FOTO: Vychází kniha snímků ze spartakiády

Foto Zdeněk Lhoták
Foto Zdeněk Lhoták

Spartakiáda, velkolepá oslava socialistického režimu, se na celostátní úrovní konala poprvé 23. června 1955. V průběhu této kolosální tělovýchovné akce vystoupilo na Strahovském stadionu v Praze 1,7 milionů cvičenců, kteří měli skrze společné gymnastické sestavy demonstrovat jednotu tehdejšího lidu. Pro některé čest a životní zážitek, pro jiné povinnost s ideologickou pachutí.

 

Spartakiádní program se na Strahově odehrával vždy v pětiletých intervalech, výjimkou byl pouze rok 1970. A cvičit se muselo, i když se stadion kvůli dešti proměnil v mělký bazén plný bláta.

 

Spartakiáda nahrazovala všesokolské slety, kterým byl strahovský stadion původně určen. Během každého z 6 ročníků se prezentovaly obsáhlé skupiny cvičenců rozdělených do několika kategorií. Šlo například o dorostence a dorostenkyně, mladší i starší žáky, rodiče s dětmi či vojáky. 

Náročnou choreografii tělocvičných skladeb doprovázela hudba, která obvykle vznikala přímo pro tento účel. Celostátnímu kolu předcházela řada menších – od školních, okresních až po krajská – ze kterých byli vybráni ti nejlepší. 

Konec režimu, konec spartakiády

S výjimkou roku 1970, kdy přípravy ochromilo pražské jaro i obavy z protirežimních demonstrací, se spartakiáda konala každých 5 let. Poslední ročník jednoho z nejikoničtějších symbolů státního socialismu proběhl v roce 1985. Na další spartakiádu plánovanou na rok 1990 už z důvodu politických a společenských změn nedošlo.

O principech daného režimu i o emocích, které cvičenci tehdy prožívali, vypovídá například mezinárodně oceňovaná kolekce fotografií s názvem Spartakiáda, kterou během jednoho deštivého obvodního kola v roce 1985 zachytil fotograf Zdeněk Lhoták. Soubor celkem 17 fotografií zobrazuje zablácená těla vojáků a tváře zrcadlící nejen vypětí a rezignaci, ale také hrdost a odhodlání. Fotografie, za něž si autor vysloužil 2. místo v prestižní celosvětové soutěži World Press Photo, aktuálně vycházejí také na stránkách stejnojmenné knižní publikace.

Kniha je v prodeji na eshopu Nakladatelství Positif a knihkupectví Artmap nebo na eshopu autora, cena je 800 Kč.

O knize

Zdeněk Lhoták

Spartakiáda

 

  • Pouze 400 kusů knih v prodeji.
  • Každá kniha číslována a signována autorem.
  • Každá kniha ve speciálním pouzdře.

Počet stran: 44 stran (česky, English)
Počet fotografií: 17 fotografií ve formátu až 48 × 32 cm, duplexový tisk)


Vazba: lepená/zapuštěná, tzv. layflat (česky leporelo)


Rok vydání: 2020 (1. vydání)


Texty: Jiří Siostrzonek, Petr Roubal


Překlad do angličtiny: Stephan von Pohl


Obrazový editor: Tomáš Pospěch


Předtisková příprava: Radek Typovský


Grafický design: Milan Nedvěd (www.milann.info)


ISBN 978-80-87407-18-9

Comments

comments

Vyhledat