Filmový tip: Severské filmové čtvrtky nabídnou snímek Sourozenci

 

SOUROZENCI:

ŽÍT PROSTĚ NENÍ VŽDY PROSTÉ

 

 

Sourozencům Magnarovi a Oddny sedmdesátka již minula, přesto na svém statku v západním Norsku stále neúmorně pracují, jako by se zastavil čas. Pozoruhodný norský dokument ukazující, že i v současné Evropě jsou místa, kde je život ovlivňován primárně koloběhem přírody, uvede v pražském kině Evald Skandinávský dům. Projekce se uskuteční 6. září v rámci Severských filmových čtvrtků.

 

Norský ropný sen se začal psát v pozdních 50. letech 20. století. Roky hledání a dohadů o tom, zda se na dně Norského moře skrývají či neskrývají bohatá ložiska fosilních paliv, definitivně rozptýlila „zlatá šedesátá léta“, která díky nově nalezenému bohatství výrazně změnila norskou společnost. Magnara a Oddny Kleivových, žijících na poněkud zastrčeném západonorském statku, se však nic z toho nedotklo. V roce 2013, kdy o nich režisér Frode Fimland natočil působivý dokument, bylo Norsko třetím největším producentem zemního plynu a dvanáctým největším dodavatelem ropy na světě – ovšem jedinými známkami technického pokroku, kterými za posledních 70 let prošel život sourozenců Kleivových, bylo zavedení elektřiny a koupě traktoru. Jinak jejich každodenní životní rytmus udávají především potřeby statku: péče o dobytek, o pole, o dům a zahradu. Náročný, ale poklidný způsob života jim zpestřují pravidelné události jako příchod hladového jeleního stáda, letní výprava na salaš či oslava Vánoc.

 

„Dokumentární film Sourozenci Frodeho Fimlanda si v Norsku získal značnou pozornost. Současným Norům totiž ukázal, jak rychle a radikálně se po nálezu ropy v Norském moři změnila jejich společnost,“ vysvětluje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu. „Magnar a Oddny působí na moderní společnost jako zjevení. Jsou sotva ve věku prarodičů dnešní mladé generace, žijí však výrazně jinak a zároveň představují memento autentického, stále živého norského venkova v jeho ryzí podobě.“

 

Právě nádherné krajině západonorských fjordů, kde se statek Kleiva nachází, bude věnován krátký úvod před vlastní projekcí.

 

Co? Severské filmové čtvrtky: Sourozenci

(Søsken til evig tid, Norsko, 2013, 75 min)

Kdy? 6. září 2018, 19:00 hodin

Kde? Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1

Vstupné: 120 Kč (rezervace www.evald.cz)

Více viz www.skandinavskydum.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat