Festival Open House Praha 2023 skončil s rekordní návštěvností

Hotel Intercontinental / Foto Dusan Vondra
Hotel Intercontinental / Foto Dusan Vondra

V neděli skončil 9. ročník festivalu Open House Praha, který se uskutečnil od 15. do 21. května 2023. Festival nabídl v týdnu velmi pestrou nabídku doprovodných programů – od debat, přednášek, po komentované prohlídky a procházky. O víkendu se všem zájemcům o městskou architekturu otevřelo zdarma 107 běžně nepřístupných budov a prostorů. Doprovodné programy a víkendové otevřené objekty zaznamenaly více než 83 000 tisíc návštěv, což je vzhledem k historii akce rekordní číslo.

Sobotní den se obvykle vyznačuje nejvyšší návštěvností, která se projevuje nejen vysokou vytížeností webových stránek, ale zejména v terénu u festivalových objektů. Oproti loňskému roku jsme registrovali o třetinu více zájemců, kteří se vydali poznávat krásy pražské architektury. Velmi nás potěšilo, že lidé zaujala naše nabídka běžně nepřístupných objektů. Díky obrovskému nasazení našich dobrovolníků i partnerů v budovách jsme byli schopni ve většině z nich odbavovat provoz průběžně, bez dlouhého čekání, za to jim patří obrovský dík,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá. Nedělní zájem o návštěvu budov potvrdil, že se celková návštěvnost objektů zvedla o 20 000 lidí oproti loňskému ročníku.

Pavel Karous přednáší o brutalismu / Foto Dusan Vondra

Největší lákadla

Větší fronty se v průběhu víkendu tvořily pouze u přibližně 15 objektů, většinou se jednalo o festivalové novinky. Program akcentoval 100leté výročí narození architekta Karla Pragera a jednou z jeho nejnavštěvovanějších realizací byla Nová scéna ND, kde se lidé mohli podívat do technického i jevištního zázemí. V neděli se u příležitosti 200 let od narození architekta Antonína Viktora Barvitia otevřely dvě honosné vily – vila Lanna v Bubenči a Gröbeho vila v Havlíčkových sadech. O prohlídku pečlivě restaurovaných reprezentativních interiérů navržených v neorenesančním stylu byl velký zájem. Fronty se od časného rána tvořily také u objektu Terminálu 4, nejstarší části Letiště Václava Havla. Ve funkcionalistické budově bylo možné nahlédnout do vládního a prezidentského salonku. Tradičně projde mnoho návštěvníků prostory historických paláců a ani letos tomu nebylo jinak. Tisíce lidí proudily do Nostického, Černínského a Petschkova paláce, ale také budovy Ministerstva dopravy ČR, která se letos otevřela v rámci festivalu poprvé. Rovněž historická loděnice Českého Yacht klubu v Podolí uvítala návštěvníky v hojném počtu.

Organizátoři nabídli v hlavním programu také industriální a technické objekty, například továrnu KOH-I-NOOR. Vršovický areál by měl projít v budoucích letech výraznou proměnou. Lidé mohli možná naposledy prozkoumat tovární halu, kde se vyráběly proslulé stiskací knoflíky. Úspěšnou konverzi má za sebou Branický pivovar, kde se dnes nacházejí taneční studia a instituce. I sem zavítalo během víkendu mnoho zvídavých návštěvníků. Nedaleko v Modřanech se nachází slavná továrna firmy Bratři Vinopalové na výrobu leteckých přístrojů, jedna z prvních výškových továren u nás. V objektu, který je stále v režimu stavby, se lidé se mohli podívat na vzorové luxusní bydlení a užít si výhled ze 13. patra. Netradiční výhled nalákal také zájemce do budovy bývalého Motokovu na Pankráci. Pohledy na Prahu z neobvyklého úhlu si lidé užívali i z teras administrativně-obchodního centra Bořislavka a mnoha dalších objektů.

K hojně navštěvovaným festivalovým stálicím z minulých let patřil například i Desfourský palác, Vršovická vodárenská věž v Michli, terasy OC Quadrio, EA Hotel Juliš, budova Elektrických podniků – Bubenská 1, Kramářova vila nebo Krematorium Strašnice. V budovách se uskutečnilo celkem téměř 4000 komentovaných prohlídek.

Palác Adria / Foto Hanka Krejbichova

 

Doprovodný program

Doprovodný program probíhající od 15. května nabídl více než 140 akcí – od výstav, prohlídek, komentovaných procházek, po přednášky a besedy. „V letošním roce jsme kladli při dramaturgii programu důraz zejména na přiblížení architektury z období 2. poloviny 20. století. Nejen díky otevřeným budovám, ale i doprovodným programům jsme lidem mohli v historických souvislostech a kontextu doby představit osobnosti Karla Pragera, Věry Machoninové, Karla Filsaka a dalších umělců a architektů, jejichž tvorbu považují odborníci dnes za hodnotné počiny československé architektury a užitého umění,“ říká kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Lidé navštívili přednášku o brutalismu a rekonstrukci bývalého hotelu Intercontinental s historičkou architektury Radomírou Sedlákovou a architektem Markem Tichým z TaK architects, zavítali na prohlídku bývalého Národního, později Federálního shromáždění s teoretikem Pavlem Karousem, ale také nové budovy Fakulty humanitních studií UK v Troji s děkankou Marií Pětovou, která vznikla rekonstrukcí Pragerovy menzy. Vznik výstavy brutalistických staveb Sochy domů a Dívka s holubicí v parčíku na Klárově komentoval zájemcům na místě přímo její autor, sochař Krištof Kintera. „Zajímavé akce nabídli také další partneři a zájem o jejich návštěvu z řad široké veřejnosti předčil naše očekávání,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.

O víkendu se do akce zapojili i někteří architekti staveb a nabídli návštěvníkům komentované prohlídky s odborným výkladem. V otevřených budovách byla připravena celá řada výstav a doprovodných programů, včetně workshopů a aktivit pro rodiny s dětmi. Jedním z letošních lákadel byla site-specific výstava sbírky Koojon, která oživila prostory sklepů a krytu v Hale 36 Holešovické tržnice. Do středy 24. května do 12 hodin je také možné zaslat fotografické úlovky do soutěže Otevřená Praha spolupořádané s portálem Estav.cz a vyhrát atraktivní ceny.

Letiště – Terminál 4 / Foto Dusan Vondra

Festival pro všechny

Organizátoři zařadili do programu 9 interaktivních prohlídek pro děti (z toho jednu pro školní třídu), kterých se zúčastnilo celkem okolo 150 dětí, dále pak volně přístupnou lego a duplo dílnu v budově Nové scény ND a 10 speciálních prohlídek pro osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem, které navštívilo dohromady více než 80 osob. Pro anglicky mluvící pražské rezidenty byly připraveny komentované prohlídky vybraných budov s výkladem v angličtině v celkem 11 budovách.

Pohled do zákulisí příprav

Organizátorem festivalu je stejnojmenná nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Festival je komunitní projekt, který každý rok zapojuje partnery z řad veřejné správy, soukromých společností, developerů, občanských iniciativ, neziskových organizací, architektů a široké veřejnosti do vzájemného dialogu o podobě města. Vyzývá k tomu, vnímat architekturu i jednotlivé objekty v širších souvislostech a probouzí v lidech zájem o své okolí.

Jen v letošním roce se do jeho organizace a příprav zapojilo přibližně 500 dobrovolníků, kteří provázeli návštěvníky v budovách a koordinovali provoz. „Přípravy festivalu trvají rok a pracujeme s velmi limitovaným finančním rozpočtem. Vstupy do budov jsou zdarma, což je podmínka licence, kterou jsme pro pořádání akce v Praze získali od mezinárodní sítě Open House Worldwide. Na financování festivalu musíme hledat vlastní zdroje a udržitelnost festivalu i do budoucích let je pro nás zejména v tomto roce velké téma,“ přibližuje ředitelka Klára Veselá. Open House Praha přináší neopakovatelné zážitky, spojuje lidi, oslovuje různé skupiny obyvatel včetně osob s hendikepem a má i značný ekonomický dopad pro ekonomiku města a státu. „Organizace akce přesto stojí a padá na ochotě úzkého organizačního týmu věnovat akci, zejména v období před vypuknutím, svůj volný čas. V rozpočtu chybí finance nejen na zajištění celoročního fungování týmu, ale také například na technologickou správu a podporu akce,“ přibližuje Klára Veselá.

Další ročník festivalu se uskuteční od 13. do 19. května 2024. „Po zhodnocení letošního ročníku se již v létě začneme věnovat přípravě dalšího ročníku, který bude tentokrát jubilejní. Festival slaví 10 let své existence a my máme v plánu tento svátek architektury pojmout netradičně a slavnostně.

ČVUT FEL / Foto Vasek Lomic

Festival v číslech

107 otevřených budov | 27 novinek | 140 akcí doprovodného programu | 4000 komentovaných prohlídek budov o víkendu | 500 dobrovolníků | prohlídek pro děti | 4 prohlídky pro neslyšící | 6 prohlídek pro nevidomé

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 50 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.

 

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #architekturaprovsechny, #oteviramemesto

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Comments

comments

Vyhledat