Národní galerie promítá filmy v zahradách Anežského kláštera i na střeše Veletržního paláce

Projekce filmu Indiánské léto v letním kině na střeše Veletržního paláce, foto Helena Fikerová
Projekce filmu Indiánské léto v letním kině na střeše Veletržního paláce, foto Helena Fikerová

 

Čtvrtou sezónu letního kina na střeše Veletržního paláce otevře už zítra 19. června snímek Goyovy přízraky Miloše Formana. Osobně jej uvede autor hudby, Varhan Orchestrovič Bauer. Na projekce z 16mm a 35mm původních kopií láká Národní galerie dvakrát týdně. Letní kino bude letos probíhat také v zahradě Anežského kláštera ve spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA) v rámci programu Anežka LIVE!

Filmy ve středověké zahradě

Na loňský úspěch letního programu Anežka LIVE! v zahradách Kláštera sv. Anežky České navázala letos Národní galerie již na konci května. Téměř každý den zahrady ožívají komentovanými procházkami, oblíbenými lekcemi jógy, programy pro děti, koncerty i výtvarnými workshopy.

Ve čtvrtek 21. června zahájí galerie také program letního kina, které letos nově vzniká ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Ten se z Nákladového nádraží Žižkov přesouvá se svou dramaturgií právě do klášterních zahrad, kde bude vždy v úterý a ve čtvrtek promítat. Prvním uvedeným snímkem budou průkopnické Hříchy lásky Karla Lamače s živým hudebním doprovodem Johany Švarcové, Martina Ožvolda a Jana Kratochvíla. Během léta uvede NFA ve spolupráci s NGP i kultovní snímky, jako jsou Starci na chmelu nebo Limonádový Joe aneb Koňská opera. V plánu jsou i projekce ozvěn festivalu ELBE DOCK za účasti filmových tvůrců nebo videoklipy Petra Marka.

Vstup na projekce je zdarma v rámci programu Anežka LIVE!
Více informací na www.ngprague.cz/Anezka-LIVE.

Filmy na funkcionalistické střeše

Nápad využít terasu funkcionalistického Veletržního paláce za účelem letních projekcí artových filmů vznikl v roce 2015 a pokračuje úspěšně dosud. Všechny filmy jsou promítány z původních filmových kopií z 16mm a 35mm pásu díky spolupráci s projektem Biograf 16 občanského sdružení Postřeh. To dlouhodobě spravuje filmové sbírky Barrandov Studia, Ateliérů Zlín, Asociace českých filmových klubů a Goethe Institutu – celkem asi čtyři tisíce filmových titulů.

Filmové projekce budou letos spuštěny 19. června, v průběhu léta se pak diváci mohou těšit na tituly Ať žije republika, Pelíšky a Poslední motýl, které kino uvede v rámci výročí 100 let od založení republiky. Při příležitosti výročí 100 let od narození Ingmara Bergmana budou uvedeny filmy Sedmá pečeť a Mlčení. Věru Chytilovou připomenou snímky Panelstory a Sedmikrásky a opět budou do programu zařazeny i oblíbené filmy Jima Jarmusche.

Online rezervace vstupenek jsou spuštěny vždy v poledne v den projekce na www.veletrzak.cz. Kapacita střechy je 100 osob.

 

Projekce filmu Indiánské léto v letním kině na střeše Veletržního paláce, Projekce filmu Indiánské léto v letním kině na střeše Veletržního paláce, foto Helena Fikerová

Národní galerie v Praze
Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
ngprague.cz

 

Comments

comments

Vyhledat