Festival FALL v DOXu propojí umění, literaturu a vzdělávání
V září se v Centru současného umění DOX uskuteční druhý ročník mezioborového Festivalu umění, literatury a vzdělávání FALL (Festival of Art, Literature and Learning). Hlavní část festivalu probíhající od čtvrtka 19. září do neděle 22. září je určena veřejnosti, program pro školy a pedagogy potrvá do 24. září.
Během několika dnů se návštěvníci budou moci setkat s českými i zahraničními spisovateli, umělci, filosofy a dalšími zajímavými osobnostmi. Na palubě vzducholodi Gulliver a v prostorách celého DOXu budou probíhat diskuze, autorská čtení, speciální mezioborové workshopy vedené umělci a spisovateli, komentované prohlídky výstav s literárními přesahy, slam poetry nebo hudební vystoupení. Nebudou chybět programy pro studenty a rodiny.
„V době, kdy sdílíme víc na sociálních sítích než v reálném světě a náš každodenní život a vztahy jsou poznamenané nedávnou pandemií, digitálními technologiemi, hrozbou klimatické změny, přítomností války v Evropě i nejistotou z rychlého nástupu umělé inteligence, je festival FALL příležitostí zpomalit, poslouchat a sdílet. Vidět na chvíli svět očima někoho jiného, vstoupit na okamžik do cizích příběhů. Ptát se, jestli jsou kreativita, představivost a empatie tím, co nás (zatím stále ještě) odlišuje od naší uměle inteligentní budoucnosti,“ říká o festivalu jeho zakladatelka a umělecká ředitelka DOXu Michaela Šilpochová.
Festival FALL je prostorem pro myšlenky a hlasy spisovatelů, umělců a dalších tvůrčích osobností různých žánrů a jejich inspirujících „pomezí“. V rámci hlavního programu se tak představí domácí i zahraniční autoři a umělci, často ve vzájemném dialogu. Společný projekt svedl dohromady například uznávaného argentinsko-kanadského spisovatele, esejistu a propagátora čtení Alberta Manguela a předního tureckého umělce Aliho Kazmu. Další hosty festivalu – světoznámou sourozeneckou dvojici filmařů a výtvarníků bratry Stephena a Timothyho Quayovy a izraelského spisovatele a novináře Benjamina Balinta – zase pojí společný zájem o dílo polského spisovatele Bruna Schulze (1892–1942). V diskuzích i autorských čteních se představí řada dalších osobností domácí i zahraniční literární a umělecké scény.
Zájemci z řad široké veřejnosti se mohou přihlásit také na čtyři různě zaměřené mezioborové dvoudenní workshopy, které letos povedou básník Petr Borkovec, malíř Adam Štech, spisovatelka a architektka Anna Beata Háblová a italský fotograf a kurátor Stefano Carini.
Součástí programu festivalu jsou samozřejmě také výstavy současného umění. Letošní ročník festivalu bude provázet končící mezinárodní výstava KAFKAesque, výstava Adama Štecha inspirovaná dílem francouzského spisovatele Michela Houellebecqa a také samostatná výstava malíře Josefa Bolfa.
EMPATIE V DIGITÁLNÍ DOBĚ: FALL PRO ŠKOLY A KNIHOVNY
Důležitou součástí festivalu jsou programy určené studentům středních škol a pedagogům na téma empatie v digitální době. Pro ně je připravena série diskuzí s autory a navazující workshopy zaměřené na rozvíjení empatie prostřednictvím sdílení osobních příběhů. Tyto workshopy vycházejí z metodologie mezinárodního vzdělávacího projektu Narrative 4, jehož zakladatel, irský spisovatel Colum McCann, byl hostem prvního ročníku FALL.
Projekt Narrative 4 je už více než 10 let úspěšně realizován na školách v Irsku a USA, kde sociologické výzkumy a studie prokazují jeho efektivitu v praxi: posilování empatie prostřednictvím sdílení osobních příběhů vede prokazatelně k větší míře porozumění a respektu mezi studenty navzájem i mezi studenty a pedagogy, k větší soudržnosti kolektivů, prevenci šikany apod.
DOX v rámci své mnohaleté činnosti v oblasti kreativního vzdělávání tuto metodiku zařadil do svého programu v roce 2021 a rozšířil ji o propojení s vizuálním uměním a literaturou. V oblasti vzdělávání DOX ročně připraví na 600 edukačních programů zaměřených nejen na empatii, ale i na rozvoj kritického myšlení a sociální dovednosti. V roce 2023 vzdělávací programy v DOXu absolvovalo více než 12 000 studentů z Prahy i regionů. Pro pedagogy a lektory pak proběhne v rámci festivalu i speciální workshop zaměřený na dezinformace. Více informací zde: https://www.dox.cz/vzdelavani/pravda-nebo-lez
Novinkou druhého ročníku festivalu FALL je oslovení a zapojení pracovníků sítě knihoven z celé ČR. Pro knihovníky a knihovnice je připravena speciální prezentace projektu Narrative 4, kterou představí jeho zástupci z Irska. V prezentaci a navazujícím workshopu se zaměří na představení přínosů a potenciálu metodiky Narrative 4 pro komunity i na možnosti školení, které DOX připravuje. Více informací zde: https://www.doxfall.cz/#vzdelavani