Foto: Historie Máje od normalizace k motýlům

Dnes a zítra jsou na budovu obchodního domu Máj instalováni kontroverzní motýli Davida Černého. Podívejte se s námi na historické fotky téhle slavné budovy.

„Dílo Davida Černého oslavuje československé stíhací piloty, hrdiny, kteří během 2. světové války sloužili u operačních perutí RAF. V chodníku před Májem Národní je vsazeno 359 drobných siluet stíhacích letounů vytvořených z dlažebních kostek, protože stíhačů bylo právě 359. Motýli symbolizují mír, Spitfire je symbolem zbraně, války. Mezi mírem a válkou je tenká hranice a aktuální dění ve světě tento apel ještě umocňuje,” vysvětluje Martin Klán, člen správní rady společnosti AMADEUS Real Estate, která Máj vlastní.

 


Ano, stíhačka Supermarine Spitfire je krásný a elegantní, ale zároveň smrtící válečný stroj. Jak se v poslední době znovu ukazuje, šílení váleční diktátoři nezmizeli a je stále nutné umět se proti nim bránit. Někdy k obraně postačí motýlí efekt funkční diplomacie, ale jindy je nezbytná stíhačka s neohroženým pilotem za kniplem, připraveným odrazit agresora palebnou silou,“ uvedl ve svém prohlášení výtvarník David Černý.

Obchodní dům byl vybudován v letech 1972–1975 pod názvem Prior 02.

Název změnil ještě několikrát. V 70. letech se stal Májem.

Po roce 1992 došlo k dalšímu přejmenování na Kmart podle amerického řetězce, který jej vlastnil.

V roce 1996 se vlastníkem a provozovatelem stala společnost Tesco, která obchodní dům provozovala pod svou značkou. Po rekonstrukci interiérů a zavedení nové koncepce firmy změnila společnost Tesco v září 2009 značku na My.

V roce 2018 byl dům prodán společnosti AMADEUS Real Estate, která ve spolupráci s architekty původního Máje budovu rekonstruuje a připravuje ke znovuotevření.

 

Nyní se dokončuje rekonstrukce a Máj má být otevřen 24. června 2024.

Comments

comments

Vyhledat