Gigapanorama Prahy je dostupné online

foto: gigapanorama.cz
foto: gigapanorama.cz

V pražské Galerii Mánes byla podruhé sestavena největší panoramatické fotografie Prahy, která kdy vznikla. Stalo se tak k příležitosti spuštění portálu s fotografií. Jedná se o 360° fotografii pořízenou při opravě Staroměstské radnice, přímo z vrcholu její věže. Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffrey Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení neuvěřitelných 405 gigapixelů. Nyní je dílo dostupné i online na www.gigapanorama.cz a každý s připojením k internetu si tak může prohlédnout celou fotografii.

Focení byla zábava, práce začala až u počítače

Vyfocení tak monstrózního díla není vůbec jednoduché. Obyčejná 360° kamera na takový úkol nemá rozlišení a je proto nutné použít klasický fotoaparát. Jeffrey Martin již má svoje know-how a mnoho nafocených panoramat. Se společností Fujitsu dlouhodobě spolupracuje, a když se naskytla možnost vyfotit takto i pražskou scenérii, neváhal a okamžitě souhlasil. Při opravě Staroměstské radnice bylo lešení postaveno až k nejvyšší špičce věže. Na něm Jeffrey Martin zvednul fotoaparát ještě o dalších 5 metrů a spustil předpřipravený program v automatizovaném úchytu pro fotoaparát. Ten v přesných sekvencích posouval fotoaparát snímek po snímku, řádek po řádku. Fotoaparát Canon s teleobjektivem 600mm v rychlém sledu pořizoval obrovské množství dat a po třech dnech focení měl Jeffrey Martin na disku přes 8000 fotografií, přičemž každá fotografie měla 50 megapixelů.

„Tady skutečná práce teprve začala. Bylo zapotřebí projít všechny fotografie a začít je skládat do obří mozaiky. Práci mi komplikovaly hlavně jiné světelné podmínky v různých dnech focení. Některé fotografie se pak ve velké rychlosti špatně zaostřily a bylo zapotřebí je nahrazovat,“ řekl Jeffrey Martin o mravenčí práci. „Dřív jsem pracoval na starší stanici, a to bylo značně frustrující. Neměla dostatečný výkon a při přiblížení z celkového náhledu na detailní přechod dvou fotografií jsem si mohl jít udělat kávu. Nová stanice Fujitsu CELSIUS se 128 GB RAM a extrémně rychlými disky tento problém naštěstí vyřešila, což se nedá říct o téměř žádné další pracovní stanici na světě.“

Náhledy a celé dílo

Náhledy výsledného díla si mohli novináři prohlédnout na Fujitsu Day 2018, kde byly připravené 4 náhledy o velikosti 2,5 metru na výšku a 2 metry na šířku a v podobě pro virtuální realitu. Plnohodnotnou fotografii Fujitsu představilo až na Pražském Maker Fiare.

„Těší mě, že můžeme na tomhle unikátním díle ukázat sílu našich pracovních stanic CELSIUS. Samotnou fotografii plánujeme v následujících týdnech vystavit on-line tak, aby k ní měla přístup široká veřejnost. Návštěvníci webu se dozvědí například detaily o zpracování obrovských objemů dat pro pražské panorama, nebo se budou moci podívat na video z příprav celého projektu,“ uvedl obchodní ředitel Fujitsu Petr Sobotka.

Fotografie vystavená v Galerii Mánes je vytištěná na ploše 3 metry na výšku a 60 metrů na délku a je uchycena na speciální konstrukci, která bude tvořit kruh s průměrem 16 metrů kolem diváka. Fujitsu nechalo zpracovat také architektonickou studii, která naznačuje možné využití v budoucnosti – mohl by vzniknout nový pavilon v rámci parku Stromovka, kde by vytištěná fotografie mohla být vystavena.

  • Dílo je dostupné na webu www.gigapanorama.cz
  • Unikátní dílo fotografa Jeffrey Martina bylo pořízené při opravě Staroměstské věže
  • Fotografie je „sešitá“ z osmi tisíc snímků pomocí pracovní stanice Fujitsu CELSIUS R970power
  • Obrovský formát 3 metry na 60 metrů v tištěné podobě panoramatu
  • Rozlišení 405 gigapixelů, šířka 910 000 pixelů

 

Comments

comments

Vyhledat