Olomoucká Telegraph Gallery vystavuje geometrickou krajinu Jana Poupěte

Jan Poupe Tezba Prostoru IX 2021
Jan Poupe Tezba Prostoru IX 2021

Na poli českého výtvarného umění si Jan Poupě vybudoval stabilní pozici zejména díky geometrizované formě tradiční olejomalby, kterou Telegraph Gallery představí na výstavě Neuralscape pod kurátorským vedením fotografa Jana Dotřela. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 1. května. 

 

Koncept výstavy Neuralscape představuje tvorbu Jana Poupěte, která je zaměřena na reprezentaci krajiny. Nejedná se však o klasickou (mimetickou) krajinomalbu, ale o její abstrahovanou formu. Výstava podřizuje a propojuje galerijní prostor s velkoformátovou olejomalbou Density o rozměrech 320 x 450 cm a vytváří tak site-specific instalaci.

 

Divák může na výstavě také nalézt experimentální skulpturu věnující se jednomu ze základních elementů v obsažených krajině. Objekt Proudění II vychází z autorova dlouhodobého zájmu a fascinace aerodynamikou, pohybem vzduchu v atmosféře a prostoru.

 

Způsob malířské reprezentace krajiny Jana Poupěte není ani mimetický, ani čistě abstrahující. Jedná se o mentální dekonstrukci vnímání prostoru, která je následně přenesena na plátno. Nástroje chápání prostoru, jako je perspektiva či měřítko, Jan Poupě imaginativně ohýbá, rozkládá na prvočinitele, aby z nich následně vystavěl novou krajinu, vysvětlil kurátor Jan Dotřel.

 

Hlavní inspirací pro mě bylo okolí. Změna, kterou nyní prochází krajina a města. Základem všech obrazů je nakloněná rovina, stylizovaný pohled z ptačí perspektivy. Tento pohled z výšky je pro mne symbolem naděje, poznání či povznesení – Je spojen s technologickým pokrokem v oblastech letectví a kosmonautiky, ale přináší s sebou i znepokojující pocit ztráty soukromí, sděluje ke své tvorbě Jan Poupě.

Praktické informace
Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku, která se uskuteční 23.3. v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až pátek od 9 do 19 hodin, sobota až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.

 

Comments

comments

Vyhledat