Tip na knihu: BOB DYLAN. Život v sedmi písních od Greila Marcuse

Nejnovější kniha legendárního amerického hudebního publicisty Greila Marcuse BOB DYLAN. Život v sedmi písních se připojuje k jeho dalším studiím o jednom z nejvlivnějších hudebníků a přináší destilaci celoživotního pozorného poslechu Boba Dylana. Výběr sedmi písní tvoří šest původních Dylanových skladeb a jedna coververze Jim Jones (1992). Dalšími písněmi jsou Blowin‘ in the Wind (1962), The Lonesome Death of Hattie Carroll (1964), The Times They Are a-Changin’ (1964) Desolation Row (1965), Ain’t Talkin‘ (2006) a Murder Most Foul (2020).

Žijící legenda americké hudební a kulturní publicistiky Greil Marcus vypráví příběh Boba Dylana prostřednictvím jeho šesti autorských písní a jedné převzaté lidovky. Představuje umělcovu šedesátiletou tvorbu a její kořeny v americké lidové hudbě a historii a zkoumá i Dylanův obrovský vliv na světovou uměleckou scénu. A činí to natolik zevrubně a fundovaně, že nic podobného v běžné biografii nenajdeme.

Marcus věnuje každé písni jednu kapitolu a odhaluje hlavní aspekt Dylanovy písňové tvorby, jíž je empatie, touha a schopnost přijmout osud kohokoli jiného za svůj vlastní. Na základě analýz písní a veřejných gest nás seznamuje s Dylanovým tvůrčím životem a přivádí nás k myšlence, že jeho hudbu můžeme považovat za lidovou.

Jak slavné folkové songy z počátku Dylanovy tvorby inspirovaly protestní výtvarné umělce spojené s hnutím Black Lives Matter? Kudy vede linka mezi dávnou baladou o zavraždění černošské servírky a tvorbou avantgardní performerky Laurie Andersonové? Proč se Dylan ve zralém věku vrátil ke starým lidovkám a několik let je systematicky nahrával? A co znamená defilé slavných i neznámých historických postav a písňových úryvků v songu Murder Most Foul

Připravte se na fascinující jízdu časem a prostorem, během níž se z New Yorku šedesátých let přesouváme tu do horského zapadákova v Severní Karolíně na počátku dvacátého století, pak zase na avantgardní elektronickou scénu v reaganovské éře nebo do washingtonského Kapitolu v lednu 2021, kde právě probíhá útok fanatického davu na samotné srdce americké demokracie.

Netradičně pojatou biografii výjimečného umělce vydává PROSTOR v českém překladu Raniho Tolimata.

Marcus Greil se narodil v roce 1945 v kalifornském San Francisku. Je známý svými odbornými a literárními eseji, které zasazují rockovou hudbu do širšího kulturního a politického kontextu. Psal recenze a sloupky pro časopisy Rolling Stone, Creem, Village Voice, Artforum a hudební server Pitchfork. Je autorem a editorem řady knih, z nichž je nejznámější Mystery Train (1975), kterou týdeník Time zařadil mezi sto nejlepších knih literatury faktu od roku 1923. Greilův přístup a způsob práce inspiroval nespočet dalších novinářů. Jeho nejnovější kniha Bob Dylan. Život v sedmi písních je dalším zásadním dílem hudební publicistiky. 

 

Greil Marcus: BOB DYLAN. Život v sedmi písních
Z anglického originálu Folk Music. A Bob Dylan Biography in Seven Songs,
vydaného nakladatelstvím Yale University Press v New Haven roku 2022, přeložil Rani Tolimat
Redakce textu Petra Diestlerová
Jazyková korektura Stanislava Kučová
Odpovědná redaktorka Lenka Vosičková
Grafická úprava, sazba a obálka dle návrhu Dustina Kilgora Adam Lederer (ProAL).
Ilustrace Max Clarke
Fotografie na frontispisu Ted Russell
320 stran, cena 497 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2023
V českém jazyce vydání první
www.eprostor.com

Comments

comments

Vyhledat