Galerie Prohoř – oživená škola v bývalých Sudetech

Foto: Giuseppe Cafagna
Foto: Giuseppe Cafagna

Začátkem letošního července se ve vsi Prohoř (součást obce Štědrá u Žlutic na Karlovarsku) otevřela nová galerie v budově zdejší bývalé školy.

Škola byla postavena roku 1907 a fungovala jako dvoutřídka pro německé školáky. V roce 1924 byla jedna německá třída zrušena a místo ní se otevřela česká expozitura, kterou navštěvovaly české děti z nedalekého Hrádku. Provoz školy byl ukončen v šedesátých letech minulého století a až do nedávna budova jen chátrala.

Nyní se v jedné třídě nachází galerie se stálou výstavou pražské rodačky Oliny Franco (www.olinafranco.cz). Výstava se jmenuje Třídní sraz a tematicky tak s určitou nadsázkou navazuje na bývalou historii školy. K vidění zde jsou dvou i třírozměrné železné, rezavé či částečně smaltované dvou až třímetrové plastiky, zobrazující žáky, učitele či rodiče, a to vše s doplňujícím textem, seznamujícím návštěvníky vtipnou formou s názvy, povahou, povoláním či společenským postavením daných uměleckých artefaktů (např: ROSINA, AGATHA, DOROTKA A KONRÁD – dvě matky, které jdou na třídní sraz pozdě a ještě k tomu sebou vláčej své malé děti, které neměl kdo hlídat. Zdá se, že zde je svět „tradiční rodiny“ ještě v pořádku.). Železné artefakty vás budou provázet hned od vstupu do budovy školy, po chodbách i stěnách nad schody, a dovedou vás až do galerie.

Ve druhé třídě se plánuje zbudování tzv. Útulny pro procházející poutníky, kteří si zde po svých toulkách místní přírodou budou moci, po kulturním osvěžení v místní galerii, dopřát i dostatek odpočinku k dalšímu poznávání tohoto trochu pozapomenutého kraje. 

A poznávat tu je opravdu co, kromě Prohoře, kde u své sestry často pobývali bratři Čapkové (Karel Čapek zde v roce 1934 dokončil román Obyčejný život) je nedaleko i zaniklá obec Skoky. Ve Skocích se dochoval kostel s kopií zázračného obrazu Panenky Marie Skákavé, zbytek zájezdního hostince a hřbitov. Zbytek obce, po trojím vystěhování obyvatel, srovnali komunisté v sedmdesátých letech se zemí. Kostel byl proslaven svými zázraky a v době jeho největší slávy k němu každoročně směřovalo až 40 tisíc poutníků. Pár kilometrů odtud můžete navštívit kostel duchů v obci Luková, kde vás přivítají sedící sádrové postavy – duchové zdejších bývalých obyvatel, které vytvořil student AVU Jakub Hadrava. Navštívit můžete i kostel či zámecký pivovar v Chýši či půvabnou obec Valeč se zámkem, krásnou zahradou i tzv. Braunáriem s vystavenými barokními sochami z dílny M. B. Brauna. A nedaleko se nachází i zdejší barokní perla západních Čech, městečko Manětín.

Tato část Karlovarského a Plzeňského kraje tedy určitě stojí za návštěvu, byť na svůj původní věhlas doposud teprve čeká. Navštivte tedy galerii v Prohoři, kde vám po domluvě místní „pozemský správce“ bývalé školy pan Petr Tomíšek (tel: 603 574 060) otevře a provede vás expozicí a následně se rozhlédněte po pamětihodnostech v okolí – Rozhodně nebudete zklamáni.

Foto: Giuseppe Cafagna

Comments

comments

Vyhledat