Tipy na víkend 21. – 23. října: Das Filmfest, heaven metal i fantaskní svět E. T. A. Hoffmanna

Film Soul of a Beast režiséra Lorenze Merze uvede festival DAS FILMFEST / www.dasfilmfest.cz
Film Soul of a Beast režiséra Lorenze Merze uvede festival DAS FILMFEST / www.dasfilmfest.cz

Náš výběr akcí na (nejen) volné dny…

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Kino Bio Oko, Světozor, Aero:  Médea (přenos z Metropolitní opery), Světlonoc, Il Boemo a další

Kino Pilotů: Il Boemo, Festival izraelského filmu KOLNOA (קולנוע) 

Kino Dlabačov: Halloween končí, Klícka, Paní Harrisová jede do Paříže a další

Edison Filmhub: Festival izraelského filmu KOLNOA (קולנוע) 

21. 10. 2022 19:00 A hle: Snění o propojeném světě – CAMP Praha

Kronika virtuálního světa, proslulého německého režiséra Wernera Herzoga, nabízí pohled na spletitou krajinu internetu od jeho zrodu až po současnost. 

20. – 26.10. DAS FILMFEST 2022 

Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST otevírá už od roku 2006 každý říjen filmovou festivalovou sezonu. Pravidelně přináší výběr těch nejaktuálnějších snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska – ať už se jedná o kvalitní mainstream, dokumenty nebo snímky, které sklidily úspěch na mezinárodních filmových festivalech. DAS FILMFEST představuje českému divákovi snímky, které by jinak cestu do zdejších kin hledaly jen těžko. Festival zároveň nabízí inspirativní setkání publika se zástupci evropské kinematografie.

PRAHA | 20.–26.10.2022
BRNO | 02.–06.11.2022
OLOMOUC | 01.–11.11.2022

KRÁL VON TRIER v českých kinech

Lars von Trier, jeden z největších režisérských mistrů své doby, po více než 20 letech opět otevírá brány Království. Dvě řady kultovní seriálové klasiky z 90. let korunuje Trier řadou třetí s názvem Království Exodus. Při této příležitosti Aerofilms společně s KVIFF.TV uvede devět nejzásadnějších filmů Trierovy tvorby, první dvě série Království a jeho třetí řadu pak exkluzivně v české premiéře. Čekají nás filmové orgie.


 

21.10. 20:00 WWW Neurobeat + DJ Josef Sedloň,  Futurum Music Bar  ♬

WWW Neurobeat se svým jediným podzimním vystoupením v Praze zahalí Futurum do experimentálně hip-hopového hávu. Otěže po nich do ranních hodin převezme DJ Josef Sedloň. Tato noc nejen že nebude krátká, ale bude jedinečná!

21.10. Fotocrime (US), Klub 007 Strahov  ♬

22.10. Snarky Puppy, Sono, BRNO  ♬

Záměrné ignorování žánrových hranic, živelné koncerty a ocenění v kategoriích od jazzu po R´n´B? To je vizitka početného ansámblu Snarky Puppy, který se premiérově představí v Brně.

22.10. Nilufer Yanya , Rock Café  ♬

Miss Universe, debut londýnské indierockové hudebnice Nilüfer Yanya, patřil v roce 2019 k největším překvapením. Její nová nahrávka Painless se tak právem řadila mezi nejočekávanější desky letošního roku.

22. 10. WOLVES IN THE THRONE ROOM, INCANTATION, STYGIAN BOUGH , Praha, Futurum  ♬

Po dvou dekádách cesty se rituální blackmetaloví vizionáři WOLVES IN THE THRONE ROOM vynořili z lesa s Primordial Arcana, svým dosud nejmajestátnějším albem, jehož název odkazuje na to, že Wlci neustále sahají k nejstarším archetypálním energiím.

21. a 22.10. MANUS Art Collective: Míření, KD Mlejn

Choreografka Anna Kroupová poprvé uvede inscenaci Míření inspirovanou poezií Guillauma Apollinaira. Geometrickou báseň převedenou do současného tance v živém hudebním doprovodu Anny Tretiagové a  light designu Tomáše Morávka.

23. a 24.10. v 19.00 Eliška Brtnická: Thin Skin, Auditorium Centra současného umění DOX

22.10. Vina vína, Divadlo v Celetné DIVADLO

Projekt s názvem Vina Vína jehož autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová, vznikl v období korony.

22. 10.  Mireille Mathieu,  Kongresové centrum Praha 

22.10. 17:00  Rizni / Různí Lidé, Hlavní nádraží v Praze DIVADLO

Příběhy skutečných Ukrajinců, do jejichž životů zasáhla válka, si mohou poslechnout účastníci audiowalku na Hlavním nádraží v Praze. Koprodukční projekt imerzivního divadla uzahvati z Kyjeva a Městských divadel pražských 

 

23.10. Struny podzimu: Snarky Puppy, Lucerna, Velký sál, Praha 

23.10. Alfa Mist, Palác Akropolis 

Upřednostňování obanžených emocí před perfekcionismem. Toto je krédo, které pohání dechberoucí kreativitu multiinstrumentalisty, rappera a producenta Alfa Mist. Přijďte si poslechnout kombinaci jazzu a hip-hopu v té nejlepší formě.

23.10. Midwife(US), Kabinet múz BRNO  ♬ 

Midwife je ponurý experimentální hudební projekt, kterým multiinstrumentalistka Madeline Johnston dokáže z ukrutné bolesti vykouzlit romantiku. Hudba něžná a vzdušná, stejně jako temná a těžká. V pondělí bude hrát v Praze!

23.10.2022 19:00 Thin Skin – premiéra,  Centrum současného umění DOX DIVADLO

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické, která hledá v představení Thin Skin originální podoby visuté hrazdy. Takové, které otevírají nové možnosti pohybu lidského těla, čímž spolu tvoří unikátní atmosféru a přináší hlubší sdělení. 

23.10. 19:30 VOSTO5: Společenstvo vlastníků, Vzlet DIVADLO

Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek.

23.10. 19:00 Divadelní spolek JEDL: Soukromé rozhovory, Švandovo divadlo na Smíchově DIVADLO

Bergmanovská variace na téma manželství a ztráty víry. Víry v sebe, víry v druhého člověka, víry v Boha. Sonda do vztahu muže a ženy. Mlčení druhého člověka. I když mluví. Za slovy mlčení. Mlčení Boha. Za našimi slovy, kterými se ho snažíme dotknout.

14.10. – 26.10. Festival Palm Off Fest, Divadlo pod Palmovkou DIVADLO

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy v Divadle pod Palmovkou. Šestý ročník festivalu doprovází podtitul Chceme něco jinýho! poukazující na společné téma všech inscenací programu a zároveň i na téma diskuze nad současným děním nejen v kultuře


Nově otevřeno…

19.10. – 31.1. Tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius Hrůzy, Goethe-Institut

Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program.

19. 10. — 20. 1.  Pištěk & Pištěk, dva světy, Galerie Villa Pellé

Pištěk & Pištěk, dva světy – tak se jmenuje expozice, která v dejvické Galerii Villa Pellé od 19. října představí dva malíře, spjaté tou nejužší rodinnou vazbou, kteří však přes nespočet výstav a úspěšných projektů budou vystavovat společně poprvé.

 

18. 10. – 20. 11. Paralelní výstava / Kobka 17, Smíchov

Dominantou smíchovského nábřeží se stane umělecká instalace Povoz Vladimíra Turnera, která se poprvé představila na festivalu m3/Umění v prostoru letos v létě na Nádraží Veleslavín. Během výstavy budou jednotlivá festivalová zastavení postupně zaplňována fotografiemi z již proběhlých vlakových jízd, uměleckých intervencí a doprovodných akcí. Součástí Paralelní výstavy bude promítání filmu Jana Strejcovského Z galerie ven!

21.10. – 31.1.2023 František Jungvirt: SKLO, Sklářské muzeum Nový Bor

František Jungvirt vystavuje své práce v první větší samostatné výstavě skla. Výstava představí výběr autorových děl za posledních 6 (studijních) let. Školní práce, ale i další projekty a designy pro sklárny a jiné zadavatele.

 

…další výstavy:

12. 10.  – 8. 1. 23  John Wehrheim: Paradise lost, Galerie hlavního města Prahy – Dům U Kamenného zvonu

Galerie hlavního města Prahy připravila v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí evropskou premiéru fotografické sbírky Taylor Camp. Návštěvníci budou mít  možnost vidět život v havajské komunitě, která neměla žádné zákony ani pravidla, přesto ji však spojovala touha po svobodě. 

7. 10. – 27. 11.  Lazy 8: Frederik Næblerød a Farshad Farzankia, Telegraph Gallery,  OLOMOUC

Lazy 8 představuje malby a keramické plastiky dánských malířů Frederika Næblerøda a Farshada Farzankia. Farzankia a Næblerød definují novou cestu pro spontánní abstraktní malbu, ale věnují se také tvorbě objektů z keramiky. 

5. 10. – 6. 11. Lukáš Horký: Vnitřní periferie, Galerie Opera, Ostrava

Subjektivně laděná série je sestavena z dlouhodobých projektů o Frýdku-Místku a Karvinsku, které autor fotografuje nepřetržitě od roku 2008. Černobílé temné krajiny s fragmenty lidské existence přeneseně vypovídají nejen o části Moravskoslezského kraje, postiženém těžkým průmyslem a hornictvím, ale také představují silnou autorskou výpověď o proměnách našeho bezprostředního okolí.

9.10. – 2.11 Tono Stano: Brusel, Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice

Trafo Gallery připravila samostatnou výstavu fotografa Tona Stana, který se ve svém aktuálním projektu věnuje i technice malby

5.10 – 30.10 Renata Retrová – „Secrets Of Depths“, Knupp Gallery

Výrazným charakteristickým znakem obrazů od Renaty Retrové jsou jemné barevné přechody, často ztrácející se ve větších plochách plátna. Autorka však ovládá i protichůdnou techniku malby špachtlí, kterou ve výsledku vytváří pastózní hrubé povrchy naznačující obrysy znázorněných krajin, květin a stromů.

30.9. – 23.11. Festival Parallels, Evropská města

Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech, a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Festival má několik rovin a jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Do Bratislavy, z Vídně a do/z Berlína jsme pro vás proto připravili zážitkové vlaky! Jedná se o umělecké intervence pro jedoucí publikum a experimentální zvukové jízdy.

do 17.12. Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle a UrgePragovka Gallery

Čím je médium textilu tak fascinující? Výstava mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Vernisáž proběhne v sobotu 17. 9. od 18 hodin. The White Room návštěvníkům otevře projekt Urge, který tvoří tři samostatné výstavy. Jejich kurátorkou je Jagna Domżalska a společným tématem zkoumání instinktů, hluboce zvnitřněných potřeb a tuh.

30. 9. – 27. 8. 2023 Valoch & Valoch, Pražákův palác, BRNO

Otec a syn. Archeologie a konceptuální umění. Unikátní propojení dvou disciplín a navíc v jediné rodině slibuje výstava Karla a Jiřího Valochových. Archeologické objevy s dokumentací významného odborníka a fotografie, instalace a objekty českých a zahraničních konceptuálních umělců vystaví od 30. září v brněnském Pražákově paláci.

Nikdo sem nepatří víc než vy, Veletržní palác

Ústřední výstava Fotograf Festivalu představuje umělecké strategie, které si uvědomují tento útok na občanská práva a svobody a chápou jej jako symptom posunu od demokratického politickému uspořádání k autoritářskému.

23.9. – 8.1. V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, Veletržní palác

Co vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na svých autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ukáže, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

23.9. – 8.1. Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, Veletržní palác

Výstava představí laureáty a laureátky 33. ročníku nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro autory a autorky do 35 let.

 

V Praze můžete vidět nové muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích. Za prohlédnutí určitě stojí i monumentální Skrýš , kterou stvořil s pomocí ohně v Uherském Hradišti sochař Robert Buček (do 23. října).


 

21. – 23.10. Otevření nového Muzea literatury / Památníku národního písemnictví , Petschkova vila, Praha

Památník národního písemnictví se po téměř sedmdesáti letech přestěhoval ze Strahovského kláštera do bubenečské Petschkovy vily a už jako Muzeum literatury otevírá své sbírky veřejnosti. Srdečně vás zveme na slavnostní otevření nového Muzea literatury a navazující doprovodný program.  Od 19.–23. října 2022  je vstup volný. 

Doprovodný program:
pátek 21. 10. 2022

16.00 Komentovaná prohlídka pro děti
17.00 Komentovaná prohlídka pro dospělé
18.30 Petr Borkovec & Tarnovski: Prozaické texty a zvuky

sobota 22. 10. 2022

10.30 Tvořivá dílna pro děti s Terezou Šiklovou – Obr, Nejkrásnější české knihy roku 2021 (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)
13.30, 14.30 a 15.30 Vendula Tomšů, Ian Mikyska: Pět knih (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)
16.00 Komentovaná prohlídka pro děti
17.00 Komentovaná prohlídka pro dospělé

neděle 23. 10. 2022

10.30 Tvořivá dílna pro děti – Nad večerní černí, Nejkrásnější české knihy roku 2020 (rezervace na mail@muzeumliteratury.cz)

22. – 23. 10. Maker Faire Brno, Pavilon A1 na BVV, BRNO

Třetí ročník festivalu Maker Faire Brno láká odborníky i širokou veřejnost. Překvapit mohou závody pásových brusek i novinky ze světa designu, 3D tisku či robotiky

18. – 24. 10. 11 – 19 h. První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ v Hale 17 v Pražské tržnici

Ve stylové Hale č. 17 v Pražské tržnici na vás na ploše 1000 m2 čeká týdenní swap – tedy výměna věcí v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika. Sami můžete přinést věci, které už nepotřebujete, mohou se totiž hodit někomu jinému.

22. 10.  HorrorCon, klub Kotelna

21. 10. v 16:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Připomeneme si nejvýznamnější osobnosti a umělecky cenné náhrobky našeho národního  pohřebiště. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla. 

22.10. Prague Coffee Festival, Pražská holešovická tržnice

22.- 23. 10. 10.00 -16.00 DÝŇOVÉ HRÁTKY  (Doprovodný program Výstavy dýní), Botanická zahrada Praha Troja

Pohrajte si s dýněmi a popusťte uzdu své fantazii. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. K dispozici budou různé přírodniny, dýně pak za drobný poplatek. Na místě budou tavné pistole k připevnění materiálů. Můžete si přinést i vlastní neobvyklé plody či nástroje, které by se vám při tvoření mohly hodit. Bude také připraveno tematické občerstvení – dýňové polévky, rizoto, grilovaná dýně, halušky, klobásy a langoše.


Nikam nepůjdete? Budete radši sedět doma v křesle s hrnkem horkého čaje a knihou? Dobrá podzimní volba! Můžete se třeba začíst do monografie Antonína Heythuma, kterou právě vydává Divadelní ústav. Ojedinělý vydavatelský počin přibližuje žvot a dílo všestranného (a často opomíjeného)  scénografa a designéra.


Sobota 20:00 BUZZ – Radio 1

Kdykoli: záznam Sleepclubbingu

 

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

 

Comments

comments

Vyhledat