Venerologická poradna: kapavka a chlamydie

Photo by Prateek Gautam on Unsplash
Photo by Prateek Gautam on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

 

Otázka:

Dobrý den, je možné se nakazit pouhým líbáním orální kapavkou či chlamydiemi tr.? Upřímně mě vyděsily různé články na internetu, že to možné je a nebývají u té kapavky často ani žádné příznaky. Zde z Vaší poradny jsem se dočetla, že chlamydie tr. se líbáním nepřenáší a potvrzují to i jiné zdroje.

Jsem ohledně pohlavních chorob po ošklivých osobních zkušenostech nadstandartně úzkostlivá (řeším terapií) a mé jediné rizikové chování od posledních kompletních testů na STD bylo jemné líbání (pootevřené rty a špičky jazyků, čili sliny tam byly, ale nebylo to hluboké francouzské líbání) s málo známým mužem. Je to už 7 měsíců a žádnou „angínu“ jsem tenkrát poté neměla. Tehdy jsem to z neznalosti neřešila. Věděla jsem jen o možném přenosu syfilisu, pokud by byl v ústech vřed nebo by se případně udělal časem mně a řešila bych to, ale nestalo se tak.

Je možné, abych i tak orální kapavku chytla, neměla žádné příznaky a neléčená nemoc se mi z krku mohla šířit tělem, jak se uvádí u neléčené kapavky? A je možné že bych někoho orální kapavkou nevědomky nakazila v běžném životě (sdílení pití, jídla, nějakým prsknutím na cokoliv)? Jsem celkem bezradná, vím, že toto asi řeší minimum lidí, ale i tak bych nechtěla nic zanedbat anebo ohrozit své blízké okolí.

Moc Vám děkuji za pomoc.

 

Odpověď: 

Dobrý den  mladá paní,

nejdříve to  z „horší strany“ orální kapavka není vůbec raritní nález, tvoří asi 35%  všech zachycených kapavek. Ale přenáší se opravdu orální sexem, to znamená při kontaktu  úst a genitálu partnera, nebo eventuálně  hlubokým francouzským líbáním. Pokud došlo jen  jemnému líbání s kontaktem špiček jazyků, tak se nemusíte bát přenosu kapavky ani jiné pohlavní choroby.

 

Otázka:

Zdravím Vás pán doktor.

Chcem  sa spýtať .

Bol  som na  večierku a  ako to  už  niekedy  býva  alkohol a  hormóny  sa vzbúrili.

Bozkával  som  sa  s  jednou ženou  ktorú som  nepoznal.Bozky  boli  s  mojej strany  bez  jazyku možno  na  10 sekúnd bol  klasický  francúzsky bozk ,bolo to  asi  3-4 bozky  kde  sa  slečna  chcela bozkávať  jazykom.Neopetoval  som .Iný druh  sexu  ako  oral  ,vaginál  nebol . Celé to  trvalo pár  minút  ked  som  to  ukončil.Mohol  som  sa  nejakou  STD  chorobou  nakaziť.Mám  obrovské výčitky  na  koľko  mám  priateľku.

Ďakujem  pekne  za  odpoved.

 

Odpověď:

Dobrý den vážený pane,

chápu Vaší situaci i Vaše obavy, ale myslím ,že netřeba se příliš obávat.   Krátkým francouzským polibkem, pokud ta dáma neměla na jazyku nebo na rtech aft nebo jinak porušenou sliznici, by jste se neměl nakazat pohlavní chorobou, Pokud  by jste přesto  chtěl mít jistotu, tak se dostavte na venerologickou ambulanci, tak aby jste měl nevyčištěné zuby, nejedl, nepil ani nekouřil. A nechal si provést  výtěr z krku na vyšetření STI( kapavka a chlamýdie).

 

Otázka:

Dobrý den,

Chci se zeptat zda se u syfilis v primárním stádiu vždy vytvoří tvrdý vřed například na penisu a pote zduří příslušné uzliny. Je člověk pro své okolí infekční i bez vředu?

 

 

Odpověď: 

Dobrý den,

primární stadium syfilis je povětšinou reprezentováno takzvaným ulcus durum- tvrdým vředem (defekt sliznice charakterupovrchní ranky či vředu s navalitým okrajem), při jehož vzniku jsou hmatatelné nebolestivě zvětšené  regionální lymfatické uzliny. Tvrdý vřed se vytvoří podle typu prováděného rizikového sexu -na genitálu, ale i v oblasti dutiny ústní, na rtech, jazyku ale i na hrázi či na konečníku. Raritně na bradavkách. Uzliny jsou hmatatelné větsinou ve tříslech či krční uzliny.  Od nakaženého se můžete nakazit nechráněným sexem či krví i pokud nedojde kontaktu s otevřeným tvrdým vředem.

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat