Týdenní chaos (12. listopadu 2023)

Peggy Gou přizvala k  nahrání nového singlu
Peggy Gou přizvala k nahrání nového singlu "I Believe In Love Again" Lennyho Kravitze

Co nám cinklo o nos tento týden. Jednou větou. Maximálně dvěma.

Petr Nedoma se rozhodl k 31. prosinci 2023 odejít ze své funkce ředitele Galerie Rudolfinum. Od 1. ledna 2024 převezme vedení Galerie Rudolfinum britská historička umění a kurátorka Julia T. Bailey, která vzešla z dvoukolového výběrového řízení.

Dvanáctou laureátkou Ceny Michala Ranného se pro rok 2022 stala brněnská grafička, malířka a ilustrátorka Marie Filippovová. Marie Filippovová představuje jednu z nejvýraznějších postav na brněnské výtvarné scéně a její dílo na první pohled zaujme svou koncentrovaností, smyslem pro rytmus, cykličností a časovostí.

malířka a ilustrátorka Marie Filippovová

 

DJka a hudebnice Peggy Gou spolupracuje na právě vydaném novém singlu „I Believe In Love Again“ s Lennym Kravitzem. 

The Smile oznámili nové album Wall Of Eyes.

Vyšel Bílý šum Dona DeLilla v novém překladu (vydalo Argo).

Byly oznámeny nominace na Grammy. Většina nominovaných jsou ženy.

V novém čísle Kulturního magazínu Uni najdete mimo jiné: Blues Brothers / Nebe showbusinessu (Ondřej Bezr), John Landis, John Belushi, Dan Aykroyd / Prolínání (Petr Procházka), Stax Records / Ďábelská hudba, nebo písně s poselstvím? (Michal Bystrov), sloupky  (Mardoša, Ondřej Konrád, Eugen Brikcius) a spoustu dalšího čtení o hudbě a kultuře.

 

Hollywoodská hvězda Keanu Reeves, kterou celý svět zná jako hlavního hrdinu legendární trilogie Matrix, jako bývalého nájemného vraha Johna Wicka, nebo jako neohroženého vymítače Constantina, míří v červnu příštího roku na festival Rock for People se svou rockovou kapely Dogstar. Další info a lineup festivalu najdete na www.rockforpeople.cz .

Česko má bezcelní zónu pro umění, takže pokud jste majiteli hodnotných uměleckých exponátů, nemusíte už díla skladovat v zahraničí. Má stejné parametry jakými disponují například free porty ve Švýcarsku a provozuje jej společnost Artex v Měšicích u Prahy.

Česká značka Overall Office přichází s novou kolekcí spodního prádla LEA. Jde o řezané kousky s minimem švů, jejichž design je postaven především na funkčnosti.

 

Pokud se chystáte svrhnout vládu, pořiďte si určitě druhé, opravené vydání průvodce Státním převratem od Edwarda N. Luttwaka, vojenského stratéga amerických vlád, které vydává nakladatelství Maraton. První anglické vydání knihy v roce 1968 způsobilo senzaci, protože autor v něm krok po kroku vysvětloval čtenářům, jak svrhnout vládu ve své zemi.

Nakladatelství TORST připravuje fotografickou knihu Bohdana Holomíčka s názvem Album 1958–1977, která přináší 238 snímků z prvního dvacetiletí Holomíčkovy tvorby. Kampaň na podporu vydání knihy najdete na síti Hithit.

 

Česká televize uvádí dokumentární cyklus Šest smyslů Berlína, který ve na originální městskou výpravou za obrazy, chutěmi, vůněmi, zvuky i doteky německé metropole. Průvodci po fragmentech „svých Berlínů“ je osmnáct Čechů, kteří v jednom z nejinspirativnějších evropských měst našli druhý domov.

 

Kmenová kapela multifunkčního hudebníka Ondřeje Fencla Hromosvod vydává šesté řadové album Sen nenasytných kluků. Obsahuje 13 zbrusu nových nahrávek, z nichž vyzařuje čirá radost – z hudby, písní, muzikality.

Vycházejí další zajímavé knihy: 

Aleš Palán vede v knize Náčelník rozhovor s Miroslavem Nevrlým, autorem nezapomenutelné Knihy o Jizerských horách, Chvály Zadní země nebo Karpatských her. 

 

Kde se bere láska, ptá se Štěpánka Jislová v komiksu Srdcovka, který právě  vydává nakladatelství Paseka.

 

Nejnovější kniha legendárního amerického hudebního publicisty Greila Marcuse BOB DYLAN. Život v sedmi písních se připojuje k jeho dalším studiím o jednom z nejvlivnějších hudebníků a přináší destilaci celoživotního pozorného poslechu Boba Dylana.

 

Knihu Radio 1 – Život v éteru, která přibližuje dějiny legendárního Radia 1, sepsala jeho dlouholetá DJka a hudební publicistka Jana Kománková. Kde knihu koupit a kam aktuálně zajít na její představení se dozvíte zde.

 

Věhlasná francouzská návrhářka Gabrielle Chanel (1883–1971) opakovaně přepisovala svůj vlastní příběh a dávala si záležet, aby její minulost zůstávala nejasná a obestřená tajemstvím.  Nový podnět k debatě o kontroverzní návrhářce přináší kniha britské spisovatelky Justine Picardie COCO CHANEL. Legenda a skutečnost. 

 

Nakladatelství Paseka vydává knihu Neviditelné řemeslo, která nabízí exkurzi do zákulisí nakladatelství knihomolům, studentům či knihkupcům.


A kam zajít tento týden? Čtěte náš výběr akcí na celý týden.

 

Comments

comments

Vyhledat