Festival ilustrace LUSTR 8 se rozběhne od 23. září

LUSTR ZMAR Alexey Shahov
LUSTR ZMAR Alexey Shahov

LUSTR

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE

  1. ročník, 23.— 29. září 2021

Kampus Hybernská, Praha 1

Kurátorky: Barbora Müllerová, Naděžda Bilinová

 

www.lustrfestival.cz

https://www.facebook.com/lustrfestival

Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/lustr-2021/altj/

 

 

Letošní ročník největšího tuzemského festivalu ilustrace a komiksu se vrací do své domovské galerie v Kampusu Hybernská. Výstavní program letošního festivalu bude mít dvě hlavní části – tematickou výstavu Zmar věnující se uběhlému pandemickému roku a netematickou přehlídku Showcase mladých talentů. Festival ve svém výstavní programu představí jak hvězdy české i zahraniční ilustrace a komiksu, tak nové tváře v oboru, a také pestrý doprovodný program, pro letošní rok obohacený o online přednášky a workshopy.

 

První výstava letošního ročníku nese název Zmar a představí řadu známých ilustrátorů a komiksových kreslířů, které lze již dnes považovat za etablované autory a stálice tuzemské i mezinárodní scény. Mnozí z nich už byli na festivalu k vidění také v minulosti. Výstava se tematicky vztahuje především k aktuálnímu dění a přinese práce vzniklé během období pandemie koronaviru. Mezi vystavujícími se objeví např. skupina Nýbrž, Lucie Lučanská, Přemysl Černý, Martin Lacko, Adéla Marie Jirků, Federico Lamas a mnoho dalších.

 

Druhá část výstavního programu ponese název Showcase mladých talentů a stejně jako loni půjde o volnou přehlídku padesáti mladých ilustrátorů, kteří na Lustru ještě nevystavovali. Výběr prací se speciálně zaměří na jejich tvorbu z posledního roku. Festival chce prostřednictvím této sekce nabídnout právě to nejčerstvější, co se na ilustrátorské scéně urodilo, a také představit nová jména. Přehlídka bude opět rozdělena do dvou samostatných žánrových sekcí: komiks a volná ilustrace. Vystavující do této sekce vybrala odborná porota, v sekci komiksu letos zasedli Klára Vöröšová z knihkupectví No Ordinary Heroes, ilustrátorka Juliána Chomová, kritička Kateřina Čopjaková, dramaturg KOMA Tomáš Řepa, redaktor a publicista Lukáš Růžička a komiksové tvůrčí duo sestávající ze scénáristky Terezy Drahoňovské a kreslířky Štěpánky Jislové. Do sekce volné ilustrace vybírali vystavující kreslíř a pedagog David Böhm, ilustrátorky Nikola Logosová a Linda Retterová, publicistka Hana Řičicová a vítězka loňské ceny diváků festivalu Kateřina Coufalová.

 

Doprovodný program festivalu sestává z přednášek, workshopů, prezentací, živých komiksových čtení a diskuzí s hosty festivalu. Pro letošní ročník chystáme nově také sérii online přednášek a workshopů, ve kterých se zaměříme například na digitální kresbu nebo animaci – tyto workshopy budou snadno dostupné i pro návštěvníky ze zahraničí nebo jiných koutů republiky. Program nabídne ale i klasické výtvarné a rukodělné workshopy pro děti i dospělé a také masterclasses zaměřené na podnikání v kreativním průmyslu.

 

Autorem letošního vizuálního stylu je Alex Šachov, jeden z vystavujících oceněných v hlasování diváků loňského ročníku festivalu.

 

„Byla jsem tu ještě dávno před tím, než jsi ty sám sebe definoval.

Přivítala jsem tě na tento svět. Jsem tu, když se máš rozhodovat.

Nebyl jsi ničím, ale učiníš se takovým, jakým se rozhodneš.

Budeš-li chtít, zařídím ti tvé malé pohodlí.

Teď jsem pro tebe krásná, ale v další chvíli budu nesnesitelná.

Záleží jen na tom, jak mě vnímáš. Jsi nenapodobitelný, když mě obhajuješ.

 

Tváříš se a přetváříš se.

Nechala jsem tě zapomenout na to, jak jsi veliký.

Nehraju podle pravidel, a nakonec vždy vítězím.

Překonáš mě?

 

Jsem teď, jsem včera, jsem v průběhu i na konci…

Jsem…ZMAR“

 

Alexey Shahov,

autor vizuálního stylu LUSTRU 8

Comments

comments

Vyhledat