Heureka eCommerce Insider: Česká e-commerce se velmi pomalu vrací k růstu

Poslední měsíce byly pro českou e-commerce ve znamení do té doby neznámého poklesu, vývoj se však velmi pomalu začíná obracet k přirozenému růstu. Obrat české e-commerce se ve druhém čtvrtletí roku 2023 zastavil na mínus 8 procentech oproti předchozímu roku, v porovnání s předchozím kvartálem se však jedná o zlepšení. Průměrná hodnota objednávky se za uplynulé 3 měsíce mírně zvýšila na 1435 Kč. Z analýzy eCommerce Insideru sestaveném na základě dat Heureky navíc také vyplývá, že lidé se na ceny zboží více zaměřují a porovnávají.

Očekávaný návrat k růstu české e-commerce se ve druhém čtvrtletí roku 2023 ještě plně neprojevil, nicméně několik měsíců trvající pokles se již začíná obracet. “Na základě našich dat jsme očekávali, že návrat k online nakupování se projeví už na výsledcích druhého kvartálu, a skutečně jsme zvýšenou poptávku o online nákupy zaznamenali, a to hlavně v květnu, kdy se sledované hodnoty blížily k nule. Lidé tedy nejspíš čekali na vyúčtování za energie a kromě nezbytných nákupů příliš neutráceli, aby měli peníze k dispozici na případné nedoplatky a zvládli zaplatit i letní dovolenou,” komentuje vývoj druhého čtvrtletí roku 2023 Tomáš Braverman, generální ředitel Heureka Group. 

Vysoká kvalita služeb a míra spokojenosti zákazníků

Celkový pokles tržeb nutí e-shopy pracovat na zvyšování zákaznické spokojenosti, ta se ve druhém čtvrtletí drží na velmi vysoké úrovni 96,1 %. České e-shopy si uvědomují, že kvalitní doprovodné služby a přehledné stránky s užitečnými popisky k jednotlivým produktům slouží jako nejlepší marketingová reklama. Provozovatelé e-shopů v České republice jednoduše musejí zákazníkům nabízet vysoce kvalitní celý prodejní proces a následný servis, jinak ve zdejší vysoké konkurenci nemohou uspět. A o tom, že se jim to daří, svědčí i fakt, že za uplynulý kvartál se počet e-shopů v České republice nezměnil.

Skokanem kvartálu jsou prací prášky 

“Nejvíce hledané zboží lze rozdělit do dvou kategorií – drogerie a nářadí jako jsou pily (+27 %) nebo rázové utahováky s meziročním růstem 30 %. Stále častěji si totiž lidé v rámci úspor vyměňují motorový olej či  pneumatiky na autě doma sami. Také potřebují nařezat dřevo do kotlů, které si pořizovali ve velké míře loni,” komentuje vyhledávání zákazníků Jan Mayer, výkonný ředitel Heureka CZ/SK. Absolutním skokanem kvartálu jsou prášky na praní s 87% růstem, následují deodoranty, volně prodejné léky a fritézy (shodně 50% růst), v závěsu jsou pak kojenecká mléka (+49 %). V popředí zájmu se z minulého kvartálu drží sedací soupravy (+42 %). “Jedním ze sledovaných trendů je online nákup zboží, které se dříve pořizovalo výhradně v kamenných prodejnách, jako jsou přípravky na čištění pleti (+41 %), doplňky stravy (+26 %) nebo zubní pasty (+23 %),” říká Jan Mayer. a dodává: “Indikátorem situace na trhu je pro nás z dlouhodobého hlediska zájem o elektrické zubní kartáčky. Když se blíží krize, obvykle je to jedna z prvních kategorií, které se přestává dařit. V tomto kvartálu jsme u nich evidovali 33% růst, věříme tedy, že se naše dlouhodobé pozorování potvrdí a celá e-commerce se vrátí do pozitivního růstu.”

Trh s koloběžkami je nasycený

Propadákem kvartálu je ve velké míře zboží, které si lidé kupovali se začátkem energetické krize minulý rok. Absolutně nejhůř dopadly krbová kamna s propadem 68 %, následují kotle (-47 %), ohřívače vody a bojlery (-28 %), varné desky a elektrické pečící trouby (-25 %). Druhou kategorií, která zaznamenala toto čtvrtletí propad je sportovní vybavení. Nasycení trhu je patrné hlavně u elektrokoloběžek, u kterých máme 44procentní pokles. Zájem však není ani o klasické koloběžky (-26 %), paddleboardy (-24 %) a kolečkové brusle (-16 %),” říká Jan Mayer. Skupinu největších propadáků uzavírá zboží na zahradu – zahradní traktory (-28 %) a hnojiva (-27 %), což jsou kategorie, u kterých se výrazně zvýšila cena, zahradní traktory si navíc lidé také často pořizovali v době pandemie.

Častěji, ale za nižší cenu 

“V online nakupování vidíme dva výrazné trendy. Lidé buď kupují dražší zboží, od kterého očekávají vyšší kvalitu a nebo naopak levnější produkty, které však kupují častěji. Během pandemie se totiž naučili online pořizovat i zboží běžné denní spotřeby, jako jsou zubní pasty či prací a čisticí prostředky. V důsledku této kombinace častějších nákupů a pořizováním dražšího zboží se mírně zvýšila průměrná hodnota objednávky na 1435 Kč,” shrnuje nákupní chování Čechů Tomáš Braverman a předpovídá: “Předpokládáme, že obrat za další kvartál, navzdory letním měsícům, poroste, protože spotřebitelé se vrací k intenzivnějšímu využívání online nákupů.”

 

Vybrané rostoucí kategorie 

Q2/23 vs Q2/22

Vybrané klesající kategorie 

Q2/23 vs Q2/22

prášky na praní  87% krbová kamna -68%
deodoranty 50% kotle -47%
fritézy 50% elektrokoloběžky -44%
volně prodejné léky 50% grafické karty -42%
kojenecká mléka 49% investiční zlato -40%
sedací soupravy 42% kočárky -38%
přípravky na čištění pleti 41% ohřívače vody a bojlery -28%
krmivo pro kočky 34% zahradní traktory -28%
elektrické zubní kartáčky 33% hnojiva -27%
rázové utahováky 30% koloběžky -26%
okružní pily 27% pečící trouby, varné desky 25%

 

Zdroj: Heureka.cz

Comments

comments

Vyhledat