#DerDieDas: v Praze se uskuteční německý jazykový maraton

Goethe Institut v Praze / Foto Pavlína Jáchimová
Goethe Institut v Praze / Foto Pavlína Jáchimová

Ve dnech 16. až 20. května se v pražském Goethe-Institut uskuteční vzdělávací maraton na podporu němčiny nazvaný #DerDieDas. Na programu je konference o podpoře výuky němčiny v České republice, jazykové animace, workshopy i sdílení dobré praxe pro všechny, kdo němčinu vyučují či se ji sami učí. Vzdělávací maraton #DerDieDas připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM, DAAD a projekt Do Německa na zkušenou.

Vzdělávací maraton DerDieDas zahájí v úterý 16. května konference k podpoře výuky německého jazyka v České republice, která se koná v rámci Česko-německého strategického dialogu. Jejím cílem je mapovat výuku němčiny u nás, nacházet možnosti podpory její výuky a hledat financování česko-německých projektů „Podpora vícejazyčnosti je v dnešní době nevyhnutelná. Anglický jazyk se stává běžnou součástí komunikace, jakousi „latinou dneška“, řada anglických výrazů se stala běžnou součástí každodenní komunikace celé populace. Je nutno ale dodat, že z hlediska geografické polohy České republiky v srdci Evropy a blízkosti Německa a Rakouska a s ohledem na řadu investorů z těchto zemí, je pro nás velice důležitá také znalost němčiny, zejména v příhraničí. Znalost každého cizího jazyka navíc je samozřejmě i konkurenční výhodou na trhu práce v rámci EU,“ řekl k podpoře výuky němčiny vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš.

„Znalost cizího jazyka otevírá bránu do světa sousedů a láká k poznávání jejich kultury, historie a každodenního života. A není přitom důležité umět cizí řeč dokonale“, zdůrazňuje Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti. „Jde hlavně o to přijít objevování toho nového světa na chuť. Právě to je i cílem řady našich programů a já věřím, že i díky této společné konferenci načerpáme všichni další inspiraci, jak děti i jejich rodiče pro němčinu co nejvíce nadchnout“, dodává Jelínek.

Den po konferenci, tedy 17. 5., se v hlavním sále pražského Goethe-Institutu oslaví 10. výročí projektu jazykových animací Němčina nekouše. Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM si pro účastníky z řad učitelů, partnerů a jazykových animátorů připravilo workshopy s tipy do výuky či s radami, jak navazovat přeshraniční školní partnerství. Chybět nebude ani sdílení dobré praxe, Účastníci zažijí také česko-německou jazykovou animaci na vlastní kůži a poprvé i v kombinaci se stále aktuálnějším tématem umělé inteligence ve výuce,“ dodává Michaela Kořánová z TANDEMU.

„Čtvrtek 18. května bude vyhrazen studentům němčiny coby cizího jazyka či germanistiky, komentuje Barbora Boušová, vedoucí německé akademické výměnné služby DAAD v České republice: „Nabízíme celodenní program Deutsch attrAKTIV, který vychází z toho, že atraktivní výuku dělají aktivní němčináři. Spolu s kolegy z Goethe-Institutu ukážeme nové metody, jak němčinu učit, a poradíme, kde mohou učitelé najít pomoc, inspiraci či výukové materiály,“ dodává Boušová.

Vzdělávací maraton #DerDieDas zakončí dvoudenní školení nových referentů projektu Do Německa na zkušenou. Tento studentský projekt již řadu let zdařile popularizuje nejen studium němčiny, ale především výjezdy českých studentů do Německa, sdílí pracovní, studijní a dobrovolnické zkušenosti a informace ke stipendijním programům prezentováním na ZŠ, SŠ a VŠ.

 

Německý jazykový maraton #DerDieDas

16.—20. května 2023 

Goethe-Institut, Masaryovo nábřeží 32, Praha 1

Web: www.goethe.de/cesko/derdiedas

Comments

comments

Vyhledat