Filmová cena LUX 2019 v brněnském kině Scala

 

Thriller o politikovi a spárech jeho korupční moci, dokument rozplétající politickou vraždu, příběh anti-hrdinky, která se postaví patriarchálním tradicím. V České republice můžete filmy shlédnout během Filmových dnů LUX mezi 13. a 15. prosincem v kině Scala v Brně. 

U příležitosti filmového festivalu LUX Film Days bude brněnské kino Scala promítat tři snímky, které se letos ucházely o filmovou cenu LUX Evropského parlamentu: filmy Království, Odložený případ Hammarskjöld a Bůh existuje, její jméno je Petrunija jsou žánrově každý jiný, ale zároveň mají něco společného. Jsou to evropské koprodukce, které nabourávají zažité představy a přinášejí reflexi témat jako korupce a politika nebo tradice a jejich moc. Festival pořádá Kancelář Evropského parlamentu v ČR a zahájí ho poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (ALDE) v pátek ve 20:30. 

 

Cena LUX podporuje evropskou kulturu a rozmanitost evropské kinematografie a Evropský parlament ji každoročně uděluje jednomu výjimečnému evropskému filmu. Záměrem je podpořit produkci a distribuci evropských filmů a povzbudit reflexi současných problémů v politice a ve společnosti. Díky podpoře Evropského parlamentu jsou finalisté ceny LUX otitulkovány ve čtyřiadvaceti úředních jazycích EU a promítány v rámci Filmových dní LUX v kinech po celé Evropě. Vítězný film je navíc upraven i do speciálních verzí pro zrakově a sluchově postižené. 

 

V České republice můžete filmy shlédnout během Filmových dnů LUX mezi 13. a 15. prosincem v kině Scala v Brně. Stejně jako v předchozích ročnících můžete i letos hlasovat pro svého favorita a to do 31. ledna 2020. Toto je zároveň příležitost jak vyhrát cestu na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech v červenci 2020, kde vylosovaný výherce osobně oznámí, který film získá cenu diváků. Máte tedy možnost hlasovat pro svůj oblíbený film na stránkách LUX Film Prize. Vstup na projekce je zdarma. Místa je možné rezervovat předem. 

 

13.12. 20:30 – Království

14.12. 20:30 – Odložený případ: Hammarskjöld

15.12. 20:30 – Bůh existuje, její jméno je Petrunija

 

Království / The Realm

pátek 13/12/2019 ve 20:30 kino Scala Brno

režie: režisér Rodrigo Sorogoyen, film v koprodukci Španělska a Francie, 122 min

snímek uvede poslankyně Evropského parlamentu Martina DLABAJOVÁ (ALDE)

Španělský režisér Rodrigo Sorogoyen natočil adrenalinový thriller o tématu korupce. Místní politik, který řadu let velice úspěšné fungoval v síti korupčních vztahů, se má stát obětním beránkem v momentě, kdy praskne jeden skandál. Jeho království se začíná hroutit a najednou je sám. Vypjaté hádky, honičky auty, střety s investigativními novináři a nad tím vším otázka, jak daleko je člověk ochoten zajít, aby se udržel u moci. 

 

Odložený případ: Hammarskjöld / Cold Case Hammarskjold

sobota 14/12/2019 ve 20:30 kino Scala Brno

režie: Mads Brügger, film v koprodukci Dánska / Norska / Švédska / Belgie / Spojeného království / Německa, 128 min

Četli jste nějaké konspirační teorie opřádající smrt generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, který zahynul v roce 1961 v nevysvětlené letecké havárii v Kongu? Pak vám dánský režisér Mads Brügger ve svém strhujícím a filmařsky originálně pojatém dokumentu nabídne několik odpovědí. Během svého zfilmovaného pátrání ovšem Brügger odkryl další nečekané a šokující souvislosti celého případu. Jdou dál než rozkrytí osudu progresivního politika Hammarskjölda – který se v době emancipace afrických kolonií snažil zajistit, že je bývalé mocnosti ekonomicky a politicky znovu neovládnou – a rezonují s naší současností.

Bůh existuje, její jméno je Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunya

neděle 15/12/2018 ve 20:30 kino Scala Brno

režie: Teona Strugar Mitevska, film v koprodukci Severní Makedonie / Belgie / Slovinska / Chorvatska / Francie, 100 min

Představte si maloměsto v severní Makedonii uprostřed ledna. Na mostě stojí ortodoxní pop, v ledové vodě drkotá zuby skupina mužů. Účastní se tradiční nábožensky inspirované soutěže a čekají, až duchovní hodí do vody kříž. Kdo ho vyloví, má zaručený šťastný rok. Jenomže pro kříž se vrhne žena a dostane ho! Od té chvíle se spustí kolotoč událostí, které Petruniju nečekaně vynesou do role bojovnice za práva žen a proti ubíjejícím společenským konvencím. „Proč nemám právo na jeden rok štěstí?,“ ptá se sugestivně hlavní hrdinka, jejíž přerod ve filmu sledujeme.

 

LUX Film Days 2019 na Facebooku 

 

Comments

comments

Vyhledat