Haus dne: VitraHaus

foto Vitra
foto Vitra

VitraHaus slaví deset let a představuje rozsáhlou změnu interiéru

 

Budova VitraHaus v sídle švýcarské společnosti Vitra slaví deset let od svého dokončení. Stavbu původně zamýšlenou jako showroom pro Vitra Home Collection navrhlo věhlasné basilejské studio Herzog & de Meuron. Vyrostla ve výrobním kampusu značky ve Weil am Rhein, který se stal vyhledávaným místem pro milovníky architektury a designu. Pyšní se stavbami od světových architektů jako je Zaha Hadid, SANAA, Tadao Ando nebo Frank Gehry. VitraHaus je současně experimentální laboratoří a vlajkovým showroomem Vitry. Dosud přivítal 3,5 milionu návštěvníků z celého světa. Budova, která při svém vzniku vzbudila bouřlivé emoce, nyní představuje rozsáhlou změnu interiéru.  

V roce 2006 byli architekti Herzog & de Meuron pověřeni, aby navrhli prostor pro kolekci Home Collection uvedenou na trh o dva roky dříve. Koncept budovy si hraje s archetypálními proporcemi a rozměry a vytváří scénáře různých obydlí i pohodlné pracovní prostory. Od otevření v roce 2010 VitraHaus přivítal přes 3,5 milionu návštěvníků.

„VitraHaus je jedinečná budova, která je již deset let středem našeho zájmu. Za tu dobu jsme se hodně naučili jak o budově samotné, tak o interiérech obecně. Co budova chce? Co jí nejvíc vyhovuje? Jaký je recept na vytvoření dobrého prostoru? Co nám v nabídce chybí, abychom mohli vytvářet ještě efektivnější a přitažlivější interiéry? Nově navržený interiér VitraHaus odráží naše odpovědi na tyto otázky,“ vysvětluje Nora Fehlbaum, generální ředitelka společnosti Vitra.

Co nabízí VitraHaus návštěvníkům? 

 

Inspirace pro vlastní bydlení

Mimořádná pozornost je věnována loftu v posledním patře budovy. Jeho interiér v uplynulých letech vytvořili interiéroví designéři jako Lise Crawford, India Mahdavi nebo Raw Edges. Jedná se o byt pro fiktivní obyvatele. Na oslavu desátého výročí budovy přetvořilo americké designové studio Charlap Hyman & Herrero loft na byt filmového režiséra. I ostatní části budovy mají obytné prostory zařízené různými styly, které se inspirují svými imaginárními obyvateli. Návštěva VitraHaus by měla návštěvníkům dodat odvahu experimentovat a přemýšlet o interiéru jejich vlastního domova a současně dokazuje přesvědčení společnosti Vitra, že navrhování obytných prostor je vždy hluboce osobním procesem.

 

Typologie, výrobní postupy, designéři a trvalá udržitelnost

Vitra vyrábí židle již od 50. let 19. století. Ty jsou spolu s jídelními stoly ústředním bodem současného rodinného života. Často nás doprovázejí po celý život a jako takové si zasluhují zvláštní pozornost, včetně použitých výrobních postupů a materiálů. Židle může být víc než jen předmět určený k sezení, zejména je-li její design a výrobní metody založeny na desetiletích zkušeností.

Nová výstava představuje také klasiky nábytkového designu. Vitra klasické kusy vnímá jako současné výrobky z jiného období, které nám poskytují pocit jistoty a neměnnosti, jsou stále relevantní a do dnešního dne slouží jako zdroj inspirace. Například křeslo Eames Lounge Chair se vyrábí nepřetržitě od roku 1957 a křeslo Eames Aluminium Chair od roku 1958. Vztah s Charlesem a Ray Eamesovými dělá Vitru tím, čím je: Vitra vnímá dlouhověkost všech svých výrobků jako svůj hlavní přínos trvalé udržitelnosti, zcela v souladu s filozofií manželů Eamesových. 

 

Konzultace a inspirace

Nové Interiérové studio je pojato jako dílna, kde mohou probíhat Kreativní procesy: zde návštěvníci VitraHaus mohou využít předem zarezervovaných i spontánních schůzek, které jim poskytnou konzultace pro zařízení jejich vlastního interiéru. Kromě výrobků Vitra koncept také obsahuje produkty dalších značek, jako jsou doplňky, koberce či interiérové barvy. „Lidé většinou předělávají svůj domov třikrát či čtyřikrát za život. Nový kus nábytku zůstává s rodinou po mnoho let – díváte se na něj každý den a stane se součástí vašeho života. Není proto divu, že se lidé u tak závažného rozhodnutí obracejí pro radu na odborníky,“ říká Nora Fehlbaum.

Kavárna a obchod VitraHaus

Nová atmosféry kavárny Café V byla inspirována interiéry amerického designéra z poloviny minulého století Alexandera Girarda. Nově zařízený obchod se nachází v přízemí těsně vedle kavárny a ve studiu Lounge Chair Atelier, které je hned naproti, si zákazníci mohou nakonfigurovat svou vlastní Eames Lounge Chair a pozorovat proces její výroby.

Aplikace Vitra Campus 

Návštěvníci Vitra Campus budou mít již brzy k dispozici nové digitální prvky. Budou si moct jednotlivé výrobky naskenovat a získat detailnější informace o jejich historii, přečíst si příběhy a dozvědět se víc o kolekci Vitra. Aplikaci bude také možné využít k zarezervování architektonických prohlídek kampusu nebo osobních schůzek v interiérovém studiu. Aplikace Vitra Campus bude dostupná na App Store od poloviny září.

 

 

Comments

comments

Vyhledat