Festival Nekropolis přiveze do Prahy přední evropské loutkáře tvořící pro dospělé

Představení Poli Dégaine francouzského souboru La Pendue
Představení Poli Dégaine francouzského souboru La Pendue

Že loutková představení nemusí být pouze pohádky pro děti, ale že dokáží poetikou a magií oslovit i dospělé, ukáže od 4. do 7. listopadu v pražském Paláci Akropolis šestý ročník mezinárodního festivalu Nekropolis.

Současnou loutkovou tvorbu v jejích nejrůznějších podobách zde představí přední slovinské divadlo Lutkovno gledališče Ljubljana s inscenací Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena, francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku, české Studio Damúza a jeden z nejlepších světových loutkových tvůrců Matija Solce. Návštěvníci uvidí také aktuální nabídku studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, včetně dokumentární loutkové inscenace ruské scénografky Darii Gostevy. Festivalový program doplní world music koncerty a hudební afterparty s česko-slovinskou kapelou Fekete Seretlek, pařížskou dechovkou Orkestar Gabriella, belgickou formací Old Salt čerpající z americké lidové hudby, francouzsko-slovinskou dvojicí Gaja Sušelj & Toby Kuhn, česko-slovinskou kapelou Mačka Papaš a českou formací AUTA. Festival pořádá Studio Damúza a Palác Akropolis. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut, program a více informací na www.palacakropolis.cz.

Návštěvníci festivalu Nekropolis budou mít unikátní možnost vidět v Praze zahraniční loutkáře tvořící pro dospělé. Vycházíme z toho, že loutkové divadlo nejsou jen pohádky pro děti, ale že umí dobře zpracovávat i vážná a aktuální témata – i třeba válku nebo smrt, říká na úvod dramaturg festivalu, loutkář a šéf souboru Fekete Seretlek Matija Solce.Diváci si vedle zážitků z velmi magických okouzlujících představení i divokých koncertů odnesou poznatek, že dnešní loutkářství už dávno není to, co si pamatují ze školních let. Že má co předat dospělému divákovi, že umí být mrazivé, vtipné i aktuální,doplňuje ředitelka festivalu Zuzana Cajtlerová

Festival zahájí v pátek 4. listopadu v Paláci Akropolis jedno z hlavních lákadel festivalu – slovinské Lutkovno gledališče Ljubljana (Loutkové divadlo Ljubljana) s představením Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena Statečný cínový vojáček, které zkoumá vlastnosti objektů a přivádí je k životu. Rytmický text, expresivní hudební pasáže, vztah mezi minimalismem a kakofonií, kontrasty mezi atmosférou čajového obřadu a živou animací, láká Matija Solce. O večerní afterparty se postará kapela Fekete Seretlek. 

Sobotní program 5. listopadu zahájí studenti DAMU známým pohádkovým příběhem Sedmero krkavců. Hlavní večerní divadelní program poté obstará francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku a jejich loutce Pulcinelle, u nás známé jako Kašpar. Nakreslí si nejslavnější loutku na světě a s nezkrotným nadšením se chystají předvést představení výjimečných kvalit. Nic ale nejde podle plánu, líčí tvůrci. Po představení zahraje pařížský Orkestar Gabriella – dechová kapela hrající makedonské a srbské lidové písně. 

Neděle 6. listopadu začne představením Moskva-Dačnoje ruské scénografky z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Darii Gostevy. Komorní dokumentární loutková inscenace vypráví o podivném domě pod smrky kousek za Moskvou. Ze vzpomínek se noří nejen tajemný dům se studenou kuchyní postavenou z okenních rámů a strmými červenými schody, ale i jeho bizarní obyvatelé a sousedi: zpívající buržujka, veterán afghánské války, sourozenci Dong a Jumbli a další zvláštní obyvatelé tohoto blízkého a přece tak vzdáleného světa, přibližuje Daria Gosteva. Divadelní program ve velkém sále zajistí Matija Solce a jeho Malé noční příběhy o spisovateli, který začne psát příběh, zatímco všichni spí. Jeho postavy však v průběhu noci nečekaně ožijí. Program zakončí americká kapela z Belgie Old Salt. Hraje původní hudbu, která vychází z národního dědictví jednotlivých členů – pocházejí z USA, Belgie, Švédska, Francie a Skotska. 

Program závěrečného festivalového dne v pondělí 7. listopadu zahájí vizuálně-zvukové představení Karkulka aneb jak se do lesa, tak se z lesa těžko studentů KALD DAMU. V hlavní roli této inscenace je les, jeho obyvatelé, tajemná atmosféra a zvuky. Příběh se odklání od původní předlohy a jeho důraz je kladen spíše na sugestivně atmosférickou stránku a představivost samotného diváka. Skupina Fekete Seretlek zakončí festival svojí novinkou – inscenací EXIT. Loutkový kabaret živé folk-elektronické hudby v kombinaci se zvukem materiálů nabídne odlišný pohled na Andersenovu tvorbu. 

Matija Solce: Malé noční příběhy

PROGRAM:

Pátek 4.11.

18:30 – 19:30 | koncert: AUTA (CZ), (Jazzbar) dobrovolné vstupné

19:30 | Lutkovno gledališče Ljubljana: Darkroom (SVN)

21:00 | koncert: Fekete Seretlek (CZ) ~ (velký sál)

23:00 | koncert: Mačka Papaš (CZ/ SVN) ~ (malá scéna), dobrovolné vstupné

 Sobota 5.11.

18:00 | DAMU: Sedmero krkavců

18:30 | koncert: Gaja Sušelj & Toby Kuhn (FR/ SVN ) (Jazzbar), dobrovolné vstupné

19:30 | La Pendue: Poli Dégaine (FR)

21:00 | koncert: Orkestar Gabriella (FR) ~ (velký sál)

23:00 | Společný jam

 Neděle 6.11.

16:30 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje

18:00 | Matija Solce: Malé noční příběhy (SVN)

19:00 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje

20:30 | koncert: Old Salt (BEL) ~ (velký sál)

22:00 | Společný jam

 Pondělí 7.11.

19:00 | DAMU: Karkulka aneb Jak se do lesa, tak se z lesa těžko

20:00 | Fekete Seretlek: EXIT


NEKROPOLIS 2022

4. – 7. 11. 2022 / Palác Akropolis 

Fb událost: https://fb.me/e/2b6mIqfWU 

Vstupenky: https://goout.net/cs/nekropolis-2022/szitmlu/ 

Festival Nekropolis pořádá Studio Damúza a Palác Akropolis.

 

Comments

comments

Vyhledat