Trojská botanická zahrada slaví, ve skleníku Fata Morgana vykvetla vzácná bílá palma

Kerriodoxa Elegans ve skleníku Fata Morgana
Kerriodoxa Elegans ve skleníku Fata Morgana

Ačkoliv je skleník Fata Morgana v současnosti pro návštěvníky nepřístupný, život se v něm nezastavil. V současnosti zde rozkvetl jeden z místních rostlinných pokladů: vzácná palma Kerriodoxa elegans, které se pro její vzrůst a zbarvení výstižně přezdívá bílá sloní palma. V přírodě se vyskytuje jen na dvou lokalitách na území Thajska. Skleník Fata Morgana zdobí již od jeho otevření v roce 2004 a postupně se stala jednou z jeho dominant. Spolu s ní je v expozicích skleníku k vidění dalších více než 40 druhů palem, což zdejší sbírku řadí mezi ty největší veřejně přístupné v Evropě.

Tento vzácný a mimořádně atraktivní druh palmy je pro vědu poměrně nový, byl popsán teprve v roce 1983 a od té doby je nesmírně žádaným druhem. Objevena však byla již dříve, a sice 11. března 1929. Jediný druh rodu roste pospolitě na velmi malém území jižního Thajska, v podrostu na svazích poměrně suchého lesa na pouhých dvou lokalitách v nadmořských výškách 100-300 m. Jedna lokalita je na turisticky populárním ostrově Phuket v Khao Phra Taew Royal Wildlife & Forest Reserve a druhá na pevnině v národním parku Khao Sok.

Palma vyniká výraznými, málo dělenými, téměř okrouhlými dlanitými listy o průměru až 2 m s nápadně bílou spodní stranou. Téměř netvoří kmen. Listy mají zajímavou vlastnost, která nebývá u palem častá. Nejprve se čepel plně rozevře v blízkosti středu rostliny a až poté se začíná prodlužovat řapík a vyzdvihovat velký list vzhůru. Je to adaptace na růst v hustém podrostu, kde si tak rostlina udělá lépe prostor kolem sebe. Květenství je přízemní, bělavé s jemným růžovým až hnědým nádechem s množstvím květů a výraznými listeny hnědé barvy. Kerriodoxa je dvoudomá, naše rostlina je samičí,uvedl Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tato palma ve skleníku Fata morgana roste u vyhlídkové terasy v jeho prostřední části. Pro její mohutný vzrůst ji nelze přehlédnout.

 

Vína z vinice sv. Kláry opět v prodeji ve výdejovém okénku

Udělejte radost sobě nebo svým blízkým jedinečným vínem z vinice sv. Kláry. Lahve můžete opět zakoupit každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.  Pro větší objednávky a jiné zboží vinotéku kontaktujte předem na vinoteka@botanicka.cz.

 

Dárky z botanické

Botanická zahrada hl. m. Prahy nabízí širokou škálu dárkových předmětů s rostlinou tématikou. Nechybí v ní luxusní parfém FataMorgana No1, nabídka knih a řada dalších předmětů, které potěší malé i velké milovníky přírody a  rostlin. Bližší informace najdete na www.botanicka.cz. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.

Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz, vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese
Trojská 148/186.

 

 

Připravuje se…

Online cyklus odborných přednášek s botanickou tematikou

21. 1. 2021
Každá bylina je k něčemu dobrá
Hana Farná

Jedovaté rostliny jsou všude kolem nás. Břečťan, oměj, ba i kopretiny v sobě nesou látky, které mohou způsobit celkem nepříjemné chvíle. Takových rostlin je v naší přírodě a na našich zahradách opravdu hodně. Když ale víte, k čemu se používají a jak je upravit, můžete mít skvělý lék. Některé receptury známe už od středověku, některé jsou už přežité a účinné látky se vyrábějí synteticky. Ponořte se do světa léčivých rostlin, které s sebou nesou i hrozbu otravy.


28. 1. 2021
Trvalky v přírodě a na zahradě
Petr Hanzelka

Vytrvalé zahradní květiny – trvalky – představují významný prvek v zahradní tvorbě. To, jakým způsobem je na zahradě pěstovat a jak se o ně starat, je součástí desítek zahradnických knih a časopisů. Často ale více než texty knih napoví pohled na místa, kde se tyto druhy rostlin vyskytují v přírodě. V přednášce projdeme nejrůznější přírodní lokality významných zahradnických druhů rostlin v České republice i ve světě, seznámíme se s podmínkami, v jakých zde rostou, a na příkladech typických přírodních stanovišť si ukážeme, jakým způsobem a na jakých místech je pak lze pěstovat i na zahradě.

Podrobnosti k akci: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/cyklus-prednasek-leden

Pokud to situace dovolí a botanická zahrada bude opět otevřena, budou se přednášky konat i prezenčně v bistru Botanická na talíři.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Comments

comments

Vyhledat