Fotografie, které hrají. Nová publikace představuje koncertní snímky českých autorů

Česká kulturní média už desítky let nabízejí spoustu zajímavých fotek z koncertů, byť je pro mnoho jejich autorů focení hudbeních akcí spíše „vedlejšák“.

To jim neubírá na kvalitě, naopak, i laikovi je často jasné, že daná kapela nebo sólový umělec byli foceni se zápalem, radostí, ale i znalostí věci. Právě vychází kniha se spoustou snímků, které by neměly zapadnout. Editor Ondřej Bezr, který píše už desítky let o hudbě a s fotografy spolupracuje celou dobu, vybral fotky od lidí, jejichž práce se objevovaly v médiích, pro která vznikaly jeho texty. Kromě toho každý z auttorů fotek dodal krátký text o sobě a vyplnil bezrem dodanou anketu, což se, troufám si tvrdit, bude za pár (desítek) let nějakým historikům sakra hodit. A je to i pěkné připomenutí toho, že ač o řadě fotografů vlastně mnoho nevíme, je fajn jejich přínos a osobnost občas aspoň decentně připomenout.

Prohlížet knížku je mimochodem půvabným výletem po časové ose už teď. David Bowie na legendárním vystoupení v Glastonbury v roce 2000 (právě nyní mimochodem vychází i na DVD), Iggy Pop, o něco mladší než dneska, John Zorn, Santana, Henry Rollins, B.B. King, Leonard Cohen, Neil Young, Amy Winehouse, Nick Cave, Michael Gira a hromada dalších interpretů včetně českých… pro mě je to radost a trochu nostalgie.

Zastoupení fotografové:  Ája Dvořáčková, Barka Fabiánová, Kryštof Havlice, Tomáš Krist, Magdaléna Lindaurová, Tomáš Martinek, Ivan Kiša Menčík, David Neff, Jindřich Oplt, Andrea Petrovičová, Tomáš S. Polívka, Ivan Prokop, Ondřej Pýcha, Martin Siebert, Yvetta Stránská, Karel Šuster, Tomáš Turek, Daniel Vojtíšek, Petr zewlakk Vrabec, David Webr

Knihu vydal Galén a více najdete tady.

 

Anotace:

Kniha Fotografie, které hrají představuje snímky dvou desítek fotografů, kteří v současnosti patří u nás k těm nejvytíženějším v oblasti hudební fotografie.

Editor Ondřej Bezr si zvolil nesnadný úkol: ukázat práci autorů, zachycujících na fotografiích hudbu, její atmosféru, ducha i poselství.

Oslovil nakonec ty, jejichž fotografický doprovod se objevoval v médiích, do nichž během téměř třiceti let psal.

Mezi autory najdeme profesionály stejně jako amatéry – tedy fotografy, kteří se živí něčím jiným, ale na výsledcích jejich práce se to rozhodně poznat nedá.

Někteří z nich preferují velká pódia a světové hvězdy, jiní naopak upřednostňují malé kluby a alternativnější žánry.

Co fotograf, to osobnost. Jediné, co mají všichni společné, je láska k muzice a snaha zachytit ji objektivem svého fotoaparátu.

Každý dostal stejné zadání: vybrat deset fotografií, jimiž se v této knize chce představit, odpovědět na deset otázek a podílet se na vlastním krátkém biografickém textu.

Součástí knihy je závěrečná esej Josefa Chuchmy o fotografování hudby u nás.

Comments

comments

Vyhledat