Tipy na týden 6. – 12. května: Plav plný sportu a Maker Faire Prague

Festival Maker Faire Prague se koná o víkendu 11. a 12. 5. / Foto: AnimalTroniek, (c) Karolína Tůmová
Festival Maker Faire Prague se koná o víkendu 11. a 12. 5. / Foto: AnimalTroniek, (c) Karolína Tůmová

 

Co neminout a kam zajít?

 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

9. – 12. 5. Svět podle Kena Loache / Edison Filmhub Praha

U příležitosti premiéry nejnovějšího filmu Starý dub legendárního režiséra Kena Loache, po níž proběhne diskuze s Loachovým blízkým spolupracovníkem a scenáristou Paulem Lavertym, jsme připravili několikadenní přehlídku jeho filmů od prvotiny Kes z roku 1967 po nejnovější snímky.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

6. 5.  Anson Seabra / Rock Café, Praha

7. 5. KILL THE LIGHTS / ROCK CAFÉ

7. 5. Dub Pistols / UK / Lucerna Music Bar

8. 5. Bar Italia, Triage / Meetfactory

8. 5. Onuka / UA / Lucerna Music Bar

9. 5. Lonnie Holley / Meetfactory

9. 5. MIDNIGHT ODYSSEY / MODRÁ VOPICE

10. 5.  Bill Evans & The Vans Band All Stars ft. John Medeski, Keith Carlock, Felix Pastorius / Jazz Dock

11. 5.  RAMMSTEIN / Letiště Letňany

11.5. Coach Party / Café v lese

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 5. – 3. 11. Jízda / Centrum současného umění EPO1, Trutnov

Výstava se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představí tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů a obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru.

 

12. 4. – 25. 5.  SOUOSTROVÍ / ARCHIPELAGO 13 *A3 / Galerie UM

Výstava Ateliéru architektury III UMPRUM Souostroví / Archipelago 13 *A3 představuje práce – architektonické modely studentů, absolventů i pedagogů ateliéru za uplynulých 13 let pod vedením prof. Imricha Vaška.

Souostroví / Archipelago v galerii UM UMPRUM / Foto Johana Pošová

 

5. 4.- 12. 5. Vladimir 518: Osobní vyšetřování / Galerie Bunkr

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

6. 5. 18:30 Uvedení čísla časopisu Plav: Sport v literatuře / venkovní prostory Muzea literatury

Kondiční trénink u příležitosti uvedení čísla časopisu Plav s podtitulem Sport v literatuře. Jaká je tělesná kondice lidí zabývajících se slovy? Kolik naběhaných kilometrů vyžaduje dobrá kniha? A kolik z vás si vydělá sportem víc než literaturou?

 

6. – 26. 5.  Jarní chřestové menu / Chateau Ctěnice

Romantická zámecká restaurace Chateau Ctěnice, která se nachází v Zámeckém areálu Ctěnice na severovýchodní hranici Prahy, nabídne milovníkům dobrého jídla od pondělí 6. do 26. května speciální jarní chřestové menu plné jedinečných pokrmů z Českého chřestu z farmy Hostín u Vojkovic na Mělnicku.  O víkendu 11.-12. května restaurace nabídne brunch na romantickou oslavu Dne Matek.

8. 5. 13:00 hod. Umělci a umělecká díla na Olšanských hřbitovech

Procházka je věnována zajímavým sochařským dílům na Olšanských hřbitovech a jejich tvůrcům – od Františka Bílka po Olbrama Zoubka. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

9. 5.  17:30 Háčkovací posezení v Kafe Atrium

Začátečníci*ce, pokročilí*é nebo profíci. Poklidný čas a prostor pro to naučit se něco nového nebo sdílet zkušenosti a ,,fígle“. Každý druhý čtvrtek v Kafe Atrium se Zdeňkou Kršíkovou, naší žižkovskou sousedkou a odbornicí na háčkování.  Vstup zdarma. 

9. 5. 50 let metra / CAMP Praha

9. května je to půl století, co se otevřel první úsek linky metra C.  U této příležitosti vás čeká bohatý program ve formě mnoha filmových promítání zaměřených na historii metra i jeho budoucí rozvoj. Proběhnou přednášky, v rámci nichž nahlédnete pod pokličku plánované automatizace metra a dozvíte se další informace ze zákulisí pražské dopravy. V průběhu dne budou v CAMPu k vidění krátké archivní filmy o městské hromadné dopravě.

10. – 12. 5 . Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních

Víkendové oslavy nabídnou místním obyvatelům, lázeňským hostům a návštěvníkům města slavnostní svěcení a otevírání minerálních léčivých pramenů, slavnostní průvod v historických kostýmech, řemeslný a farmářský jarmark, koncert Západočeského symfonického orchestru, slavnostní mši a bohatý doprovodný program.  Více na www.marianskelazne.cz/zls/

11. – 12. 5. Maker Faire Prague / Výstaviště Praha

Do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha opět zavítají rodiny s dětmi, technologičtí nadšenci i profesionální inovátoři v byznysu i vzdělávání.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat