kromě besed s autory o jejich životě i dílech, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce a cestovatelské přednášky. Dny Severu se konají ve dnech 31. 10. až 22. 11. 2023. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.
Více informací naleznete na https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2023