ZA TŘI MĚSÍCE ZAČÍNAJÍ 28. DNY EVROPSKÉHO FILMU

Dny evropského filmu (DEF) se již 28 let zaměřují výhradně na současný evropský film. Také letos představí několik desítek snímků z různých koutů Evropy. DEF proběhnou v termínu od 20. do 28. dubna 2021 v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech České republiky v rámci festivalových ozvěn. „Největší síla 28. Dnů evropského filmu je v nabídce vzrušujících a inovativních filmových zážitků, které oslaví existenci kina jako takového. A samozřejmě jde o kouzelný prožitek ze sdíleného emocionálního prožitku,“ dodává dramaturg DEF Šimon Šafránek.

Programová nabídka DEF míchá žánry, obsahuje filmy, které braly ceny na festivalech nebo odvážné debuty. DEF představují evropský film tradičně pomocí témat a žánrů, a to v několika programových sekcích, které mají široký tematický záběr. Hlavní programové sekce 28. DEF navazují na ty, které se loni osvědčily. Nebudou chybět novinky renomovaných tvůrců, ani tradiční sekce hudebních filmů anebo pásmo VR filmů.

Sekce Strach a sny propojuje žánry s uměleckým přesahem, sekce Bez rodičů se soustředí na snímky pro mladé diváky. Aktuální filmy, které natočili světoznámí tvůrci a hrají vnich osobnosti evropského filmu, nabídne sekce Hvězdy. Film a hudba zase hrané filmy, VR filmy i dokumenty, v nichž hraje výraznou roli rytmus, melodie a hudba vůbec. V panelu MEDIA: mezi řádky promítneme kolekci starších, nicméně vzrušujících a napínavých filmů (podpořených evropský m programem MEDIA), které vzešly ze stránek románů a povídek, a které zarezonovaly také jako úspěšné filmové adaptace. Programovou novinkou je sekce K věci: Samotka, která se připravuje ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, a zve na čerstvé dokumenty i hrané filmy, jež pracují s tématem izolace a odloučení, které jsme v posledních měsících všichni zažili.

Film realitu osvětluje, prosvětluje, někdy vysvětluje a zároveň nám dává možnost překonat ji a nahlédnout z vyšší a širší perspektivy. V současnosti je toho potřeba snad více než kdy jindy. Proto vzhůru na trip po Evropě! Vzhůru na 28. Dny evropského filmu!

 

 VZHŮRU NA FILMOVÝ VÝLET PO EVROPĚ

20. – 25. 4. 2021 | PRAHA | kina Lucerna, Světozor a Kino Pilotů 22. – 25. 4. 2021 | OSTRAVA | kina Art a Minikino

23. – 28. 4. 2021 | BRNO | kina Scala a Art 24. – 28. 4. 2021 | Ozvěny v regionech

 

Comments

comments

Vyhledat