Vitra Design Museum spouští video prohlídky

Vitra Design Museum_Home Stories Casa De Vidro
Vitra Design Museum_Home Stories Casa De Vidro

Kulturní instituce i muzea zůstávají v řadě zemích Evropy vzhledem k opatřením proti pandemii zavřená. Vitra Design Museum ve Weil am Rhein se rozhodlo kompenzovat dočasné uzavření posílením svých online platforem. Zároveň prostřednictvím tematických sérií publikovaných na Instagramu a Facebooku muzeum zasadí současnou situaci do různých kontextů, jako jsou dějin práce z domova nebo design v dobách krize.  Návštěvníkům nově otevírá také komentované video prohlídky aktuálních výstav a další materiály – krátkometrážní filmy nebo obsáhlý katalog, které poskytnou vizuální zážitek z naší kolekce. Virtuálně navštívit je možné i právě probíhající hlavní výstavu Home Stories: 100 let, 20 vizionářských interiérů, jejíž součástí je i interiér od českého architekta Adolfa Loose.

Jako všechny kulturní instituce, i Vitra Design Museum je hluboce zasaženo současnou krizí. Náš digitální program se snaží přinést uklidňující – a nutný – pocit normality. Digitální obsah pomáhá návštěvníkům rozšířit si znalosti, nabízí duševní potravu, slouží jako inspirace, a občas je prostě únikovým prostředkem. Naším cílem je přinést design a architekturu co nejširšímu publiku. Věříme, že naše současné snahy budou mít dlouhodobý pozitivní vliv i na dobu po krizi a umožní nám posílit naši interakci s online návštěvníky a zajistit, že naše muzeum bude otevřeno všem, až se provoz navrátí do normálu, ať už návštěvníci přijdou do Vitra kampusu nebo nás navštíví online z domova,“ uvedl Mateo Kries, ředitel Vitra Design Musea.

Během dočasného uzavření Vitra Design Museum oslovuje své publikum prostřednictvím mnoha různých formátů pod hashtagem #VDMHomeStories. Je zde i online sbírka muzea, která přináší detailní informace o hlavních exponátech a jejich autorech, ale hlavní pozornost bude upřena na sociální média. Nový digitální program poskytuje návštěvníkům informace o probíhajících výstavách, sbírce, architektuře Vitra Campus a o nejnovějších publikacích a výrobcích. Jednotlivé příspěvky se budou týkat tematických sérií, zatímco rozsáhlejší filmový materiál nabídne podrobnější informace.

 

Zajděte na výstavu ze svého domova

Hlavní kurátor Jochen Eisenbrand provádí návštěvníky aktuální hlavní výstavou Home Stories: 100 let, 20 vizionářských interiérů, která zkoumá společenské a estetické proměny, kterými obytné prostory prošly za poslední století. Kurátorka Viviane Stappmanns doprovází online prohlídku galerie Vitra Design Museum Gallery, kde výstava Typology: An Ongoing Study of Everyday Items (průběžná studie každodenních předmětů) nabízí vzrušující vhled do tvorby zdánlivě banálních každodenních předmětů, třeba baseballového míčku, zátky na víno nebo bedny na ovoce. Další zfilmované prohlídky jsou ve výrobě, včetně projektu, v němž vedoucí sbírky a archívu Susanne Graner a kurátorka Tanja Cunz provedou návštěvníky výstavou Gae Aulenti: A Creative Universe (Kreativní svět).

Počátkem dubna byla zahájena série rozhovorů, v nichž ředitel muzea Mateo Kries a jeho hosté debatují probíhající výstavy a projekty muzea i o tom, jak může design přispět k řešení problémů vyvstávajících v čase krize. Prvním hostem je Joseph Grima, umělecký ředitel milánského muzea designu Triennale di Milano a kreativní ředitel Design Academy Eindhoven. Videa vyráběná pro sociální média budou umístěna i na web a YouTube kanál muzea, kde je již nyní k dispozici obsáhlý archív filmů a rozhovorů k uplynulým výstavám.

Jedinečným zdrojem informací a příběhů zabývajících se našimi životy mezi čtyřmi stěnami je Atlas of Furniture Design, který byl vydán v listopadu 2019. Právě období dobrovolné izolace může být přesně tím, co potřebujeme k přečtení nejucelenější encyklopedie nábytku, která kdy vyšla. Publikaci si lze zakoupit v obsáhlém online obchodu muzea, které bude i v dohledné budoucnosti nadále odesílat objednávky. Mezi výrobky a publikacemi najdete také katalog k současné výstavě Home Stories, jejíž název v těchto náročných časech získal zcela nový význam.

#VDMHomeStories

 

PS: Sledujte naše sociální média. Pod hashtagem  #protisedidoma  najdete tipy na to, co doma taky dělat.

 

Comments

comments

Vyhledat