Do kin jde Starý dub, nejnovější snímek legendárního Kena Loache

9. května přijde do kin silný a dojemný sociální příběh Starý dub od oceňovaného režiséra Kena Loache. Starý dub je příběhem vesnice na severovýchodě Anglie, do jejíž kdysi prosperující a hrdé komunity přichází syrští uprchlíci, aby zde začali nový život. Jak budou přijati? A jaká budoucnost čeká Starý dub – poslední hospodu ve vesnici? 

Starý dub je o všech lidech

Důl ve vesnici byl uzavřen, většina mladých odešla a zbylí obyvatelé se cítí odříznuti od světa. Domy jsou levné a do vesnice se proto uchylují syrští uprchlíci, které Británie v posledních letech přijala. V komunitě usilující o udržení tradic a původních hodnot roste hněv, zášť a nedostatek naděje. Místní jsou konfrontováni s cizím prvkem, který však současně přináší do obce nový život. Jak se s novou situací všichni vyrovnají? A jak dopadne středobod života místních – poslední hospoda Starý dub?

Mistrovství Kena Loache spočívá nejen v umění příběhy vyprávět, ale především nechat je diváky prožít. Nejinak tomu je i ve Starém dubu, který nás znovu nutí nahlédnout do sebe a dotýká se nás přímočaře, současně ale s citem a porozuměním. Starý dub se ptá, dojímá, jitří i hladí. Tak jak to umí právě jen Ken Loach.

Pět dekád vždy aktuální tvorby

Snímky dnes již legendárního britského režiséra, kterého Karlovarský filmový festival spolu s jeho dvorním scenáristou Paulem Lavertym v roce 2017 ocenil Křišťálovým globem za mimořádný přínos kinematografii, popisují jednotlivce zapletené ve společenských systémech a životních podmínkách, které je utiskují, ponižují i ohrožují.
Loachovy příběhy však nejsou bezvýchodné a pochmurné. Právě naopak – vždy jsou hluboce inspirativní a lidské. Jeho tvorba učí publikum i filmaře novému pohledu na ty stránky života, od nichž bychom nejraději odvrátili zrak. Současně je důkazem, že i kritický sociální realismus může být plný krásy a naděje.

Přesně jak říká sám režisér: „Nemyslím si, že filmy o lidech z pracující třídy musí být smutné: mohou být vtipné, plné života, vzrušující, vřelé, šlechetné a vyprávět o krásných věcech.”

Comments

comments

Vyhledat