Hledá se mistrovské dílo ve sbírkách GMU

Pohled do výstavy Hledá se mistrovské dílo v GMU
Pohled do výstavy Hledá se mistrovské dílo v GMU

Galerie moderního umění v Hradci Králové v říjnu odkryla své depozitáře, aby veřejnosti po delší době zpřístupnila známá i zapomenutá umělecké díla ze svých sbírek a zapojila návštěvníky do hlasování o nejlepší mistrovské dílo. Paralelně byly zahájeny dvě nové autorské výstavy (Vosecký, Babanová).

Hlavní expozice s názvem Hledá se mistrovské dílo (08/10/23–26/05/24) představuje více než 200 děl ze sbírek GMU, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení.

Vystavená díla pokrývají období od konce 18. století až po současnost. Jedná se o obrazy od známých malířů až po polozapomenuté, ale neméně důležité regionální autory. Výstava vybízí návštěvníky, aby na základě vlastních estetických preferencí, vybrali nejlepší dílo z rozsáhlých sbírek GMU. Cílem výstavy je porovnat názor teoretiků dějin umění s vkusem soudobého publika. 

Výstava vychází z recepční teorie, která mimo jiné zkoumá prostředí díla, které může radikálně měnit jeho vnímání. Výstava tak hledá odpověď na otázku, jaký obraz by divák umístil do svého domova a které by chtěl vidět v rámci stálé expozice. Finální výběr nejlepších děl bude následně v příštím roce vystaven.

Podrobnosti o výstavě si můžete poslechnout v rozhovoru,  ve kterém se Saša Michailidis vyptal na detaily projektu kurátora GMU v Hradci Králové Tomáše Kolicha.

Paralelně v GMU probíhají dvě nové výstavy: Ivan Vosecký představuje svoji instalaci Pravda (08/10/23–21/01/24), kterou je možné vidět v prostorách „Bílé kostky“, ale zasahuje i do veřejného prostoru s nápisem Pravda je víra, víra je pravda“ na královéhradeckém hotelu Černigov. Autorova tvorba může na první pohled působit příliš prvoplánově nebo čistě provokativně, téměř vždy se však dotýká hlubších otázek lidské existence. Výstava se zaměřila výhradně na autorovy konceptuální práce s textem. 

Adéla Babanová: Zurich

„Černá kostka“ poskytla prostor pro tvorbu Adély Babanové, jež pracuje s pohyblivým obrazem na pomezí filmu a videoinstalace. Jádro výstavy Promluvme si o Evě (08/10/23–21/01/24) tvoří video Zurich z roku 2008, jež je parodickou debatou mezi kritičkou umění a dvěma umělci, rozmlouvajících o vzájemné propojenosti tvorby a života umělců.

V GMU zároveň můžete navštívit retrospektivní multimediální instalaci Silent Disco Tomáše Svobody, sochařskou expozici Sochy z bronzu a kamene Josefa Václava Škody nebo stálou expozice moderního umění. 

Více informací najdete na webu  GMU: https://www.galeriehk.cz

Comments

comments

Vyhledat