Festival Luhovaný Vincent slaví deset let, nabídne film, umění i hudbu

Luhovaný Vincent slaví 10 let

 

Multižánrový festival, neodmyslitelně spjatý s geniem loci lázeňského města Luhačovice, se každoročně uskutečňuje na přelomu června a července. Jeho cílem je přivézt do města kvalitní svěží program, narušit stereotypy a posunout hranice tradiční lázeňské kultury.

Za deset let své existence se Vincent propracoval z původní nadšenecké akce k události, která rezonuje daleko za hranicemi regionu. Jedním z důvodů bude roky budovaná cílená dramaturgie, která se snaží nepodbízet ohranými festivalovými klišé, ale ponoukat k objevování.

Tuto nekompromisnost jubilejní desátý ročník Luhovaného Vincenta vetknul přímo do svého tématu: BUĎ / ANEBO!

 

Filmová sekce odstartuje britským filmem Frank, ve kterém se hlavní hrdina zmítá mezi touhou po úspěchu a uznání a uchováním své umělecké svobody a integrity.

Dokument Iluze mapuje současné orbánovské Maďarsko, a když si pozve ČT24 režisérku Kateřinu Turečkovou do diskuze o současných Uhrách, můžete čekat cokoliv, jen ne vlažné emoce.

Filmový portrét hudebníka a spisovatele Davida Toopa Nesliboval jsem vám procházku růžovou zahradou je přednáška a DJ set v jednom. Zážitek jako stvořený pro rozšíření obzorů a představ o tom, co hudba je a co může být.

 

O rozčeření stojatých vod se každoročně snaží hudební sekce. Na tvrdší kytarovou notu zahrají v pátek večer Panenské plameny, Tosiro a Fotbal. Babičku raději do Domina neberte, asi by se jí nelíbila ani následující afterparty pražského djského kolektivu Wrong.

Sobota vymění kytary za synťáky, ale hlučnost zůstane. Představí se B4, Dead Pigeon Dub + Escher Fucker a producent Strachkvas. Pro stopaře nového zvuku ideální, ale babičku a děti vezměte spíše až na společný nedělní koncert Lesní zvěře a cimbálové muziky Petra Mičky. Ukáže se, že nejeden rád podupe nožkou na fúzi jazzu a horňácké cimbálky.

 

Každoročním nedělním venkovním koncertem, tentokrát na prostranství u pramene Aloiska, se dostáváme k jednomu z hlavních cílů Luhovaného Vincenta – intervenci do veřejného prostoru Luhačovic a překvapování lázeňských hostů. Třeba novým projektem PLI Viktora Černického na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu, který se uskuteční ve vstupní hale Společenského domu.

Svou pozornost vzbudí pod pramenem Ottovky taneční performance tvůrčího dua z Izraele – tanečnice, performerky a choreografky Chen Nadler a hudebníka Daniela Motola. Dojde nejen k propojení lidí mezi sebou, ale i lidí a přírody.

V unikátním prostředí Slunečních lázní se odehraje představení, které Divadelní noviny nominovaly na Cenu za nejlepší alternativní divadlo – Ferdinande! souboru Lachende Bestien.

 

Výstavní program festivalu dokáže, že umění už dávno nejsou jen obrazy.

Krátká akce umělecké skupiny Rafani bude jednoduchým, ale výrazným gestem k reflexi české národní identity.

V jeskyňce nad Ottovkou bude po celou dobu festivalu instalovaná skladba Reverb Slávy Sobotovičové. Autorka kolážovitě skládá samply převzatých skladeb a folklorních písní, které sama nazpívala.

 

Obrovské množství kultury bude protknuto pohodlnými pauzami na kávu a setkání v kavárně Jizba, kde bude opět sídlit hlavní festivalové centrum, toulání se mezi prameny nebo třeba společným koupáním v Městské plovárně. Koneckonců není to tak dávno, co Luhovaný Vincent prostřednictvím svého ročníkového hesla vzkazoval: Zpomal!

 

https://www.luhovanyvincent.cz/

 

 

  1. Luhovaný Vincent 2019

PROGRAM

 

ČTVRTEK 27. 6.

 

17:00–18:00 // Zvuková mapa Luhačovic // slavnostní zahájení projektu // prostranství U Najády (vila s lékárnou), Dr. Veselého 178 // vstup volný

Hosté: Marian Ležák, Igor Bareš, Tomáš Soldán, Roman Ludva a další

 

Slavnostní zahájení projektu Zvuková mapa Luhačovic. Dva roky trvala příprava tohoto zvukového bedekru, který ve formátu autorských dramatizovaných rozhlasových her vykresluje Luhačovice prostřednictvím krátkých příběhů na pěti tematických okruzích. Díky zvukové mapě se seznámíte s osudy obyvatel a návštěvníků lázní, nahlédnete do zákulisí lázeňského provozu, zastavíte se u ikonických Jurkovičových staveb, vydáte se po stopách Leoše Janáčka nebo hraběcí rodiny Serényiových. Bez ohledu na to, kolikrát jste už Luhačovice navštívili a jak dobře je znáte, se zvukovou mapou zažijete lázně jako poprvé a odhalíte nové podoby místa.

Program:

Prostranství U Najády: úvodní slovo starosta Luhačovic Marian Ležák a Igor Bareš, představitel Dr. Veselého; ukázka z trasy Osudové pobyty Leoše Janáčka

Nový Jubilejní: ukázka z trasy Příběh vody

Myslivna: ukázka z trasy S pegasem ve znaku

 

21:30–23:15 // Frank // zahájení festivalu a projekce letní kino // terasa Městské plovárny Luhačovice // 80 Kč

 

Jon by se chtěl stát slavným hudebníkem a jeho sen dostal šanci se naplnit, když se souhrou náhod stane členem silně alternativní kapely pod vedením enigmatického Franka, který skrývá svou identitu pod obří umělou hlavou. Jon se teď nemůže rozhodnout mezi svou touhou být nekompromisním umělcem, jako je Frank, a touhou po slávě. Souvisí kvalita s uznáním a potřebuje člověk vrozený talent na to, aby se stal umělcem, nebo stačí jen správný soubor zkušeností? Frank je hořká komedie o slávě a umění, která schovává slavný obličej Michaela Fassbendera prakticky celý film pod absurdní maskou.

Frank; Lenny Abrahamson; Velká Británie, 2014

PÁTEK 28. 6.

10:58–15:18 // S Čumbou vlakem z Prahy na Vincenta // cesta vlakem s průpovídkami // R 889 Slovácký expres Praha hl. n. – Luhačovice // host: Laďa Čumba

sraz: 10.45 / Praha hlavní nádraží – nahoře u piána

odjezd: 10.58 / Praha hlavní nádraží

příjezd: 15.18 / Luhačovice

 

Cesta vlakem. Z pražského hlavního nádraží společně s autorem knih a moderátorem Ladislavem Čumbou. Ve vlaku vás čekají ukázky z knih věnovaných ing. J. Pernerovi a výstavbě železnic spojujících Moravu a hlavní město. Dále: četba ukázek z knih věnovaných jednotlivým městům na trase se zřetelem na Olomouc a Uherské Hradiště a osobnostem jako J. A. Komenský a M. D. Rettigová. A protože cíl je v Luhačovicích, tak vás tento příležitostný operní recenzent také seznámí s aktuálními janáčkovskými inscenacemi na předních evropských scénách. Možná dojde i na ukázky ze svérázného průvodce po Moravě.

 

11:00–12:00 // Předjaří // projekce s besedou // kino Elektra // 60 Kč / 40 Kč* //

Host: Martin Klusák

 

Film-báseň, nebo možná spíše audiovizuální kompozice stavějící na konceptu absolutního partnerství mezi obrazem a hudbou. V průběhu sedmi dlouhých záběrů doprovázených ambientní orchestrální hudbou můžeme pozorovat různé aspekty zimní přírody. Uhrančivý příspěvek Martina Klusáka do neoficiálního žánru ambientního filmu může být vnímán buď jako film, nebo jako hudební skladba s obrazovým doprovodem.

 

Předjaří; Martin Klusák; Česká republika, 2017

11:00–12:30 + 13:30–15:00 // Hodinový produkční // workshop // Jizba – zahrádka // 6 x 30 min // vstup volný (pro omezenou kapacitu je nutné se předem registrovat)

Hodinový produkční – snadná cesta k realizaci vašeho projektu. Svěřte se do péče Magdaleny Špačkové, která působí v organizaci Nová síť, z.s., a v Českém centru fundraisingu, z.s., kde koordinuje projekty, pomáhá vytvářet koncepce a lektoruje. Vyslechne vás, poradí a navrhne ideální řešení. Během půl hodiny vám dokáže pomoci s uměleckým nebo kulturním projektem v oblasti fundraisingu ze soukromých zdrojů, vícezdrojového financování, produkce a networkingu.

Nutná registrace předem přes Google formulář: https://forms.gle/yZSU7mtoGyTy4KYKA

nebo přes e-mail info@luhovanyvincent.cz, nejpozději do 27. 6. Případně osobně v pátek 28. 6. od 9:30 na akreditačním stánku ve festivalovém centru (na zahrádce Jizby).

 

14:30–15:00 // Chen Nadler: The Falling Point of View // site-specific performance // areál Lázní, sraz pod schody Ottovky // vstup volný

Pokud spadne strom v lese, ale nikdo tam není, udělá to zvuk?

 

Zkušenost jedné osoby, kterou může být kdokoliv z nás. Uvíznout ve smyčce přírody, padat a vstávat, neustále dokola, dokud to jde. Lidské bytosti, stejně tak jako pohyby v přírodě a vesmíru, jsou jako malé tečky, které se pohybují mezi realitou a vysněným světem. Performance vytváří umělecky svobodný prostor, ve kterém dochází ke spojení lidí, ale i lidí a přírody. Za projektem stojí tvůrčí tým umělců z Izraele Chen Nadler působí jako tanečnice, choreografka a performerka, Daniel Motola je hudebník.

 

15:30–17:00 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor. Rádio 23:55 – rádio, které chceš vidět!

Soubor 11:55 již čtvrtým rokem funguje na pražské divadelní scéně. Jednogenerační soubor založený absolventy herectví pražské DAMU si za tu dobu vybudoval svou cestu autorského a experimentálního divadla. Více než téma či forma je pro 11:55 signifikantní osobní projev a vklad tvůrců herců. Výrazným prvkem dramaturgie 11:55 je společný humor, pohled na svět a touha po experimentu.

 

Vysílají: Tereza Volánková, Johana Matoušková, Jan Hofman, Pavlína Balner, David Ryska, Jan Čtvrtník

 

16:00–17:00 // Barbora Zentková & Julia Gryboś, Rafani, Juliana Höschlová, Sláva Sobotovičová // zahájení výstavy, procházka a performance // Sluneční lázně // vstup volný

 

Barbora Zentková & Julia Gryboś: Bez názvu // instalace // Sluneční lázně
Dočasný výstavní projekt koncipovaný pro prostory Slunečních lázní reaguje na specifika této chátrající památky. Jednorázová zvuková událost společně se sérií objektů tvoří svébytnou prostorovou situaci, umocňuje atmosféru místa, jehož nedílnou součástí se stává divák.

 

Rafani: Z cyklu Prazdroj // performance // areál lázní bude upřesněno

Krátká akce umělecké skupiny Rafani je jednoduchým, zato však výrazným gestem reflektujícím českou národní identitu. Patří do série akcí, které Rafani provádí na různých místech v Česku a jejichž prostřednictvím komentují stav české společnosti a českost jako specifický fenomén ohraničený geograficky, kulturně a historicky.

 

Juliana Höschlová: Cik cak v zemi budeš ctít // performance // pramen Ottovka // 16:00–19:00

Karaoke performance Juliany Höschlové u čerstvého znovuuvedení do provozu pramenu Ottovka je oslavou vody a tak trochu lacinou párty. Kolemjdoucí, mířící k prameni, doprovodí zpěvem známých popových písní 80. a 90. let. Můžete se přidat. Anebo ne.

 

Sláva Sobotovičová: Reverb (audio) // audioinstalace // jeskyňka nad Ottovkou // 10:00–14:00 + 19:00–00:00

Skladba Reverb instalovaná v jeskyňce nad pramenem Ottovka je koláží samplů převzatých instrumentálních skladeb různého původu a útržků folklorních horských písní, které autorka sama nazpívala. Vokály hrají z reproduktorů naproti sobě, a napodobují tak efekt horského zpěvu s typickým prvkem odpovídání si napříč údolím, s jednoduchými harmoniemi a využitím přirozené ozvěny. Nahrávka vznikla jako součást komplexnější instalace pro výstavu v galerii Futura v roce 2018.

Mastering: Jonáš Richter, Pavel Richter / zvuk: Václav Hruška

 

17:30–19:00 // Le Cabaret Nomade: Kabinet pamětí // divadelní představení pro jednoho diváka // palouk nad pramenem Aloiska // délka představení: 10 min // vstup volný (pro omezenou kapacitu je nutné se předem registrovat)

 

Kabinet pamětí je pouliční divadelní představení pro jednoho diváka. Lze vytvořit klidný a intimní moment v každodenním shonu? Na náměstí, v parku, na periferii města…? Divák je vytržen z kontextu všedního života a pozván vstoupit do světa Le Cabaret nomade – posadí se, dostane sluchátka, skříňka se pomalu otevírá… Celé představení se odehrává na veřejnosti, ale dotýká se jednoho diváka po druhém. Divadlo pro jednoho diváka (entre-sort) je žánr, který je založený na setkání. Setkání herce a diváka, kteří se stanou spolutvůrci jedinečného momentu.

 

Koncept, režie: Aude Martin Stulírová / asistent režie: Marie Svobodová / dramaturgická spolupráce: Šimon Peták / performance: Aude Martin Stulírová, Drahomír Stulír, Marie

Svobodová, Kristýna Trojanová / scénografie, výroba, technická podpora: Drahomír Stulír

 

Nutná registrace předem přes Google formulář: https://forms.gle/t3vBYyXHBYwy3Ggn7

nebo přes e-mail info@luhovanyvincent.cz, nejpozději do 27. 6. Případně osobně v pátek 28. 6. od 9:30 na akreditačním stánku ve festivalovém centru (na zahrádce Jizby).

 

17:30–19:00 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.

 

19:00–21:00 // Jizba chillout DJs: tvprodukt // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

19:00–20:30 // Problémy prvního světa // projekce s besedou // kino Elektra // 60 Kč / 40 Kč*

Hosté: Jakub Felcman, Jan Hecht, Anna Kopecká

 

Fráze „problémy prvního světa“ na jedné straně zesměšňuje malichernost a zaslepenost lidí z takzvaných rozvinutých zemí. Na straně druhé ale může zakrývat skutečné neřešené problémy a také smývat jakýkoliv pocit viny občanů prvního světa. Většinou jde o jednoduché: „Jinde je hůř, tak si nestěžuj.“ Čtveřice autorů se v tomto povídkovém filmu snaží dívat za limity chápání takových malicherných problémů.

Problémy prvního světa;  Jakub Felcman, Jan Hecht, Anna Kopecká, Elad Keidan; Česká republika, Izrael, 2019

 

21:00–22:30 // PAF: Jiné vize CZ 2018 // projekce s besedou // Domino // volný vstup pouze s akreditací nebo zakoupenou vstupenkou na koncertní večer

Hosté: Nela Klajbanová, Alexandr Jančík

 

PAF představí deset audiovizuálních děl na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu. Desítku finalistů do soutěže Jiné vize v loňském roce vybral ve Stockholmu usazený kurátor Rado Ištok. Hlavní cenu mezinárodní poroty obdrželi Valentýna Janů a Kryštof Hlůže za video Is Your Blue the Same As Mine?. Cenu diváků získala Marie Lukáčová se svým videem Živa.

 

21:00–22:00 // Panenské plameny // koncert // Domino // 150 Kč

 

V kopřivnické líhni se loni zrodila veteránská superskupina (ex Milano, Murky Ajar, Planety ad.), která záhy do světa vyslala Poníčky (album). Beskydsky a francouzsky. Devadesátky a garáž, basa hraná na přeladěnou kytaru, Modelář, Ochotník a Tramp.

 

22:00–23:00 // Tosiro // koncert // Domino // 200 Kč

 

Jihočeský zářez/nářez/pařez, který hraje hlučně, naléhavě, ale pomalu. Zhudebnění temných obrazů mezních situací. S novou deskou ubrali Tosiro na tempu, přidali dusného sludge a táhlého doomu, ale pořád jim zůstalo dost scream(o) kraválu.

 

24:00 // Wrong Corps // afterparty / DJ set // Domino // 200 Kč

 

Wrong je pražský DJský kolektiv. V Dominu to po půlnoci do úmoru odedře celá jeho úderná svatá trojice Trauma + HYΛEN + Jim Hate. Stylově to mají ode zdi ke zdi, sami si to načrtli takto: techno/EBM/industrial/noise/hardcore/weird. Let’s go wrong!

 

SOBOTA 29. 6.

 

10:00–12:00 // Jizba chillout DJs: Omek// Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

10:00–11:30 // Český bestseller: Kuchařka. Rozpráví Laďa Čumba // přednáška // Společenský dům salonek III // 60 Kč / 40 Kč*

Hosté: Laďa Čumba

Kuchařka je vlajkovou lodí užitkové literatury v Čechách. Již z naší první kuchařky vydané Pavlem Severinem z Kapí Hory se stal bestseller. V jejím druhém vydání z roku 1542 dokonce dal českým knihám o vaření tento název: „Což výborná kuchařka umí, to zde najdeš.“

 

Je českým bestsellerem Bible, nebo kuchařka? Kdo a kdy udělal z Magdaleny Dobromily Rettigové kuchařku? Podle jakých kuchařek vařily její současnice? Které české kuchařky vyšly ve větším nákladu než ta od Ládi Hrušky? Jsou to jen ty od „volných autorek“, nebo je některá z autorek živá, zdravá a zajištěná? Může manžel své manželce svépomocí ještě v novém tisíciletí vydat komerční bestseller?

 

Ničím z toho se naštěstí zabývat nemusíte. Studenti pražské VŠUP se na současné české kuchařky podívali za vás.

 

11:30–13:00 // Historická trilogie Adély Babanové // projekce // kino Elektra // 60 Kč / 40 Kč*

 

Trilogie krátkých filmů režisérky Adély Babanové, známé také jako tvůrkyně audiovizuálních instalací a rozhlasových her. Ve snímcích navazuje na svou trajektorii kombinování postupů televizních, rozhlasových a filmových žánrů a také mísení faktů a fikce. V těchto filmech na sebe narážejí dokumentární a hrané prvky stejně tak jako vymyšlené a historické události. Skrze příběhy o dezinformačních operacích, následcích katastrof a megalomanských projektech jsou zde nekompromisně vyšetřovány síly, které utvářejí historii.

Návrat do Adriaportu; Adéla Babanová; Česká republika, 2013 (13 min)

Odkud spadla letuška; Adéla Babanová; Česká republika, 2014 (12 min)

Neptun; Adéla Babanová; Česká republika, 2018 (38 min)

12:00–14:00 // Jizba chillout DJs: iob XION & friends // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

13:00–14:30 // Květinová pouť s Efemérem // workshop // louky kolem Luhačovic // sraz: Jizba – zahrádka // vstup volný

 

Co svatý Jan posvětí, to Petr s Pavlem usuší. Zahradní architektka Lucie Králíková z květinářství Efemér vás zve na průzkum městské krajiny Luhačovic. Sběr rostlin jako obřad i záminka k zastavení se na místech, která můžete minout bez povšimnutí.

 

14:30–16:00 // Barbora Zentková & Julia Gryboś, Rafani, Juliana Höschlová, Sláva Sobotovičová // komentovaná prohlídka výstav, procházka a performance // Sluneční lázně // vstup volný

Více viz PÁTEK

 

    • Barbora Zentková & Julia Gryboś: Bez názvu // instalace a zvuková událost // Sluneční lázně
    • Rafani: Z cyklu Prazdroj // performance // areál lázní – bude upřesněno

 

  • Juliana Höschlová: Cik cak v zemi budeš ctít // performance // pramen Ottovka / 14:00–17:00
  • Sláva Sobotovičová: Reverb (audio) // audioinstalace // jeskyňka nad Ottovkou / 10:00–14:00 + 17:00–00:00

 

 

14:00–15:30 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.

 

15:30–17:30 // Jizba chillout DJs: iob XION & friends // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

16:30–17:10 // Viktor Černický: PLI // performance // vstupní hala Společenského domu // vstup volný

22 konferenčních židlí a jasně vymezený prostor. PLI je nový projekt Viktora Černického na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Křehká stabilita versus dynamika člověka. Představení obdrželo Cenu diváků a Hlavní cenu České taneční platformy 2019.

 

Koncept, choreografie, performance: Viktor Černický / scénografie: Drahomír Stulír / dramaturgie: Lukáš Karásek

 

17:30–18:30 // Jakub Řehák // autorské čtení // Jubilejní pramen // vstup volný

 

Jakub Řehák (*1978), autor tří básnických sbírek (Světla mezi prkny, 2008; Past na Brigitu,

2012; Dny plné usínání, 2016), nositel ceny Magnesia Litera za poezii. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny, italštiny, němčiny, polštiny a portugalštiny. Spolu s Miloslavem Topinkou vybral Nejlepší české básně 2010. Jako recenzent spolupracuje nejčastěji s kulturním týdeníkem A2, revue Souvislosti nebo s literárním obtýdeníkem Tvar. Pracuje jako redaktor webových stránek Městské knihovny v Praze.

 

17:30–19:00 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

 

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.

 

19:00–20:30 // Iluze // projekce // kino Elektra // 60 Kč / 40 Kč*

 

Režisérka Kateřina Turečková pojala svou reportáž z roku stráveného v Budapešti velice osobitě a nekompromisně. Zpracovává Orbánovo Maďarsko jako počítačovou hru.  Tímto způsobem se jí daří dívat se na společenské problémy z odstupu a neztratit přitom rovinu osobních prožitků. Film tak také může přirovnávat mechanické ztvárnění reality typické pro počítačové hry se směrem, kterým se ubírají společenské změny v současném Maďarsku.  

Iluze; Kateřina Turečková; Česká republika, 2018

19:00–21:00 // Jizba chillout DJs: Ancestral Vision (Unizone) // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

21:00–22:00 // Dead Pigeon Dub + Escher Fucker // koncert // Domino // 150 Kč

Střet analogu a digitálu. 2 x experimentální dub hraničící s industriálním noisem a technem versus 2 x epileptická videoprojekce = 4 televize a nekonečně zvuku a obrazu.

 

22:00–23:00 // Strachkvas // koncert // Domino // 200 Kč

 

Ztrahquaz byl český duchovní, syn knížete Boleslava I. Strachkvas je ostravsko-brněnský producent, co se na rok zavřel v Helsinkách v klubovně a loni vyrukoval s debutovým EP. Na něm přes koleno disharmonicky láme post-clubový zvuk. Tančit povoleno.

 

23:00–24:00 // B4 // koncert // Domino // 200 Kč

 

Projekt existující už 20 let se tolik proslavil, že podle něj pojmenovali i formát papíru. Není se co divit, jejich psychedelická improvizovaná hudba s fragmenty noise, jazzu a rocku vycházející zásadně z historických analogových nástrojů umí divy.

 

24:00 // Møreti // koncert // Domino // 180 min // 200 Kč

 

Ti odrostlejší si ho pamatují z Brna (Sklenick, Magion, MUAH), kde to roztáčel jako Click Joe. Ti pražští znají jeho kavárnu a record store Luft. Tam či tam, Møretimu to jde s vinyly furt dobře: techno nebo house, tanec nebo chill.

 

NEDĚLE 30. 6.

 

10:0000:00 // Sláva Sobotovičová: Reverb (audio) // audioinstalace // jeskyňka nad Ottovkou

Více viz PÁTEK

 

10:00–12:00 // Očistný rituál s Genot Centre + Efemér + Roméo Poirier // performance + hudba // Městská plovárna Luhačovice // vstup volný pouze s festivalovou akreditací

 

  1. část: Očistný rituál s Genot centre & Efemér

Tradiční lidové wellness? Smyjte ze sebe festivalové hříchy v Městské plovárně. Zvuková abstrakce kolektivu Genot Centre provoněná dýmem z luhačovických rostlin v očistném letním rituálu Lucie Králíkové z květinářství Efemér.

 

  1. část: Ambientní plavčík Roméo Poirier

Na očistný obřad na terase Městské plovárny plynule naváže belgický hudebník a profesionální plavčík Roméo Poirier. Ten ve své ambientní tvorbě tematizuje vodní živel i fascinaci unaveně rozostřenou atmosférou koupališť a přímořských letovisek.

 

Každý akreditovaný účastník obdrží zdarma při vstupu čip. Čip slouží k uzamčení skříňky v šatně, kde si můžete odložit své věci vstup na plovárnu je povolen pouze v plavkách, případně velmi lehkém oblečení (kraťasy/sukně, tričko, naboso). Čip bude zároveň jednorázově nastaven na 3 hodiny volného vstupu s možností využití volného času k plavání či jiným plovárenským radovánkám (zážitkový bazén se skákacím zálivem, chrliče, masážní trysky, bublery) před rituálem / během něj / po něm (plovárna otevírá v 9 ráno). Očistné plavání velmi doporučujeme!

 

11:00–12:30 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.

 

12:00–13:30 // Lenka Vacková: Móda versus oděvní průmysl a udržitelný textil // přednáška // Společenský dům salonek III // 60 Kč / 40 Kč*

 

Lenka Vacková, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi na UMPRUM, se specializuje na udržitelný přístup v módě, textilu a smysluplné nakládání se zdroji a materiály. Ve své přednášce se pokusí objasnit, proč je textil a oděvní průmysl problematický z pohledu životního prostředí a jaké jsou udržitelné přístupy z pohledu spotřebitele a výrobců. Ukáže možnosti recyklace textilu i příklady z praxe a představí nové technologie, přístupy, materiály a designéry či firmy, které se změnou k lepšímu zaobírají.

 

13:30–15:00 // AniPromítačka s příchutí vody a chlóru // projekce s besedou // bazén hotelu Ambra // 60 Kč / 40 Kč*

Host: Eliška Děcká

 

Přijďte se ponořit do světa animovaných bazénů a lázní. Stačí jedno dvě tempa a hned na vlastní kůži pocítíte úzké propojení animace s vizuálně podmanivým plaveckým prostředím. Promítneme pásmo krátkých animovaných filmů od umělců z celého světa.

 

13:30–15:00 // 11:55: Radio 23:55 // performance – vysílání // Jizba – zahrádka // vstup volný

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.

 

15:00–17:00 // Jizba chillout DJs: Lassák // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

15:00–16:00 // Lachende Bestien: Ferdinande! // divadlo // Sluneční lázně // 100 Kč / 80 Kč*

 

Intelektuál ve veřejném prostoru, osoba i odkaz Václava Havla, dědictví postkomunismu i postmoderní zmatení a neexistence jedné pravdy, nebo spíše postpravdy, rozpolcení společnosti na masy a elity a jejich vzájemné nesrozumění. Dnešní Ferdinand Vaněk, „Ferdinand Vaněk dnes“, postrádá svého Sládka, proto nevede dialog, ale jen svůj vlastní mocně bezmocný monolog. Inscenace je založena na autorském textu inspirovaném texty Václava Havla – především jeho Audiencí, ale stejně tak esejí Moc bezmocných či Anatomií gagu.

Představení bylo nominováno na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.

 

Scénář a režie: Michal Hába / dramaturgie: Simona Petrů / scénografie: Adriana Černá / hudba: Jindřich Čížek / hrají: Michal Hába a kapela KONZUM KOKAIN KAPITALISMUS (Jindřich Čížek, Vlado Mikláš/Tomáš Zápotocký a Michal Škoda)

 

17:00–18:30 // Lesní zvěř + Horňácká muzika Petra Mičky // koncert // Ptačí náměstí u pramene Aloiska // vstup volný

 

Lesní zvěř, to už dávno není jen nu-jazz. Horňácká muzika Petra Mičky, to už dávno nejsou jen horňácké lidovky. Jednoduše: crossover. Rozvitě: živelná fúze, živočišná pouť lesem stylů, intimní řev, akustická psychedelie, cimbál a metafolklor.

 

18:30–21:30 // Jizba chillout DJs: možná přijde i kouzelník Zlatomil // Jizba – zahrádka // vstup volný

Spřízněné duše zpříjemňují posezení na zahrádce chilloutovou selekcí.

 

19:00–21:00 // plavání // Městská plovárna Luhačovice // vstup volný s festivalovou akreditací

 

Čvacht, koupy, kraul, šipky, pára a protiproud!

 

21:30–23:15 // Nesliboval jsem vám procházku růžovou zahradou // zakončení festivalu a projekce letní kino // Jizba zahrádka // 80  Kč

 

Intimní filmový portrét hudebníka, myslitele a autora Davida Toopa skrze jeho sbírku desek a nahrávek. Film jako hudební seance založená na konverzacích o podstatě hudby a nehudbě prokládaná příklady z Toopovy ohromné sbírky. Jde o přednášku a DJ set v jednom. Zážitek jako stvořený pro rozšíření obzorů a představ o tom, co hudba je a co může být.

I Never Promised You a Rose Garden (A Portrait of David Toop Through His Record Collection); Guy-Marc Hinant, Dominique Lohlé; Belgie; 2009

* sleva pro hosty akciové společnosti Lázně Luhačovice (+ místní obyvatele Luhačovic, Pozlovic, Podhradí) na jednotlivé vstupenky, např. filmové projekce a přednášky: 40 Kč (plná cena 60 Kč), na nedělní představení Ferdinande! 80 Kč (plná cena 100 Kč)

 

Comments

comments

Vyhledat