HaDivadlo čeká spolupráce s hudebníkem a držitelem Českého lva Jonatánem Pastirčákem

Jonatán Pastirčák
Jonatán Pastirčák

V HaDivadle se aktuálně připravuje inscenace Moravský kras v režii hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy, která zpracovává krajinnou oblast jako námět pro divadelní jeviště. Významnou složkou chystané inscenace bude i hudba slovenského hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, který je odnedávna laureátem ocenění Český lev za nejlepší hudbu. Premiéra inscenace Moravský kras proběhne v pátek 28. dubna od 19.30.

Jonatán Pastirčák, známý též pod uměleckým jménem Pjoni, je hudební producent, skladatel i zvukový inženýr. Po studiích na SAE Insitute v Londýně se proslavil jako autor elektronických a elektroakustických hudebních děl, vystupoval doposud v Německu, Polsku, Norsku, Británii či na Ukrajině. Komponovat pro divadelní tvar nebude však poprvé: je autorem hudby k řadě divadelních a tanečních inscenací (Skrakt, Trakt). Spolupodílel se i na několika audiovizuálních instalacích a performancích, mimo jiné Plain, uvedené v rámci Pioneer Works v New Yorku.

Dramaturgyně inscenace Moravský kras Anna Prstková představuje, čím bude hudba v inscenaci specifická: „Režisér Peter Gonda chtěl, aby vznikala hudba v inscenaci naživo, pracujeme proto se zpěvem a jedním starším klavírem, který Jonatán Pastirčák preparoval a podpořil jeho jemné rozladění. Hudba se v inscenaci objevuje v několika podobách: dojde v ní na unikátní coververzi jedné známé písně a například také na zvukové zachycení momentu, kdy padla klenba obrovské jeskyně, po které zůstala propast Macocha.“

Pastirčák je i autorem hudby k řadě oceňovaných dokumentárních filmů Mečiar (2017), V síti (2020) a Čiary (2022). V roce 2022 ve spolupráci s hudebníkem Aid Kidem vytvořil soundtrack k hranému psychologickému snímku Arvéd, za který byli oceněni na Českých lvech 2022.

Aid Kid přitom již také v minulosti s HaDivadlem spolupracoval na scénické hudbě, konkrétně k inscenaci Zeď (režie Kamila Polívková, premiéra 16. října 2021), kterou čeká v sobotu 27. května 2023 derniéra po dvou letech na repertoáru. Multimediální umělec a DJ Aid Kid přitom této jevištní adaptaci kultovního románu Marlen Haushoferové (1920–1970) dodal skrze svůj ambientní elektronický soundtrack novou vrstvu emocionality.

Ve 48. sezoně HaDivadla s názvem Blízkost se již brněnskému publiku představil v nové inscenací Požár v šťastném Rakousku (režie Eduard Kudláč, premiéra 24. února 2023) další z významných zástupců slovenské hudební scény Peter Machajdík. Machajdík komponuje komorní, filmovou, orchestrální i elektronickou hudbu. Luboš Mareček ve své recenzi Požáru v šťastném Rakousku přitom označuje Majachdíkovu hudbu za výtečnou a náladotvornou, přičemž přispívá k podivné a magické atmosféře jevištního díla. (Lidové noviny, 21. 3. 2023)

Výrazná hudební spolupráce v HaDivadle probíhala i v minulosti s hudebním skladatelem a multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, například na inscenaci Woyzeck (režie Miroslav Bambušek, premiéra 12. března 2019), za niž Vtípil získal Cenu divadelní kritiky 2020 za Nejlepší hudbu k inscenaci a také byl poctěn jako Osobnost roku festivalem …příští vlna/next wave… 2019.

Comments

comments

Vyhledat