González Macías zve na průzkum nejodlehlejších majáků

Nakladatelství 65. pole vydává v edici Za obzor další ze svých výjimečných atlasů. Tentokrát se jedná o Atlas majáků na konci světa, který napsal José Luis González Macías. Autor za knihu obdržel cenu španělského ministerstva kultury. González Macías čtenářům vypráví neobyčejné příběhy majáků a jejich strážců, vycházející ze skutečných událostí. Navštíví s ním zapomenutá místa s jejich osamělými obyvateli a fascinujícími příběhy. Mnohdy z vyprávění až mrazí, jindy okouzlí svou romantikou a dobrodružstvím.

Mezi klady této publikace nepatří jen čtivost, ale i ilustrace a odbornost – námořní mapy a technické náčrty. Je tudíž nejen zábavná, ale i poučná. Její přečtení dává čtenáři možnost poznat místa na naší planetě, o kterých by se jinak těžko dozvěděl.

Atlas majáků na konci světa – jehož název odkazuje na verneovku Maják na konci světa – je soubor třiceti čtyř příběhů vycházejících ze skutečných událostí a doplněných působivými ilustracemi, námořními mapami, architektonickými náčrty a kuriozitami spjatými s majáky v nejodlehlejších koutech světa. Nejedná se o učebnici zeměpisu, nýbrž o pas pro romantické cestovatele.

Slepý strážce opatruje světlo na dálném ledovém severu, statečná dívka podniká záchranu několika trosečníků, budování majáku u protinožců vede k vyhynutí ptačího druhu, děsivý přízrak uvnitř majáku píše po nocích na psacím stroji, výstřední obchodník vztyčuje neuvěřitelnou věž na otevřeném moři, dva znesváření strážci majáku spolu žijí na ostrůvku a trpí klaustrofobií. V podivuhodných příbězích prodchnutých samotou, šílenstvím, odvahou a radostí se majáky v těch nejvzdálenějších končinách proplétají s životy Edgara Alana Poea, Virginie Woolfové a Nelsona Mandely.

Kniha získala cenu španělského ministerstva kultury, ze španělského originálu přeložil Jan Machej . Vydalo nakladatelství  65. pole

Comments

comments

Vyhledat