GOETHE-INSTITUT nabídne krimi

© Bayerischer Rundfunk, Christian Schulz
© Bayerischer Rundfunk, Christian Schulz

V pražském Goethe-Institutu se 30. ledna otevře nový tematický prostor, který se bude až do dubna blíže věnovat kriminálnímu žánru v českém a německém prostředí. V popředí přitom stojí filmové projekce slavných kriminálek, čtení a debaty s autory detektivních románů a prostorová instalace.

Víc než zábava

„Detektivní literatura patří v Německu i v Česku k nejoblíbenějším literárním žánrům. Detektivky jsou přitom víc než pouhá zábavná nebo triviální literatura: kriminální romány se kriticky vypořádávají s politickými, společenskými a historickými tématy, a podněcují tak k přemýšlení a diskusi,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu v ČR Angelika Ridder.

Pro své návštěvníky si Goethe-Institut připravil nový tematický prostor, v němž naleznou zázemí detektivní příběhy současných německých a českých autorů a autorek, překvapivé informace k tématu jakož i celá řada doprovodných pořadů.

Tematický prostor Krimi bude otevřen 30. ledna, a to debatou spisovatelů Pavla Mandyse a Thomase Wörcheho o „noir“ literatuře z Prahy a Německa – čtrnáctka českých autorů přijala německou výzvu výzvu nabídnout odpověď na otázku, kolik tváří mají pražské zločiny, záhady a tajemství.

Slavné německé kriminálky

Kromě veřejně přístupné instalace v prvním patře se návštěvníci německého kulturního institutu mohou těšit např. na projekci trilogie Dreileben či strhujícího, na jeden záběr točeného filmu Victoria. Slavné německé kriminálky z nedávných let nabídne Kino Goethe ve dnech 31. ledna, 7., 14. a 27. února.

V rámci tématu připravuje Goethe-Institut rovněž čtení populární autorky detektivních příběhů Simone Buchholz, jež v Praze představí svou aktuální knihu Mexikoring. Nejen pro rodiny s dětmi je také připraveno společné hraní deskových detektivních her v knihovně institutu.

I zde platí to, co je pro Goethe-Institut typické: akce jsou tlumočeny, filmy titulkovány, znalost němčiny tedy není nezbytně nutná. Vstup je ve všech případech volný.

Krimi. Detektivní žánr jako zrcadlo společnosti
Od 30. ledna do 17. dubna 2019
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Vstup volný

Comments

comments

Vyhledat