Hi-tech kolekce Ivy Burkertové se představí na brněnském festivalu umění, vědy a technologie

AUDIRE FLUCTUS 
#jetovtobě
AUDIRE FLUCTUS #jetovtobě

Návrhářka Iva Burkertová, designérka Žil Vostalová a umělec Kryštof Brůha představili na letošním jarním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku hi-tech kolekci AUDIRE FLUCTUS, která vznikla v rámci výzvy projektu #jetovtobě od Vodafonu. Nyní tuto kolekci bude možné vidět a zažít i s novou audiovizuální instalací na brněnském Festivalu Prototyp 18. – 20. října.

Představte si oblečení, které je stylové, které vás skryje před elektromagnetickým vlněním, ale zároveň vám umožní poslouchat skryté zvuky města, bouři, polární září nebo volání hvězd… To, co ještě před několika lety znělo jako sci-fi, se stává realitou. 

Hlavním cílem projektu #jetovtobě od Vodafonu bylo spojit módu s technologií a vytvořit tak kolekci budoucnosti. Tento koncept oblečení se zabývá detekcí a odstíněním elektromagnetického vlnění. Samotný oděv je v podstatě antiradiačním oblekem a přenosnou detekční aparaturou. Proto nese název Audire Fluctus, což v překladu z latinského jazyka znamená “poslouchat vlny”. 

Aby divák mohl na vlastní oči zažít a pochopit princip této kolekce, připravila návrhářka Iva Burkertová a její smart fashion tým speciální interaktivní instalaci.

“Na začátku festivalu se bude konat přehlídka v rotundě v pavilonu A na Brněnském výstavišti. Ta bude doplněna VJingem, který bude tvořen na místě. Fashion show se pak transformuje v interaktivní instalaci, která bude na Prototypu k vidění po dobu tří dnů,” vypráví spoluautor kolekce Kryštof Brůha a dodává: “Instalace bude tedy jiná, než byla na letošním jarním fashion weeku. Bude doplněna o video, které bychom rádi dále prezentovali na filmových festivalech. Našim cílem je dostat se v tomto videopříběhu do hloubky celého konceptu kolekce Audire Fluctus. Proto věříme, že právě platforma interaktivního videa je pro tyto účely ideální a posune celý projekt dále.”

Kolekce AUDIRE FLUCTUS má 3 části
Svrchní zlatý plášť je vyroben z pokovené textílie, která funguje jako štít a odstíňuje elektromagnetické vlnění
– Sekundární bílá vrstva je nosič citlivé aparatury (nachází se v kapsách), která detekuje elektromagnetické vlnění a následně ho zvukově reprodukuje
– Třetí šedá vrstva je reflexní a má spíše estetickou funkci 

Smart fashion tým
Iva Burkertová – svět módy ji fascinoval odmala, první módní přehlídku zrealizovala na gymnáziu a již v 19 letech založila vlastní oděvní značku ODIVI. V loňském roce si ji Vodafone vybral, aby se stala ambasadorkou výzvy #jetovtobě, díky které se poznala s Žil Vostalovou a Kryštofem Brůhou. Všichni tři nyní představují výslednou společnou kolekci Audire Fluctus.

Iva o kolekci Audire Fluctus: „Málokdo si dnes uvědomuje, že za kolekcí nestojí jen návrhář. Jedná se o celém tým a odborníky, kteří musí fungovat jako jeden organismus. O to víc to platí o budoucnosti módy. Je zásadní propojovat různé znalosti a technologie, přemýšlet komplexně a nad danou problematikou diskutovat. Jsem vděčná za tým, který se podařilo sestavit a ráda se od něj sama učím.“

Žil Vostalová – absolventka módního institutu AMFI v Amsterdamu. Během studií absolvovala stáž u světoznámého módního návrháře Husseina Chalayana.

Do procesu své tvorby Žil zahrnuje digitální modelování, 3D tisk, práci s bodyscannerem a úpravu avatarů. V projektu Audire Fluctus pro Vodafone #jetovtobě se podílela na vypracování digitální reprezentace kolekce a hledání vhodné materiálové stránky spojující ji s užitou technologií.

Žil o kolekci Audire Fluctus: „V době, kdy nejprodávanějším módním doplňkem se stal smartphone, je pro nás tvůrce důležité zamyslet se nad otázkou propojení technologie a oděvu. Jako něco, co máme neustále na sobě/u sebe je učinit více kompatibilní a nositelné. Projekt Audire Fluctus zviditelňuje nejen oku neviditelné a všudypřítomné elektromagnetické vlnění, ale pracuje s vizí oděvu, který reaguje na problémy kybernetického věku, jako je ochrana soukromí a projevy virtuální identity.“

Kryštof Brůha – momentálně diplomuje na AVU v Praze. Kolekce Audire Fluctus vychází z Kryštofova konceptu o naslouchání a odstínění elektromagnetického vlnění. S tímto fenoménem Kryštof pracuje i v rámci své umělecké tvorby.

Kryštof o kolekci Audire Fluctus: “Tvorba kolekce Audire Fluctus pro mě představuje nejen nový úhel pohledu problematiky technologií, elektrosmogu nebo skrytých elektromagnetických impulzů. Ale díky spolupráci s Ivou Burkertovu a Žil Vostalovou i nový vhled do koncepce jejich přemýšlení nad oděvem a tělem, které přechází z virtuálního světa do fyzického.”

Comments

comments

Vyhledat