Producent a DJ Isama Zing vydává nové album

Isama Zing je producent pendlující mezi Bratislavou a Prahou, DJ, člen kolektivu Mäss a platformy SHAPE. V patnácti letech propadl lásce ke kombinaci violoncella, zpěvu a elektroniky. Později se nadchl pro experimenty inspirované zvukem labelu Warp a producentskou scénou desátých let, aby na své umělecké cestě dorazil až na křižovatku mezi dekonstruovanou klubovou hudbou a experimentální popovou produkcí. Pod nickem Isama Zing se skrývá Jonatán Pastirčák, vystupující také jako Pjoni. Pastirčák je známý zejména coby spolupracovník Katarzie, producent posledních alb Zrní či Zvířete jménem Podzim a skladatel filmové hudby (V síti, Čiary, Špina atd.). Isama Zing vydal v roce 2017 debutové eponymní EP, nová dlouhohrající kolekce Blurry AF vychází 22. listopadu 2021.

 

Skladby na Blurry AF překvapují různorodými tvůrčími přístupy. Nechybí rekontextualizované tradiční romské balady „halgato“, popové vokální skladby s noisovou produkcí, drone ani euforické syntezátory. Vše drží pohromadě osobitý a nezaměnitelný sound design. Novinka rýsuje v tvorbě Isamy Zinga výraznou dělící linii. Dříve se zaměřoval převážně na instrumentální a klubovou hudbu, na Blurry AF pracuje s kulturním a žánrovým prolínáním, přičemž důležitou součástí jeho arzenálu se stávají vokální party. Album pohání hluboký obdiv k hudebníkům vymykajícím se žánrovému zařazení a ohledávajícím hranice vzájemného propojení – namátkou FKA Twigs, Mica Levi alebo Julius Eastman.

 

„Žánre a trendy ma bavia ako zdroj inšpirácie, ale nudí ma ich nasledovať a kopírovať, aj keď pri kopírovaní sa človek môže veľa naučiť,“ říká Pastirčák a pokračuje: „Do veľkej miery robím hudbu pre seba a jediné, kedy mám pocit, že má zmysel ju vytvárať, je vtedy, keď prekvapuje mňa, keď je to niečo, čo som predtým nepočul, alebo je to, to počuté, pretransformované do zvláštnej, možno až bizarnej kombinácie. Obohacuje ma spolupráca s ľuďmi, ktorí hudbu vidia inak a inak k nej pristupujú. Preto som sa rozhodol ísť cestou kolaborácií a ten proces bol naozaj veľmi inšpiratívny.“

 

Isama Zing předkládá na Blurry AF bohatý zvukový rejstřík, který může vzniknout pouze v magickém momentu spolupráce. Na každém songu spolupracovaly výrazné osobnosti různé žánrové niky. Objevují se zde pražští producenti Oliver Torr a Aid Kid, nadšenec do kombinace dancehallu, latinskoamerické hudby a industriálu DJ Gäp nebo vizuální umělkyně a varhanní experimentátorka 3C 273. V dalších skladbách hostují kanadsko-slovenský písničkář Milan André Boronell, zpěvačka Ela Tolstová (Tolstoys), herečka Táňa Pauhofová nebo výtvarnice a hudebnice Johana Belišová. Etnomuzikologická práce její matky Jany Belišové na poli tradiční romské hudby byla základním kamenem pro dvě balady, zpívané Irenou Pokutovou a Bélou Pokutou. Tyto skladby jsou holdem hudebnímu odkazu rómské kultury, která nejen ve slovenském kontextu čelí systémovému útlaku i zesilujícím se extremistickým náladám.

 

„Je málo hudby, ktorá mi dokáže privodiť také zimomravky, ako práve pomalé rómske balady v podaní spevákov, ako sú napríklad Béla a Irena. Takú autentickú emóciu nájdete inde len veľmi ťažko, lebo vychádza úplne priamo z ich každodennej životnej skúsenosti. Už dlho sa pohrávam s myšlienkou, ako prepojiť ich svet a emóciu s hudbou, ktorú robím, a konečne sa mi to podarilo. Pracoval som s archívnym materiálom Jany Belišovej, ktorá tieto piesne zbiera. Spolu s mojimi priateľmi producentami Aid Kidom a Oliverom Torrom sme ich posunuli do nového kontextu, ktorý voči rýdzej čistej emócii stavia špinu a choas nášho predigitalizovaného života,“ vysvětluje Pastirčák.

 

Více než cokoliv jiného je deska Blurry AF především prostředníčkem vztyčeným směrem k tribalismu, který můžeme sledovat v různých hudebních scénách a subkulturách. Je rovněž přítomný napříč společností a ve větším měřítku se projevuje třeba sociální segregací v digitálním i veřejném prostoru. Isama Zing se snaží, alespoň na zvukové úrovni, nesourodé prvky neoddělovat. Varhanní drony, hebké R&B vokály i ohromující industriální zvuky se na jeho albu elegantně propojují a vzniká tak něco neokázale nového.

 

Album Isama Zing – Blurry AF vychází 22. listopadu 2021 ve spolupráci labelů Mäss a Full Moon Forum. Digitální edici doplní v únoru 2022 limitovaná edice LP. Album Blurry AF bude pokřtěno 10. prosince v rámci eventu Lunchmeat feat, Heartnoize v Anežském klášteře v Praze. 

 

Event Praha: https://www.facebook.com/events/630368368127029

 

https://isamazing.bandcamp.com/album/blurry-af

https://eshop.fullmoonzine.cz/p/Ufc6K/lp-isama-zing-blurry-af-limit

 

ISAMA ZING – BLURRY AF

Music by Isama Zing, except noted.

 

Žehra, feat. Irena Pokutová, Aid Kid

music: Isama Zing, Aid Kid, Irena Pokutová, Jana Belišová

lyrics: traditional halgato song

 

Once upon a Midnight Dreary 

 

Addicted to the Fiction, feat. Milan André Boronell

music: Isama Zing, Milan André Boronell

lyrics: Milan André Boronell

 

Euphoric AF

 

Sacred Cow, feat. Johana Belišová

music: Isama Zing, Johana Belišová

lyrics: Johana Belišová

piano: Martin „Majlo“ Štefánik

 

Gone Earth, feat. Táňa Pauhofová

lyrics: Isama Zing

trombone: Ondřej Galuška

additional production: Aid Kid

 

Spit into the Pit, feat. Ela Tolstová

music: Isama Zing, Ela Tolstová

lyrics: Ela Tolstová, Isama Zing

additional production: Aid Kid

 

Hektik AF, feat. DJ Gäp

music: Isama Zing, DJ Gäp

 

Blurry, feat. Irena Pokutová, Béla Pokuta, Oliver Torr

music: Isama Zing, Oliver Torr, Béla Pokuta, Irena Pokutová, Jana Belišová

lyrics: traditional halgato song

 

Interlude, feat. 3C 273

music: 3C 273, Isama Zing

organ: 3C 273

 

Master: Gargle and Expel Studio (www.gaex.org)

Artwork: Damian Pastirčák

Photography: Lousy Auber and Damian Pastirčák

 

https://isamazing.bandcamp.com

https://thisismass.bandcamp.com

www.fullmoonzine.cz

https://eshop.fullmoonzine.cz

 

Vydání alba je podpořeno z veřejných zdrojů Fondu na podporu umenia. Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury České republiky. 

 

Stokusová limitovaná edice Blurry AF je k dispozici na transparentním vinylu, číslována a signována tvůrcem. Součástí limitované edice bude také inzert, který zůstává doposud skrytý tajemstvím.

 

Comments

comments

Vyhledat