FRAME se letos zaměří na cestopisný komiks

 

FRAME Prague Comics Art Festival je jediným komiksovým festivalem v Praze, zaměřeným na to nejlepší ze současného autorského komiksu, ilustrace a samovydavatelské tvorby. Cílem festivalu je představit veřejnosti malá nakladatelství, dynamickou komunitu autorů a tvůrčích kolektivů, kteří posouvají hranice komiksu a ilustrace.

Letošní ročník se zaměřuje na cestopisné komiksy (tzv. travel comics)  a tak se můžete těšit na přednášky, workshopy a výstavy z cest vzdálených i blízkých, skutečných i vysněných.

„Co si představit pod cestopisným komiksem? Znamená to vyrazit na cestu po blízkém východě a jižním Kavkazu jen se skicákem a tužkou, stejně jako finská autorka Aino Sutinen? Nebo s jasným cílem přinést reportáž o následcích  fukushimské havárie jako Fumio Obata? A co autorova posedlost Franzem Kafkou a jeho poslání odhalit tajná místa spojená s jeho oblíbeným spisovatelem? Co když se naše cesty vzdálí od planety Země? A lze cestopis nakreslit z paměti po třech letech? Na všechny tyto otázky vám odpoví letošní program festivalu FRAME.” Dodává ředitelka festivalu, Klára Vöröšová.

Cestování je nekonečné téma, ale není vždy spojené s příjemným, jak jistě mohou dosvědčit uprchlíci po celém světě. Obrazy bolesti a zkázy jitří naše emoce dnes a denně prostřednictvím médií i osobních příběhů. Výstava Even in dark times there is a light, ve spolupráci s ukrajinskou asociací Pictoric, je zprávou o naději, sounáležitosti a dobru v nás.

V rámci sekce Industry návštěvníkům mj. nabídneme sérii krátkých prezentací, v obdobném duchu, nazvanou Festivaly na cestách. V nich se vystřídají zástupci takových velikánů jako jsou Lyon BD Festival,  Neapolský Comicon, IllustraDays Atheny nebo Baba Jaga Fest. Ve spolupráci s  Institutem Cervantes a Českým literárním centrem se uskuteční pokračování cyklu Ilustrované dialogy, tentokrát španělských autorek Aroha Travé,  Rosa Codina a české autorky Toybox. Pro děti jsou připraveny cestovatelské workshopy a mnohem více.

Součástí festivalu je i komiksový trh s více jak čtyřiceti autory a malými nakladateli.

 

FRAME Prague Comics Art Festival

26. 11. – 27. 11. 2022

Divadlo X10, Charvátova 10/39, Praha 1

wwww.framefestival.cz | www.noordinaryheroes.cz | FB | IG | TW

Vstup na festival je zdarma.

Otevírací doba festivalu: Sobota 26. 11. 10–20 h / Neděle 27. 11. 10–18 h

 

PARTNERSKÉ ORGANIZACE

České literární centrum, Česká centra, Francouzský institut, Instituto Cervantes Praga, Norla, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, No Ordinary Heroes.

PROSTORY

Letošní ročník se opět bude konat v Divadle X10, v podzemí bývalého Domu uměleckého průmyslu! Po Karolinu a Ústřední městské knihovně zůstává festival v centru Prahy. Sedmipatrový funkcionalistický dům vznikl po vzoru německého Werkbundu jako administrativní a výstavní centrum Svazu československého průmyslu, který mimo jiné plnil důležitou funkci organizátora aktivit reprezentujících československá díla u nás i v zahraničí.

 

Comments

comments

Vyhledat